Każdy długi weekend jest mocno wyczekiwany przez osoby, które pracują. Majówka to właśnie jeden z nich. W tym okresie dzieją się prawdziwie szalone chwile, które są potęgowane przez słońce i sprzyjającą pogodę. W tym roku majówka zaczyna się w niedzielę, a kończy we wtorek. Aby więc wszystkie dni długiego majowego weekendu były wolne, musimy 2 maja, czyli poniedziałek, wziąć wolny. Dzięki temu zyskamy aż cztery dni wolne, podczas których możemy wyjechać, lub też odpocząć w zaciszu domowym odpowiednio długo i odpowiednio relaksująco.
Spis treści
Ile trwa majówka 2022?
W tym roku twoja majówka może trwać nawet cztery dni, jeśli tylko zdecydujesz się złożyć wniosek o urlop na poniedziałek, który wypada 2 maja. Dzięki temu nic nie przeszkodzi ci w świętowaniu i celebrowaniu odpoczynku. Możesz wykorzystać ten czas na wiosenny wypad, na który nigdy nie możesz znaleźć czasu. Warto wyjechać na Mazury, w góry czy nad morze po to, tylko aby zmienić otoczenie i odświeżyć głowę. Umysł zaśmiecony codziennymi zmartwieniami i wieloma sprawami, na które wciąż nie mamy czasu, nie będzie pracował dobrze, jeśli nie będzie wypoczęty. Majówka, dni wolne to czas, który pozwala na ogólną regenerację, której tak bardzo potrzebujesz.
W jakie dni wypada majówka 2022?
Każdego roku majówka, co to jest ciągiem pierwszych wolnych, wiosennych dni, wypada nieco inaczej. Zawsze jest to 1 i 3 maja, które wplatając się w tydzień, tworzą możliwość przedłużenia weekendu. Najlepiej, gdy 1 maja wypada w poniedziałek, dzięki czemu, gdy weźmiemy sobie wolne we wtorek 2 maja, otrzymujemy aż pięć dni wolnych od pracy. To właśnie upragniona, coroczna majówka. Kiedy dni wypadają inaczej, np. 1 maja w sobotę, nasz długi weekend będzie trwał tylko 3 dni. Majówka, ile trwa więc tak naprawdę? Szybko licząc, ten wiosenny weekend może trwać od 3 do 5 dni! Majówka, dni wolne od pracy i trosk, które można od siebie na kilka dni odetchnąć.
1 maja: Święto Pracy
1 maja jest międzynarodowym dniem Solidarności Ludzi Pracy. Najczęściej zwany jest po prostu świętem pracy, lub też. Święto zostało wprowadzone w 1889 roku w celu upamiętnienia wydarzeń z Chicago USA w 1886 roku. W tym czasie w mieście tym panowało poruszenie mające związek ze strajkami, w których chodziło o wprowadzenie 8-godzinnego dnia pracy.
W Polsce pierwsze obchody tego święta miały miejsce w 1890 roku. Warto wiedzieć, że wiele razy tradycyjne dziś pochody były przeprowadzane wbrew zaborcom i ówczesnym władzom. Rodziło to wiele napięć, jednakże Polacy nie chcieli z tego rezygnować za wszelką cenę. Majówka, dni wolne i dni przepełnione patriotyzmem.
Wniosek o to, by 1 maja był dniem wolnym od pracy, leżał w sejmie od 1919 roku. 1 maja jest świętem państwowym i wolnym od pracy od 1950 roku. W czasach PRL rozpoczęto celebrowanie święta poprzez pochody pierwszomajowe mające na celu upamiętnienie wszystkich najważniejszych chwil środowisk robotniczych. W dzisiejszych czasach obchodzenie tego święta jest bardzo spontaniczne, a pochodów jest znacznie więcej, niż jeden.
2 maja: co to za święto?
Majówka trwa zasadniczo 3 dni, które mogą być przedłużane ewentualnie weekendem znajdującym się tuż obok. Niestety tylko 1 i 3 maja są ustanowione dniami wolnymi od pracy, dlatego, aby mieć wolny długi weekend, musisz na 2 maja złożyć wniosek o urlop. 2 maja to jednak nie szary, zwykły dzień, a kolejne święta. Tego dnia obchodzimy Dzień Flagi, który do kalendarza został wprowadzony w 2004 roku. Jest to pamiątka wydarzenia dotyczącego walk o Berlin, kiedy to na prawie 70-metrowej kolumnie Zwycięstwa została powieszona polska flaga. Tego dnia organizowanych jest wiele pochodów i manifestacji, które sprawiają, że staje się on wyjątkowo głośny i medialny. Jeśli chcemy uciec od miejskiego zgiełku w tym czasie, warto wyjechać za miasto, aby po prostu odpocząć.
W tym dniu tradycyjnie wywiesza się flagę Polski przed domem, aby podkreślić, jak duże ma ono znaczenie dla Polaków. Każdy z nas może ten dzień uczcić w tak prosty, a jednocześnie podniosły sposób. Wywieszenie flagi w oknie, czy też na drzwiach, przy furtce, lub po prostu przed domem, jest znakiem wielkiego patriotyzmu, o którym warto pamiętać każdego roku.
Warto wiedzieć, że na terenie Rzeczypospolitej flaga naszego Państwa ma pierwszeństwo przed innymi flagami. Jakie zadanie mam jej wywieszanie? Ma to podkreślić polskość Polaków i ich dumę z posiadania tak wspaniałego symbolu. To również sposób na pokazanie szacunku do flagi.
Podczas manifestacji i pochodów można również ubrać się we flagę lub założyć ubrania wykonane w jej barwach, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Dzień Konstytucji 3 Maja
3 maja jest już ostatnim dniem wolnym, którym cieszymy się podczas długiego weekendu. Jest to święto uchwalenia Konstytucji, która została podpisana w 1791 roku. Konstytucja ta była pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucją tak postępową i nową dla wszystkich. To symbol historyczno-narodowy, który już zawsze pozostanie wyjątkowo wyraźny. Tego dnia manifestuje się nie tylko pamięć uchwalenia konstytucji, ale też wolność, którą posiadamy jako naród. W pochodach pokazuje się, że Polacy są wolni od obcych władz i suwerenni wobec swoich rządzących.
W tym roku obchodzona będzie już 231 rocznica Konstytucji 3 maja. Warto pamiętać, że jest to jedno z najważniejszych narodowych świąt, zaraz obok Święta Niepodległości. Konstytucja jest ustawą zasadniczą, która uhonorowała wszystko, co dobre w kulturze i historii Polaków. To dzięki niej Polska stała się Monarchią Konstytucyjną i realny się stał trójpodział władzy. Monarchia obowiązywała zaledwie przez rok, ale to wystarczyło, żeby na zawsze wryć się w Polską historię tak, że nigdy już nie zostanie zapomniana.
Konstytucja była i jest uważana za przejaw roztropności rządzących. To również wskazanie na przekładanie dobra ogółu ponad własne.
W roku 2021 obchody Konstytucji 3 maja miały szczególny charakter. To właśnie tego dnia Polska, Litwa, Łotwa, Ukraina i Estonia podpisały wspólną deklarację i wzięły udział w debacie o przyszłości Europy. W tym roku, ze względu na sytuację na świecie, nieplanowane są żadne manifestacje i pochody oficjalne. Polacy jednak nie zapominają o tak ważnym święcie i tym razem również nie zawiodą, pokazując na ulicach narodowe barwy flagi i pochody organizowane we własnym, prywatnym zakresie.
Ucieczka przed zgiełkiem miejskim w okresie narodowych świąt jest pewną strategią unikania konfrontacji z rzeczywistością. I to od lat jest strategia udana. Wielu osobom czas ten kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem od codzienności, a nie z narodowym, wspólnym świętowaniem tak ważnych wydarzeń z przeszłości.