Książka musi pasować do momentu w życiu. Jeśli pojawi się zbyt wcześnie, może nie zostać doceniona. To dlatego listy najlepszych książek tak się od siebie różnią. Przed Wami książki, które warto przeczytać – nie ma tu żadnej szmiry. Ciekawe, czy pasują do Waszego aktualnego etapu w życiu.
Kto dużo czyta, wie, że są takie książki, po których ma się wrażenie, że już nic lepszego w życiu się nie przeczyta. Aż do następnego razu. Jeśli przeżyliście już kilka takich doświadczeń, pewnie zdajecie sobie sprawę, że powstało tyle wspaniałych książek, że życia nie starczy, by przeczytać je wszystkie. To pokrzepiająca wiadomość. Przed Wami całe życie ze wspaniałą literaturą, beletrystyką, reportażami, biografiami. Oto subiektywna lista książek, które warto przeczytać, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście:
- „Targowisko Próżności: powieść bez bohatera”, M. Thackery – to powieść, która powstała w XIX wieku jako satyra angielskiego społeczeństwa. Jakże aktualna jest dziś! Próżność, pycha, obłuda, szukanie poklasku – to cechy ludzkie niestety ciągle na topie – jednak to nie są smutne rozważania. Wszystko to otulone jest wciągającą opowieścią o losach ubogiej i sprytnej Becky oraz prostolinijnej, majętnej Amelii. Wisienką na torcie są komentarze narratora dotyczące aktualnie opisywanych wydarzeń. Książka na poprawę humoru i chwilę refleksji.
- „Na wschód od Edenu”, J. Steinbeck – historia rodziny Trasków, którzy osiedlili się w dolinie Salinas. Powieść można nazwać fabularno-filozoficzną. W warstwie fabularnej opowiada o trudach życia ranczerów na przełomie XIX i XX wieku. Równolegle jednak biegną rozważania dotyczące walki pomiędzy dobrem i złem w człowieku.
- „Opowieść podręcznej”,M. Atwood – przerażająca antyutopia o świecie, w którym społeczeństwo zbudowano na nowo, a ludzi podzielono na kilka klas. Są tu żony – o najwyższym statusie społecznym, Marty – służące w domach żon i komendantów oraz podręczne – ostatnie płodne kobiety, których jedynym zadaniem jest rodzenie dzieci żonom i komendantom. Książka jest napisana w formie pamiętnika i dzięki niedopowiedzeniom daje upust wyobraźni i buduje napięcie. Jest ona ostrzeżeniem przed tym, do czego może doprowadzić totalitaryzm.
- „Duma i uprzedzenie”, J. Austen – na angielskiej prowincji przełomu XVIII i XIX wieku państwo Bennetowie mają nie lada kłopot – czas wydać za mąż pięć córek. Jest to przepięknie napisana i uroczo poprowadzona powieść, która obrazuje problemy ówczesnych ludzi, ich dylematy i wartości. Austen wciąga do świata angielskiej, sielskiej wsi tak, że aż ma się ochotę w niego wejść. No i jest romans, widmo mezaliansu i rozterki miłosne. A jakże!
- „A ja żem jej powiedziała”, K. Nosowska – wydaje się, że książka ta nie pasuje do reszty z listy. Napisała ją współczesna autorka i nie jest to powieść – co ona tu robi? Znalazła się na liście, bo żonglerka słowem, podteksty, ironia, sarkazm i ciekawe przemyślenia dotyczące współczesnego świata i jego problemów są tu podane w sposób lekki, a jednocześnie okraszony inteligentnym humorem. Nie bójcie się, to nie jest jedna z tych książek o niczym, jakie tworzą celebrytki.
Warto zaglądać też na blogi, których głównym tematem jest literatura. Jedno z takich miejsc prowadzi Klaudia Jędrzejczyk, autorka bloga Pani Kultura. Oto jedna z jej ostatnich recenzji – warto zajrzeć do jej przestrzeni po więcej!
Neurolożka. Piękny umysł, który się zgubił – Elaine McArdle, Barbara K. Lipska
Ta lista mogłaby nie mieć końca. Cudownych, wspaniałych, mądrych, poszerzających horyzonty książek jest chyba nieskończona ilość. Pewne jest to, że do końca życia Wam ich wystarczy. Na całe szczęście!