W Polsce możemy spotkać się z wieloma przesądami, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Często przesądy różnią się w zależności od regionu, ale są też takie, które wydają się być uniwersalne dla całego kraju. Tak jest na przykład ze swędzeniem nosa. Dowiedz się, jakie są przesądy z nim związane.
Spis treści
Czym są przesądy i zabobony?
Na samym początku warto sobie uświadomić, czym w ogóle jest przesąd. Często definiuje się go jako bezpodstawną wiarę, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy między danymi zdarzeniami. Co ważne, wiara w ten związek jest nie tylko oporna na racjonalne argumenty, ale nie ma też racjonalnych podstaw czy przesłanek, zatem trudno z nią „dyskutować” i negować ją. Znaczenie danego przesądu wynika często z przekonań zakorzenionych w tradycji, które są przekazywane młodszym pokoleniom już od wielu lat. Warto też wiedzieć, że przesądy są często też nazywane zabobonami. Pojęcia te można używać zamiennie.
Co oznacza swędzenie nosa?
Swędzenie nosa to mało przyjemna dolegliwość i być może dlatego stało się przedmiotem licznych przesądów. Bo warto zaznaczyć, że nie tylko w Polsce przypisuje mu się znaczenie. Również w innych krajach piekący lub swędzący nos doczekał się licznych interpretacji. Jednak zanim przybliżymy przesądy z innych państw, skupmy się na tym, co oznacza swędzenie nosa w naszej kulturze. Odpowiedź nie jest wcale tak prosta i jednoznaczna jak mogłoby się wydawać, gdyż zależy od tego, która część nosa swędzi.
Zobacz też: Na co swędzi lewa ręka – zabobon czy objaw choroby?
Swędzi lewa strona nosa, co to oznacza?
Trzeba przyznać, że znaczenie przypisywane swędzeniu lewej dziurki nosa jest bardzo pozytywne. Swędzenie nie każdej części nosa ma znaczenie pozytywne, jednak zacznijmy omawianie od tej przyjemniejszej strony. W myśl przesądu, który powtarzany jest nawet współcześnie przez wiele osób, oznacza to, że osoba, którą swędzi lewa strona nosa, spotka w niedalekiej przyszłości prawdziwą miłość. O jaką miłość chodzi? Tego przesąd nie wyjaśnia. Najważniejsze jednak, że w myśl tego zabobonu osoba, którą swędzi lewa dziurka nosa, może spodziewać się dobrych zdarzeń.
Sprawdź też: Na co swędzi prawa ręka i co może to zwiastować?
Swędzenie prawej części nosa
Nie każdemu swędzeniu nosa przypisuje się pozytywne znaczenie. Osoby, które są przesądne, obawiają się swędzenia prawej strony nosa, gdyż przepowiada ona złość spowodowaną jakimś negatywnym wydarzeniem lub zajściem. I nie chodzi tutaj o jakieś konkretne zdarzenie, tylko o ogół złych sytuacji. Zatem trudno udowodnić, że przesąd związany ze swędzeniem prawej dziurki nosa jest bezpodstawny, gdyż przy odrobinie starań można niemal każdego dnia bez problemu znaleźć złą sytuację lub zdarzenie, które nas spotkało. Można przecież przytoczyć takie sytuacje jak choćby rozlanie herbaty czy korki w drodze do pracy.
Swędzenie czubka nosa
Wiesz już co oznacza swędzenie nosa z prawej, a co z lewej strony. Jak widzisz, przypadłość ta zajmuje ważne miejsce wśród przesądów w naszym kraju, gdyż każda strona nosa ma własne znaczenie. Nie inaczej jest ze swędzeniem czubka nosa. Co ono oznacza? Osoby, które wierzą w przesądy i odczuwają swędzenie czubka nosa, wypatrują gości. Dolegliwości w tej części nosa oznaczają bowiem, że w niedługim czasie nastąpi wizyta gości. Przesąd jednak nie określa, jaki gość to będzie (miła wizyta, czy raczej nieoczekiwana i negatywna), ani kiedy odwiedzi osobę, którą swędziała środkowa część nosa.
Swędzenie nosa w Irlandii zwiastuje kłopoty!
Nie tylko w naszym kraju swędzeniu nosa przypisuje się znaczenie. Na przykład w myśl irlandzkiego przesądu swędzenie nosa zwiastuje kłótnię lub nawet konflikt z bardzo bliską osobą. Co ciekawe, niektórzy Irlandczycy wierzą, że im bardziej swędzi ich nos, tym kłótnia będzie mocniejsza i tym trudniejsze będzie pogodzenie się ze skonfliktowaną osobą. Łaskotanie lub pieczenie w nosie ma więc w Irlandii zdecydowanie negatywne znaczenie, niezależnie od tego, której części nosa dotyczą te dolegliwości.
Goście nie tylko w Polsce
Jak już wspominaliśmy, nasi przesądni rodacy wierzą, że swędzenie czubka nosa zwiastuje przybycie gości i jak się okazuje, nie są oni w tej wierze odosobnieni. Jednak tylko u nas znaczenie to przypisuje się wyłącznie dolegliwościom zlokalizowanym na czubku nosa. W kulturach azjatyckich oraz w niektórych regionach Europy i Ameryki swędzenie nosa jest uznawane za znak zbliżających się odwiedzin. Co ciekawe, w niektórych krajach wierzy się, że po swędzeniu nosa można spodziewać się wizyty anioła lub bóstwa. Niekoniecznie musi to być wizyta pozytywna. Swędzący nos może być zatem odczytywany jako ostrzeżenie, że dana osoba jest obserwowana i oceniana.
Czy warto wierzyć w przesądy związane ze swędzeniem nosa?
Przesądy to bardzo specyficzny twór kultury. Niegdyś wierzono w nie powszechnie i często bezkrytycznie. Obecnie jesteśmy bardziej świadomi absurdalności niektórych przesądów i wiele osób podchodzi do nich z dużą dozą nieufności, a nawet negacji.
Mimo iż trudno jest udowodnić, że swędząca prawa strona nosa nie zwiastowała rozbicia ulubionego kubka, to zdrowy rozsądek podpowiada nam, że jedno z drugim nie miało nic wspólnego. Warto zatem podejść do przesądów racjonalnie i traktować je jako ciekawostkę lub humorystyczny dodatek do szarej codzienności.