Apostazja, czyli „porzucenie wiary‟, to w ostatnim czasie niezwykle silnie trendujące hasło w wyszukiwarce Google. Dlaczego Polacy coraz częściej szukają informacji na temat tej procedury? Nie jest to wynik jedynie ostatnich sytuacji, które spowodowały poważny kryzys polskiego Kościoła, a szeregu czynników, których doszukiwać się możemy nawet kilkanaście lat temu. Dziś chcielibyśmy skupić się jednak na bieżącej rzeczywistości i zastanowić się, dlaczego wierni decydują się na wypisanie z Kościoła katolickiego.
Spis treści
Co to jest apostazja?
Akt apostazji to świadome i dobrowolne porzucenie wiary katolickiej. Znaczenie tego słowa pochodzi z języka greckiego i oznacza „odstąpienie”. Termin ten funkcjonuje w wielu religiach – nie tylko w Kościele katolickim. Apostazji można bowiem dokonać również w Judaizmie, Kościele Jehowy czy Islamie. W naszym kraju na apostazję może zdecydować się każdy pełnoletni członek Kościoła katolickiego, który nie jest ograniczony w czynnościach prawnych. Co ważne, jest to prawo zaliczane do ogólnych praw człowieka, które chronią Karta Praw Podstawowych, Traktat Lizboński oraz Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych.
Dlaczego wierni decydują się na akt apostazji?
Jeśli wiesz już, co to jest apostazja, z pewnością zastanawiasz się, dlaczego w ostatnim czasie decyduje się na nią coraz więcej osób. Powodów jest wiele, ponieważ wypisanie z Kościoła katolickiego jest tak naprawdę indywidualną decyzją każdego wiernego. Możemy jednak wskazać na kilka sytuacji, w których zauważyć można szczególny wzrost zainteresowania tym tematem w sieci. Wszystkie odnoszą się bezpośrednio do kwestii moralnych i politycznych, które jak wiadomo – przesądziły o poważnym kryzysie Kościoła katolickiego w Polsce.
Poniżej prezentujemy kilka czynników, które mają kluczowe znaczenie na masowe porzucanie wiary.
- Skandale dotyczące duchownych – to bezapelacyjnie najczęstszy powód apostazji. Coraz powszechniej mówi się o szeregu niemoralnych zachowaniach wśród Księży i osób duchownych. Powstają na ten temat różnego rodzaju reportaże i filmy dokumentalne, które upubliczniają sprawy niegdyś zamiecione pod dywan. Wobec tego społeczeństwo nie pozostaje dłużne i masowo odchodzi od Kościoła.
- Kwestie finansowe – wraz z rozwojem rzeczywistości mobilnej rośnie również świadomość ludzi dotycząca kwestii finansów w Kościele katolickim. Coraz więcej osób nie godzi się na powszechne „finansowanie‟ osób duchownych, a jak wiadomo – opłaty za niektóre sakramenty czy usługi są iście horrendalne.
- Ustawy antyaborcyjne – procedura apostazji jest niezwykle skomplikowana, jednak w naszym kraju wciąż dochodzi do sytuacji, które skłaniają ku niej coraz większą liczbę osób. Jedną z nich jest bez wątpienia kwestia ustawy antyaborcyjnej, w którą Kościół katolicki zaangażował się niezwykle mocno i popiera bezwzględny zakaz aborcji w Polsce.
- Niejednoznaczna postawa Papieża Franciszka – w obliczu trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie rola głowy Kościoła katolickiego jest niezwykle istotna. Watykan dysponuje bowiem ogromnymi możliwościami w zakresie wywierania wpływu na ważne osobistości. Papież Franciszek niestety przyjął dość niejednoznaczną postawę wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, co stało się powodem masowego porzucania wiary katolickiej nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.
- Niezrozumienie istoty Kościoła – akt apostazji bardzo często wynika również z faktu, że ludzie po prostu nie rozumieją sensu funkcjonowania Kościoła katolickiego. Swoje sprawy duchowe ograniczają do indywidualnej modlitwy i wiary, a Kościół uznają raczej za przeżytek i niepraktyczną instytucję, która lada dzień zakończy swoją działalność z powodu odejścia wiernych.
Kościół katolicki w Polsce bez wątpienia przechodzi poważny kryzys i na razie nic nie zapowiada poprawy tej sytuacji. Warto dodać, że wraz z rosnącą ilością apostazji spada również ilość powołań wśród mężczyzn. Obecnie są nawet takie seminaria duchowne, do których w ubiegłym roku nie zgłosił się ani jeden kandydat.
Stąd też apostazja jest coraz bardziej popularnym hasłem wyszukiwanym w Google. Wiąże się jednak z pewnymi formalnościami. Co dokładnie trzeba zrobić? Okazuje się, że nie jest to takie proste. Potrzeba wielu dokumentów, aby zrobić to w pełni oficjalnie. Poniżej znajdziesz listę.
Apostazja w Polsce – procedura
Zastanawiasz się, w jaki sposób dokonać apostazji? Procedura ta jest dość skomplikowana i wiąże się z koniecznością skompletowania wielu niezbędnych dokumentów. Co ważne, należy przygotować się również na rozmowę z proboszczem parafii, który zrobi wszystko, aby odwieść Cię od tej decyzji. Jeśli mimo wszystko postanowisz odejść od Kościoła, musisz przygotować następujące dokumenty:
- pisemne oświadczenie woli złożone własnoręcznie u proboszcza w kancelarii parafialnej,
- trzy kopie deklaracji wystąpienia z Kościoła katolickiego;
- oryginał i kopię świadectwa chrztu świętego,
- dowód osobisty.
Oświadczenie woli musi zawierać ściśle określone elementy, które przesądzą o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez ordynariusza. Są to:
- dane personalne,
- informacja o woli odejścia od Kościoła;
- motyw decyzji;
- informacja o braku przymusu apostazji;
- informacja o świadomości konsekwencji apostazji,
- informacja o miejscu (parafii) chrztu i jego dacie.
Załączenie wszystkich powyższych informacji jest niezbędne, aby akt apostazji został uznany. Lepiej zrezygnuj z oświadczeń woli znalezionych w sieci, ponieważ są one najczęściej odrzucane. Kościół argumentuje to faktem, że jest to świadectwo braku dojrzałości i świadomości podejmowanej decyzji.
Dokumenty w sprawie apostazji należy bezwzględnie złożyć osobiście w kancelarii parafialnej właściwej dla miejsca zamieszkania. Wnioski złożone drogą elektroniczną czy za pomocą poczty nie są bowiem uznawane przez prawo kanoniczne.
Wypisanie z Kościoła katolickiego to decyzja niezwykle poważna, która powinna być podjęta w pełni świadomie. Wiąże się z rezygnacją ze wszystkich sakramentów i przywilejów w instytucji Kościoła. Powrót do wiary jest niezwykle trudny, ale nie niemożliwy. Wszystko zależy od ordynariusza, który w określonych sytuacjach może nałożyć pokutę na apostatę i ponownie przyjąć go do wspólnoty.