Spis treści
Czym są związki urojone?
Miłość i związki to dla wielu z nas coś absolutnie przerażającego. Boimy się odrzucenia, odejścia, śmierci partnera czy nieadekwatnego zaangażowania emocjonalnego. Dlatego są tacy, którzy nawet nie chcą randkować lub wiązać się na serio, bo to zbyt duże ryzyko. Część z nich ucieka więc do swojej własnej wyobraźni i tak tworzy się związek idealny, bezpieczny, epicki i… urojony.
To mogą być fantazje o kimś, kogo znamy lub o zupełnym nieznajomym. Bardzo często to również relacje z celebrytami, muzykami, influencerami. W głowie tworzymy scenariusze i momenty, które są bezpieczne, pozbawione ryzyka i dokładnie takie, jakie chcemy. Nie musimy więc obawiać się o złamane serce, zdrady, kłótnie czy nudę.
TikTokowa społeczność nawet nakręciła trend delusionships, którego nazwa pochodzi od angielskich słów delusion (urojony) i relationship (związek). Delulu boy lub delulu girl to osoby, które żyją w urojonym związku, często dlatego, że nie potrafią zrobić pierwszego kroku lub boją się zmienić swoją dotychczasową sytuację. Filmiki dotyczących takich związków można zliczyć w tysiącach, a to pokazuje, że zjawisko to jest całkowicie… niezmyślone.
Skąd biorą się związki urojone?
Jakie jest podłoże powstawania związków urojonych lub dlaczego ludzie zaczynają uciekać od tych prawdziwych? Powodów jest wiele, ale jeden z najczęstszych to nasza przeszłość. Traumy z dzieciństwa lub historie toksycznych czy ciężkich związków sprawiają, że nie chcemy przechodzić przez to kolejny raz. Widzimy same negatywne i pesymistyczne scenariusze, więc nic nie zachęca nas do dania szansy kolejnej osobie. Takiej prawdziwej, bo inaczej już z tą wyimaginowaną.
Często tkwimy też za bardzo w teraźniejszości, która pełna jest szczęśliwych par i naszej samotności. Wydaje nam się, że ten stan nigdy się nie skończy, a inni oceniają nas i obgadują. Uciekamy do związku urojonego, który jest ekspresowy i bezpieczny.
Można również upatrywać przyczyn związków urojonych w strachu przed dorosłym życiem. Młodzi ludzie, którzy mają problem z odcięciem pępowiny i opuszczeniem rodzinnego domu, boją się wyjścia ze strefy komfortu i rozpoczęcia prób założenia swojej rodziny. Towarzyszy temu brak granic i nieumiejętność wyrażania własnego zdania.
Jak zerwać z wyimaginowanym partnerem?
Zjawisko związków urojonych nie powinno być interpretowane jednoznacznie. Wiele osób, jak nie większość z nas, fantazjuje, ale jednocześnie jest w szczęśliwych związkach. Problem pojawia się wtedy, kiedy te delushionships sabotują nasze prawdziwe relacje i prowadzą do zaburzeń. Wtedy niezbędna jest pomoc i walka, aby nie popaść w ekstremum.
Osoby uwięzione w takich związkach powinny dostrzec swój problem i postarać się znaleźć odpowiedź – dlaczego tak jest? Tu pomocna będzie praca z samym sobą, określenie swoich trudności i marzeń, zdefiniowanie genezy takiej sytuacji. Ważna będzie też rozmowa z bliskimi lub z tymi, którzy również tworzyli związki urojone.
Związki urojone to ciekawe zagadnienie, które na pewno zostanie jeszcze nie raz dokładnie zbadane. Nagłośnienie tematu może być kluczowe do przeciwdziałania, bo o ile ciekawość i zabawa to nic złego, tak utkwienie we własnej głowie może prowadzić do poważnych problemów, które później bardzo cieżko zwalczyć.