Nowy rok to również nowy urlop do wykorzystania. Warto już na samym początku stycznia spojrzeć w kalendarz, żeby dowiedzieć się, co można zrobić, żeby zyskać dodatkowe wolne. My postanowiliśmy ułatwić Ci zadanie. Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się, kiedy na urlop najlepiej jest się wybrać i jak wygląda kalendarz świąt 2023. Co zrobić, żeby dłużej odpoczywać?
Spis treści
Poznaj kalendarz świąt 2023 – ważne daty
Początek Nowego Roku to zawsze dobra okazja do tego, żeby spojrzeć w kalendarz.
Najczęściej na początku roku sprawdzamy, kiedy wypada Wielkanoc. W tym roku będzie to 9 kwietnia. Oczywiście jest to niedziela, lecz poniedziałek, czyli 10 kwietnia również jest wolny. Jeśli chodzi o Boże Narodzenie, to tutaj nic się nie zmienia, świętujemy od 24 do 26 grudnia. W tym roku Wigilia wypada w niedzielę, więc poniedziałek i wtorek będą dniami wolnymi od pracy.
Kalendarz świąt wolnych od pracy
Zaplanowanie urlopu to czynność dość przyjemna. Perspektywa wolnego, które nadciąga to zawsze powód do uśmiechu. Dlatego szczególnie warta wydłużyć tę przyjemność do granic możliwości. A w tym przyda Ci się kalendarz świąt wolnych od pracy. Oto dni wolne:
- 1 stycznia (niedziela) — Nowy Rok
- 6 stycznia (piątek) — Święto Trzech Króli
- 9 kwietnia (niedziela) — Wielkanoc
- 10 kwietnia (poniedziałek) — Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja (poniedziałek) — Święto Pracy
- 3 maja (środa) — Święto Konstytucji 3 Maja
- 28 maja (niedziela) — Zielone Świątki
- 8 czerwca (czwartek) — Boże Ciało
- 15 sierpnia (wtorek) — Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (środa) — Wszystkich Świętych
- 11 listopada (sobota) — Święto Niepodległości
- 25 grudnia (poniedziałek) — Boże Narodzenie (dzień pierwszy)
- 26 grudnia (wtorek) — Boże Narodzenie (dzień drugi)
Te wszystkie dni równają się z wolnym w większości zawodów. Dzięki nim możesz też stworzyć okazje urlopowe dla siebie. Czytaj dalej a dowiesz się, jak to zrobić.
Jak zaplanować urlop?
Podczas planowania urlopu warto go sobie wydłużyć. Jeśli zaplanujesz okres, w skład którego wchodzi jakiś dzień wolny od pracy, to zyskasz dodatkowe 24h odpoczynku. Pierwsza dobra okazja do wydłużenia urlopu to okres pomiędzy Nowym Rokiem a Świętem Trzech Króli. W tym roku 6 stycznia wypada w piątek, więc masz 2 możliwości: możesz bez brania urlopu mieć 3-dniowy weekend lub połączyć to z Nowym Rokiem i w ramach 4 dni urlopu odpoczywać aż przez 9.
Kolejna okazja do wolnego to Wielkanoc. Jak już wcześniej wspomnieliśmy Poniedziałek Wielkanocny jest wolny, więc weekend trwa 3 dni. Możesz go dodatkowo wydłużyć, jeśli weźmiesz dodatkowy urlop w Wielki Piątek.
Zbliżająca się majówka to kolejny powód do tego, żeby zadać sobie pytanie, kiedy jest długi weekend. W tym roku 1 maja przypada w poniedziałek, więc grilowanie może trwać wyjątkowo długo. Warto wziąć wolne 2, 4 i 5 maja, bo wtedy dzięki temu, że stracisz 3 dni z urlopu, będziesz mógł mieć wolne aż przez 9 dni.
W czerwcu standardowo wolne jest w Boże Ciało. A że to święto wypada w czwartek, to warto wziąć wolne w piątek i mieć 4 dni wolnego. Kolejny dzień wolny to 15 sierpnia, w 2023 roku przypada na wtorek, więc warto w poniedziałek mieć wolne i wtedy odpoczywać przez 4 dni.
W listopadzie również masz okazję do przedłużenia wolnego. 1 listopada przypada w środę, możesz więc wziąć 2 dni urlopu przed lub po święcie Wszystkich Świętych i mieć 5 dni wolnego. Święto Niepodległości przypada na sobotę. Nie musisz się jednak obawiać, że stracisz dzień wolny, pracodawca jest zobowiązany udzielić Ci dodatkowego wolnego.
Jeśli mowa o końcu roku i okresie świąteczno-noworocznym to tutaj również masz łatwą okazję do wydłużenia urlopu. Wystarczy, że weźmiesz 3 dni urlopu a będziesz miał 10 dni wolnych od pracy. Już wiesz, kiedy na urlop warto się udać. Przeanalizuj więc dokładnie kalendarz i złóż wniosek na odpowiednie dni u swojego pracodawcy.