Początek maja to w naszym kraju niezwykle świąteczny okres. Kiedyś obchodziliśmy jedynie Święto Pracy i Święto Konstytucji Trzeciego Maja. Od 2004 roku, świętujemy także pomiędzy tymi dniami – 2 maja obchodzimy bowiem prawdziwie polskie święto: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej!
Flaga to jeden z najważniejszych symboli każdego państwa. Coś, z czym utożsamiają się wszyscy jego obywatele. Przygotowaliśmy dla Was garść ciekawostek na temat flagi naszego kraju.
Obecne barwy flagi ustanowione zostały 31 stycznia 1980 roku, jednak zestawienie bieli z czerwienią za narodowe uznane zostało już 3 maja 1792 roku.
Obydwa kolory, które znajdują się na naszej fladze, mają swoje znaczenie. Biel symbolizuje wartości duchowe – czystość i niepokalanie. Z kolei czerwień to kolor, który ma przywoływać konkretne cnoty: waleczność i odwagę.
Jeśli chodzi o kolory polskiej flagi od strony technicznej, musicie wiedzieć, że do tej pory nie ustalono ich dla systemu CMYK! Mimo że prace w tym temacie rozpoczęły się już w 2005 roku. Biel naszej flagi nie jest idealna – jej parametr jasności to Y=82 (a przy bieli idealnej Y=100). Możemy Wam podać oznaczenia szesnastkowe kolorów polskiej flagi – czerwień po przeliczeniu na system RGB to #D4213D, a biel #E9E8E7.
Podobna kolorystyka zastosowana jest we flagach kilku innych państw – najwięcej podobieństwa nasza flaga ma z Monako, Czech, Indonezji oraz Chile. Istnieją również miasta, które w swoich symbolach nawiązują do czerwieni i bieli. Mowa chociażby o Wiedniu czy Frankfurcie nad Menem.
W każde święto narodowe polskie flagi pojawiają się na budynkach mieszkalnych, są zatknięte na autobusach i tramwajach oraz powiewają na budynkach instytucji publicznych. Istnieje jednak lista takich jednostek i miejsc, w których flaga Polski musi wisieć zawsze. Są to placówki dyplomatyczne, lotniska, samoloty (nie tylko rządowe – wszystkie!) oraz polskie statki morskie.
2 maja ustanowiono Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nieprzypadkowo. W tym dniu polscy żołnierze zatknęli biało-czerwoną flagę na znajdującej się w Berlinie, Kolumnie Zwycięstwa. Miało to miejsce w 1945 roku.
A Ty, obchodzisz jakoś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej?