Wszystkie emocje, które odczuwamy, pełnią w naszym życiu określoną funkcję. Mają nas przed czymś ochronić, sprawić byśmy poczuli się lepiej lub są po prostu wyrazem konkretnej sytuacji. Szczególnie problematyczne są negatywne odczucia, które często powodują dyskomfort i znacznie obniżają jakość naszego życia. Jak panować nad emocjami i żyć w harmonii? Poznaj 7 sprawdzonych technik!
Spis treści
1. Jak panować nad emocjami? Zaakceptuj je
Podstawowym błędem osób, które mierzą się z napadami złości i agresji, jest sabotowanie własnego „ja‟ i usilne odsuwanie od siebie negatywnych emocji. Prawdą jest, że tego typu uczucia są wpisane w ludzką naturę i nikt z nas nie jest w stanie wyeliminować ich całkowicie. Panowanie nad emocjami nie odnosi się bowiem tylko do wyrzucenia ze swojego życia tych złych, przykrych odczuć. Trudne emocje bywają przydatne (np. motywują nas do działania, dodają odwagi i pewności siebie). Grunt to znaleźć złoty środek i nauczyć się, jak zapanować nad złością wtedy, gdy jest ona całkowicie zbędna i szkodliwa nie tylko dla nas, ale również dla otoczenia. Jeśli tego typu emocje będą nieustannie tłumione, nasza psychika może się w pewnym momencie zbuntować i nie wytrzymać ciągłej presji. W końcu nie bez powodu mówi się, że nie można tłumić gniewu. Nie można go jednak również zbyt mocno eksponować, dlatego tak ważne jest wypracowanie umiejętności jego prawidłowego rozpoznawania i pracy nad nim.
Złość i agresja. Jak zapanować nad tymi uczuciami? Kluczową rolę odgrywa tutaj tzw. inteligencja emocjonalna, która warunkuje umiejętności danej osoby w stosunku do kontrolowania siebie i swoich odczuć. Jeśli zatem zaczniesz słuchać siebie i starać się zrozumieć to, co czujesz, łatwiej będzie Ci przyswoić panowanie nad emocjami, co oczywiście w znaczący sposób przełoży się na jakość Twojego życia.
2. Jak panować nad nerwami? Przygotuj się na zmiany!
Zmiany to coś zupełnie naturalnego w życiu każdego z nas. Jedni radzą sobie z nimi lepiej, inne gorzej, a jeszcze inni w ogóle. Jeśli należysz do osób, które na myśl o nadchodzących zmianach stają się kłębkiem nerwów, możesz w łatwy sposób nauczyć się panować nad sobą. Stwórz własną listę zmian, które mogą przydarzyć się w Twoim życiu.
Spisz je starannie na kartce i dobrze przemyśl każdą z nich. Następnie postaraj się do każdej z nich dopisać przynajmniej po jednej pozytywnej rzeczy. Jeśli uda Ci się wypracować optymistyczne nastawienie w stosunku do nowych okoliczności, zyskasz mentalny komfort i spokój ducha. Wszystko jest oczywiście kwestią czasu, jednak regularny powrót do tego ćwiczenia z pewnością pomoże Ci w nauce, jak panować nad emocjami.
3. Panowanie nad emocjami, czyli nieustanna obserwacja
Tak jak już wspomnieliśmy, rozumienie własnych emocji jest niezwykle ważne dla osiągnięcia duchowej harmonii. Aby je jednak zrozumieć, trzeba je najpierw zauważyć. Co ciekawe, nie wszystko dzieje się w naszej głowie. Źródło tego typu odczuć leży w ludzkim układzie hormonalnym, dlatego nasze ciało wysyła nam szereg sygnałów, szczególnie gdy chodzi o negatywne emocje. Jak nad nimi panować? Gdy Twoje serce zacznie bić szybciej, poczujesz pot na skroni i zaciśnięte gardło, to najpewniej lada moment zaleje Cię fala przykrych emocji. Warto wówczas wiedzieć, jak się uspokoić i wyciszyć, aby nie dopuścić do napadu złości. Na początek wystarczy kilka głębszych oddechów. W dalszej kolejności postaraj się zrozumieć, czy dane wydarzenie lub sytuacja jest naprawdę aż tak krytyczna, aby tracić na jej rzecz wewnętrzny spokój?
4. Jak panować nad złością? Podejmuj decyzje
Negatywne emocje są niezwykle często efektem konkretnych miejsc, sytuacji lub osób. Jeśli znasz siebie na tyle dobrze, że jesteś w stanie ocenić, co wywołuje u Ciebie podobne odczucia, postaraj się je wyeliminować. Unikaj osób i miejsc, przez które czujesz narastającą frustrację, złość i smutek. Zamiast nich wybieraj rzeczy i ludzi, dzięki którym czujesz się przyjemnie, spokojnie i miło! Pamiętaj: masz wpływ na okoliczności swojego życia!
5. Negatywne emocje. Jak nad nimi pracować i nie zwariować?
Panowanie nad emocjami nie jest łatwą sztuką, jednak staje się o wiele łatwiejsze, jeśli zrozumiemy mechanizm działania stresu. Z jednej strony dostarcza nam on motywującej adrenaliny, z drugiej potrafi być niezwykle destrukcyjny i wyniszczający. Sęk tkwi w tym, aby nauczyć się utrzymywać go na prawidłowym poziomie. Jedną z najbardziej efektywnych i pomocnych technik jest w tym przypadku regularna medytacja, która koi nasze nerwy i obniża naszą podatność na stres.
6. Wyrozumiałość dla samego siebie
Czy wiesz, że ponad 70% ludzi na świecie nie docenia samych siebie? Jak panować nad emocjami, skoro jesteśmy dla siebie zbyt krytyczni i wymagający? Walcząc z negatywnymi odczuciami, należy przede wszystkim zrozumieć, że porażki czy niedociągnięcia są rzeczą ludzką i nieuniknioną. Jeśli chcesz zredukować stres, pozwól sobie na błędy i postaraj się zmienić swoje myślenie. Wyrozumiałość i uczciwość w stosunku do własnego „ja‟ to absolutna podstawa szczęśliwego życia!
7. Jak się uspokoić i wyciszyć?
Ostatnim sposobem, który pomaga panować nad sobą, jest wykorzystanie tzw. reduktorów stresu. Są to m.in. ćwiczenia oddechowe, pozytywne skojarzenia i wspomnienia, liczenie od tyłu, ulubione jedzenie czy wykonanie jakiejś przyjemnej czynności. Co ważne, nie ma uniwersalnych reduktorów. Każdy z nas musi znaleźć swój własny sposób na ukojenie nerwów i pozbycie się negatywnych emocji.
Nie ma sensu całkowicie poddawać się swoim emocjom. Równie bezsensowna jest usilna walka z nimi. Złotym środkiem jest zdecydowanie świadoma praca nad emocjami, dzięki której szybko zrozumiesz, jak panować nad nerwami i żyć w zgodzie ze sobą!