Jak wygląda Wasz wieczorny rytuał przed położeniem dziecka spać? Czy jest w nim miejsce na wspólne czytanie? Jeśli nie, to zdecydowanie warto to zmienić! Dlaczego? Na to pytanie odpowiemy z pomocą naszych twórczyń.
Czytanie przed snem to o wiele więcej, niż sposób na usypianie malucha. Liczne badania z całego świata dowodzą, że już nawet 10-15 minut z książką każdego dnia, pozytywnie wpływa na rozwój Waszego dziecka. Ale to wciąż nie wszystko!
Spis treści
Wspólne czytanie = wspólny czas
Obecnie wielu rodziców pracuje na pełny etat i w ciągu dnia nie jest w stanie poświęcić swoim dzieciom tyle czasu, ile by chcieli. Dlatego warto do wieczornych rytuałów wprowadzić stały element programu, jakim jest wspólne czytanie książeczki. To doskonała okazja do pobycia z maluchem sam na sam, poświęcając mu całą swoją uwagę. To również okazja do pogłębiania i umacniania więzi.
Rozwijanie wyobraźni
Czytanie książek to najlepszy sposób na rozwijanie wyobraźni i rozbudzanie ciekawości dziecka. Dzięki temu zwiększa się też jego kreatywność, która może być przydatna na bardzo wielu płaszczyznach. Słuchając treści bajki, maluch wyobraża sobie wygląd bohaterów, czynności, miejsca – to wszystko sprawia, że w jego mózgu powstają nowe połączenia, które w przyszłości pozwolą mu szybciej się uczyć i kojarzyć fakty.
Spędzanie wolnego czasu
Wspólne czytanie może być w przyszłości dla dziecka doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Dlatego warto przyzwyczajać je do książek od najmłodszych lat. Pamiętajmy też, że przykład płynie z góry – jeśli maluch będzie nas widział zagłębionych w lekturze, sam również chętniej wybierze taki sposób na rozrywkę w wolnej chwili.
Również nasza twórczyni Aleksandra Załęska z bloga mamanawypasie.pl stara się pokazywać swojemu synowi, że czytanie książek to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Sprawdź również inne argumenty Oli za tym, że warto czytać książki wspólnie z dzieckiem.
Odpowiedzi na trudne pytania
Większość książek dla dzieci to bajki z morałem lub takie, które poruszają tematy ważne dla rozwoju malucha. Czasem rodzic nie jest pewny, jak poruszyć ze swoim dzieckiem jakąś trudną kwestię lub jak wytłumaczyć dany temat w sposób dopasowany do jego wieku. I wtedy z pomocą mogą przyjść właśnie książki. Dziecko może utożsamiać się z bohaterem i poznawać różne wzory zachowania. Uczy się też o otaczającym świecie w przystępny dla niego sposób.
Okazja do szczerej rozmowy
Zdarza się, że maluch z czymś się zmaga i nie potrafi lub nie chce wyrazić tego na tyle, żebyśmy mogli go odpowiednio wesprzeć. Bywa też, że w ciągu dnia czuje, że nie jesteśmy w stanie poświęcić mu odpowiedniej ilości uwagi, żeby móc się przed nami otworzyć. I właśnie wieczorem, dzięki wspólnym chwilom przy czytaniu książki, może wydarzyć się magia. Po pierwsze, treść bajeczki może nakłonić dziecko do dzielenia się z nami swoimi przemyśleniami. Łatwiej mu będzie nazwać swoje przeżycia, słysząc, że bohater książki zmaga się z czymś podobnym. Po drugie, może poczuć, że cała uwaga jest poświęcona w tym momencie tylko jemu i poczuje się na tyle komfortowo, żeby podzielić się tym, co go trapi.
Również nasza twórczyni Renia Hannolainen z bloga ronja.pl zauważyła, że wspólne chwile z dzieckiem przed pójściem spać (i to niekoniecznie zawsze podczas wspólnego czytania książki) to doskonała okazja do omówienia różnych spraw, z którymi obecnie zmaga się nasze dziecko.
Wyciszenie przed snem
Ilość bodźców, które dziecko przyswaja w ciągu dnia, może być dla niego ciężka do przetworzenia. To może prowadzić m.in. do nadpobudliwości, rozdrażnienia i problemów ze snem. Dlatego wspólne czytanie książki może uspokoić malucha, pomóc mu się wyciszyć i poukładać sobie w głowie wszystko to, co wydarzyło się przez cały dzień. Tak jak wyżej wspomnieliśmy, to również okazja do przegadania z rodzicem tego, co go trapi.
Jakie książki wybrać na wspólne czytanie?
Obecnie na rynku dostępnych jest tyle książek i to z całego świata, że ciężko jest wybrać te, które okażą się najbardziej wartościowe i dopasowane do potrzeb naszych maluchów. Na szczęście nasze twórczynie przygotowały zestawienia bajek, które osobiście przetestowały ze swoimi dziećmi. Zadbały również o to, żebyście szybko znaleźli to, czego szukacie, dzięki posegregowaniu ich ze względu na tematykę:
- Propozycje od Wioli Wołoszyn z bloga wiolawoloszyn.pl
- Propozycje od Karoliny Rybarczyk z bloga mamacarla.pl
- Propozycje od Dagmary Stolarczyk z bloga dziubdziak.pl
Wspólne czytanie to tylko kilkanaście lub kilkadziesiąt minut dziennie, jednak może mieć ogromne znaczenie na cały rozwój malucha. Warto wprowadzić taki wieczorny rytuał na stałe – dobrze to zrobi nie tylko Waszym dzieciom, ale również Wam.