To kreatywność. I to właśnie jej powinniśmy uczyć dzieci od najmłodszych lat. Przed nimi całe życie, podczas którego kilka razy będą zmieniać zawód czy kierunek rozwoju. Dzięki kreatywności budowanie nowych kompetencji będzie naturalne, a życiowe rewolucje mniej wyboiste. W takim razie jak rozbudzać kreatywność u dziecka?
Spis treści
1. Nuuudaaaa…
To pierwsza, ale chyba najważniejsza zasada. Najlepsze pomysły powstają wtedy, kiedy dziecko ma szansę się ponudzić! Zamiast organizować zajęcia dodatkowe we wszystkie popołudnia w tygodniu i wypełniać atrakcjami każdy weekend, pozwól dziecku zorganizować sobie czas samodzielnie.
Na początku pewnie może być trudno, jeśli dziecko było przyzwyczajone do tego, że wolny czas był zapełniony w 100%. Ale kiedy minie trochę czasu, zobaczysz sam/sama, jak ten młody człowiek potrafi zorganizować sobie zajęcie z niczego.
Ale uwaga, ten wolny czas powinien być bez telewizora i innych ekranów oraz bez zajmujących głowę audiobooków. Jeśli Wasz tydzień (jak i wielu innych rodzin) opiera się na kalendarzu, koniecznie wpiszcie w niego te kilka godzin przeznaczonych na wolną, kreatywną zabawę. To może wydawać się błahe, ale dzięki temu ten czas nie zostanie pochłonięty przez inne drobnostki dnia codziennego.
2. A co by było, gdyby…
A co by było, gdyby… to wspaniała zabawa, którą możecie wykorzystać niemal wszędzie! Nie tylko w domu, ale też w podróży, w poczekalni do lekarza czy na spacerze. Jest bardzo prosta i nie trzeba do niej nic więcej oprócz… kreatywności.
Wystarczy, że zaczniecie zadawać sobie nieoczywiste pytania i spróbujecie na nie odpowiedzieć.
A co by było, gdybyśmy mogli skakać po chmurkach?
A co by było, gdyby zwierzęta umiały mówić?
A co by było, gdybyśmy mogli wejść do ekranu i dołączyć do bohaterów ulubionej bajki?
I tak dalej, i tak dalej. Dzieci potrafią wymyślać niesamowite historie – trzeba tylko im na to pozwolić. No i gwarantuję – to zabawa, przy której nieźle się uśmiejecie!
3. Malowanie na szeroką skalę
Dzieci są przyzwyczajone do malowania i rysowania na małych kartkach papieru. Ale kiedy udostępni się im ogromny arkusz, pokłady kreatywności uwalniają się jeszcze bardziej! Dziecko ma za zadanie zagospodarowanie całkiem pokaźnej przestrzeni.
A jeśli nie papier, to może przezroczysta folia stretchowa rozwinięta np. między drzewami? Tworzenie malunku w takiej formie to doskonałe ćwiczenie kreatywności no i przede wszystkim świetna zabawa! Malowanie na przezroczystym tle to zupełnie inny rodzaj twórczości niż malowanie po białej kartce papieru. Dziecko może też spróbować namalować coś zupełnie abstrakcyjnego, na przykład… dźwięki muzyki. To dopiero wyzwanie!
4. Muzykowanie
Nauka gry na instrumentach wspaniale rozwija! Dzieci, które grają na instrumentach, mają lepszą pamięć, wykazują większe skupienie, a także… no właśnie – są bardziej kreatywne! Jeśli tylko Twoje dziecko chce uczyć się grać na jakimś instrumencie – pozwól mu na to.
A co, jeśli nie gra? Cieszcie się razem muzyką. Różną – nie tylko typowymi przebojami dla dzieci. Wspaniałym tłem np. do malowania czy do wspólnego gotowania może być muzyka poważna. To dźwięki, które koją, uspokajają (nie tylko dzieci, ale również nas – dorosłych), a jednocześnie pozytywnie wpływają na kreatywność. Spróbuj!
5. Czytanie zamiast oglądania
No i znowu to ograniczanie ekranów. Nic z tym nie zrobimy, faktów nie zmienimy – aktywności offline, z dala od ekranów, znacznie lepiej rozwijają kreatywność niż czas spędzony nad tabletem czy przed telewizorem.
A więc czytajcie! Mamy dziś dostęp do tak wielu wspaniałych książek dla dzieci, że na pewno znajdziecie coś ciekawego. Coś, co będzie przyjemnością nie tylko dla dziecka, ale też dla Ciebie. Poza tym wspólne czytanie i rozmowy o przeczytanej treści bardzo zbliżają. No i można poleżeć i poprzytulać malucha w międzyczasie. Same plusy!
Kompetencje miękkie, a to właśnie do nich należy kreatywność, już dziś wskazywane są jako jedne z najbardziej pożądanych kompetencji przyszłości. A skoro można poprzez dobrą zabawę zadbać o to, by dziecko miało jak najlepszy start, to dlaczego tego nie robić?