Kuchnia chińska cieszy się dużą popularnością nie tylko w krajach azjatyckich, ale też w Europie. Chińskie dania są pożywne i aromatyczne. Jeśli chcesz wprowadzić do swojego kulinarnego repertuaru kilka chińskich potraw, koniecznie przejrzyj nasze porady i przepisy.
Spis treści
Czym może zaskoczyć chiński obiad?
Chińska kuchnia nie bez powodu kojarzona jest z daniami opartymi o makaron i ryż – to dwa kluczowe składniki wielu chińskich potraw. Zanim jednak przejdziemy do przepisów na typowe i łatwe do przygotowania chińskie dania, poznajmy najdziwniejsze i najbardziej zaskakujące smaki, które można zobaczyć na chińskich stołach. Oto one:
- Gotowane kurze łapki – w kuchni europejskiej wybierane głównie do zupy, w Chinach bywają przysmakiem także same w sobie.
- Sfermentowane tofu – ma aromat przywodzący na myśl zgnite mięso, a mimo to Chińczycy zajadają się nim często i ze smakiem.
- Nietypowe zupy – w Chinach można zakosztować zupy z węża, zupy z ptasich gniazd, a nawet z płetwy rekina.
- Mięso z psa – Chińczycy nie stronią przed zjadaniem udomowionych czworonogów, a wręcz przeciwnie. Na porządku dziennym jest spożywanie psów, a nawet kotów – kwestie te budzą jednak duże kontrowersje wśród mieszkańców innych krajów.
To tylko kilka spośród wielu przykładów dziwnych smaków w kuchni chińskiej. Chcąc wypróbować chińskie smaki, nie warto jednak stawiać na tak ekstremalne przykłady, ale sięgnąć po coś zdecydowanie bezpieczniejszego: makaron, ryż, kurczaka i warzywa. To właśnie te produkty stanowią bazę kuchni chińskiej.
Przepis na danie chińskie z makaronem ryżowym
Makaron ryżowy to częsty składnik chińskich i azjatyckich potraw – jest lekki, neutralny smakowo i łatwy w przygotowaniu. Pasuje do większości chińskich potraw. W zależności od jego kształtu i grubości może nawet nie wymagać gotowania – cienkie nitki makaronowe wystarczy dorzucić do potrawy (na przykład do sosu) i przez kilka minut gotować całość pod przykryciem. Co ważne, makaron ryżowy doskonale smakuje na gorąco i na zimno – może być składnikiem obiadu, ale też sałatki.
Przepis na makaron ryżowy z krewetkami
To łatwa i smaczna potrawa, która sprawdzi się na ciepło lub na zimno. Do jej przygotowania potrzebujesz:
- Makaron ryżowy w nitkach – przyrządź go zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
- Krewetki – najlepiej świeże i obrane. Przepłucz je i osusz.
- Plasterek świeżego imbiru.
- Papryczka chili.
- Pół szklanki mleczka kokosowego.
- Świeże zioła – optymalnie kolendra lub inne ulubione.
Zacznij od przygotowania makaronu zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Lekko go posól. Rozgrzej patelnię, wylej na nią odrobinę oleju i podsmaż krewetki z imbirem. Dodaj pokrojone na plasterki chili i wymieszaj. Wlej na patelnię mleczko kokosowe, podgrzewaj aż się zredukuje i zgęstnieje. Na patelnię wrzuć makaron, wymieszaj i podawaj. Całość posyp również wybranymi ziołami. Jeśli nie przepadasz za krewetkami, możesz użyć mięsa z kurczaka.
Przepis na danie chińskie z kurczakiem
Chińskie dania często bazują właśnie na kurczaku, który bywa serwowany z ryżem, makaronem ryżowym lub z warzywami. Do przygotowania kurczaka po chińsku nie potrzeba wielu skomplikowanych składników – choć niektóre przepisy na chińskie dania temu przeczą. Jeśli chcesz zaskoczyć swych bliskich aromatycznym kurczakiem po chińsku, wypróbuj poniższy przepis.
Przepis na kurczaka z ryżem w sosie słodko-kwaśnym
Prosta i niezawodna potrawa w chińskim stylu. Do jej przyrządzenia potrzebujesz:
- Podwójny filet z kurczaka.
- 2 łyżki miodu lub syropu z agawy.
- Łyżkę sosu sojowego ciemnego.
- Sok z połowy limonki.
- Kawałek świeżego imbiru.
- Woreczek ryżu.
- Puszkę pomidorów krojonych.
- Łyżkę sezamu.
Przyrządzenie tej potrawy jest bardzo proste. Kurczaka możesz zamarynować godzinę wcześniej, ale nie jest to niezbędne. Mięso należy pokroić na kawałki, doprawić solą i pieprzem. Na patelni rozgrzać odrobinę oleju i obsmażać mięso z każdej strony. Dodać starty imbir i chwilę podsmażyć. Wlać sok z limonki, miód i sos sojowy. Na końcu dodać jeszcze puszkę pomidorów krojonych, wymieszać, doprawić do smaku i poczekać aż sos odrobinę się zredukuje. W międzyczasie ugotować ryż. Podawać z listkami świeżej mięty, kolendry lub melisy i posypane ziarenkami sezamu.
Chińskie dania z ryżem i kurczakiem cieszą się ogromną popularnością i są podawane oraz doprawiane na wiele różnych sposobów. Jeśli nad kurczaka przedkładasz indyka lub polędwiczki wieprzowe, niemal w każdym przepisie możesz dokonać drobnej modyfikacji i podmienić mięso na takie, jakie lubisz najbardziej lub takie, jakie akurat masz w lodówce.
Błyskawiczny kurczak z warzywami po chińsku
Jeśli masz za mało czasu, by przyrządzić ryż i kurczaka w sosie słodko-kwaśnym, możesz skrócić drogę do pysznego posiłku – wystarczy sięgnąć po mieszankę mrożonych warzyw w stylu azjatyckim. Znajdziesz je praktycznie w każdym większym sklepie spożywczym. By przyrządzić pyszne danie, wystarczy usmażyć kurczaka, dorzucić do niego mrożone warzywa, doprawić do smaku i gotowe – cały ten proces zajmuje około kwadransa. Jeśli cenisz azjatyckie smaki, ale trudno Ci wygospodarować czas na codzienne gotowanie, zawsze możesz mieć w zamrażalniku jedną lub dwie mrożonki z mieszanką azjatyckich warzyw – wystarczy, że podsmażysz je z kurczakiem lub tofu i gotowe.
Kuchnia azjatycka – czym się wyróżnia?
Kuchnia każdego regionu świata jest na swój sposób specyficzna – nie inaczej jest w Chinach, a nawet we wszystkich krajach azjatyckich. Przeglądając przepisy na chińskie dania, można zauważyć pewne powtarzalne elementy i smaki, jakie w niej dominują. Oto cechy rozpoznawcze potraw kuchni chińskiej i azjatyckiej:
- Jest to kuchnia wyrazista, oparta na intensywnych przyprawach – w wielu potrawach stosowany jest świeży imbir, kolendra, liście kafiru i chili.
- Chińskie dania często są serwowane z ryżem lub makaronem ryżowym – wynika to z bardzo powszechnej dostępności ryżu w krajach azjatyckich i jego przystępnej ceny.
- Azjatycka i chińska kuchnia wykorzystuje duże ilości tofu, które bywa jadane na gorąco, w sałatkach, na ostro, na słono, z ziołami lub w wersji fermentowanej.
- Kuchnia azjatycka wykorzystuje w wielu przepisach sos sojowy – bywa dodawany do mięs, warzyw, tofu, a nawet do krewetek.
- W kuchni azjatyckiej jada się dużo owoców morza i ryb.
- Wiele potraw azjatyckich jest pikantnych.
- W kuchni azjatyckiej łączy się smaki słone, słodkie i kwaśne.
- Przepisy na chińskie dania obfitują w połączenia ryb lub owoców morza z owocami.
Kuchnia azjatycka jest lekka, wyrazista i aromatyczna. Choć nie każdemu przypadnie do gustu, to jednak warto wypróbować kilka przepisów na chińskie dania z ryżem i warzywami, na kurczaka słodko-kwaśnego lub na krewetki z makaronem ryżowym. Potrawy te cieszą się sporą popularnością także w Polsce, o czym doskonale świadczy szeroka dostępność produktów do przyrządzania potraw typowo azjatyckich – obecnie niemal w każdym większym sklepie można kupić typowo azjatyckie produkty spożywcze (nie tylko sos sojowy, ale też pędy bambusa, świeży imbir, tofu i wiele innych produktów).