Ta ryba cieszy się niesłabnącym uznaniem wśród prawdziwych mistrzów kuchni. Sprawdź, jak smakuje dorada i w jaki sposób ją przygotować. Wszystkie szczegóły znajdziesz w tym poradniku.
Spis treści
Czym jest dorada?
Właściwa nazwa tej cenionej ryby to sparus złotogłowy. Pochodzi ona z rodziny prażmowatych i żyje w Morzu Śródziemnym, a także u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Największe osobniki mają nawet 70 cm długości. Dorada królewska spożywana jest pod różnymi postaciami i znalazła zastosowanie w kuchniach całego świata. Ponadto stanowi bogate źródło wartościowych substancji odżywczych.
Gatunek charakteryzuje się wysoką wartością użytkową i jest chętnie poławiany, a także hodowany przez Greków, Turków, Włochów i Hiszpanów. Ponadto była tu ulubiona ryba starożytnych Rzymian. Trudno się dziwić, że tak wiele osób uwielbia jej smak.
Dorada – właściwości zdrowotne
Ta ryba wyróżnia się bogactwem prozdrowotnych składników odżywczych oraz mikroelementów. Ponadto jest doskonałym źródłem białka i świetną alternatywą dla mięsa. Kolejny atut to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin (B6, B12 i D). W dodatku zawiera wiele fosforu, żelaza, wapnia, magnezu, potasu i selenu.
Wszystko to sprawia, że regularna konsumpcja ryby stanowi wręcz nieocenione wsparcie dla organizmu. Nienasycone kwasy tłuszczowe bardzo dobrze wpływają na pracę układu krwionośnego i zapobiegają powstawaniu zakrzepów, a także regulują ciśnienie tętnicze. W dodatku spożywanie mięsa z tej cenionej ryby obniża poziom złego cholesterolu.
Warto podkreślić, że włączenie do diety źródeł żelaza to bardzo ważny element przy leczeniu anemii. Natomiast wapń i fosfor wzmacniają kości, zęby i pozwalają utrzymać równowagę kwasowo-zasadową.
Zobacz też nasz artykuł: Dlaczego warto często jeść ryby?
Bogactwo prozdrowotnych składników pozwala na prawidłową pracę organizmu. Konsumpcja doskonale wpływa na działanie układu krążenia i układu nerwowego. Ponadto obniża ryzyko występowania raka piersi, a także łagodzi objawy łuszczycy. Jakby tego było mało, przyczynia się do redukcji stanów zapalnych w organizmie i ma działanie przeciwbólowe. To oczywiście niektóre spośród wielu korzyści, jakie przemawiają za spożywaniem dorady.
Wszystko to sprawia, że ryba dorada może stanowić element codziennej diety. Pamiętaj jednak, że najlepiej wybierać ryby wolnożyjące. Natomiast zakup okazów z hodowli może wiązać się z zanieczyszczeniem mięsa. W dalszej części artykułu dowiesz się więcej na temat certyfikatów, które ułatwią Ci zakupy.
Kto powinien jeść doradę?
Spożywanie dorady zalecane jest przy profilaktyce wielu chorób. Mowa tu o miażdżycy, nadciśnieniu oraz schorzeniach kardiologicznych. Ponadto mięso tej uznanej ryby można śmiało polecić astmatykom oraz wszystkim osobom, które zmagają się z problemami reumatycznymi.
Składniki dorady pozytywnie wpływają na koncentrację i pamięć, więc powinny znaleźć się w diecie osób starszych. W dodatku regularna konsumpcja obniża ryzyko zgonów na zawał serca, a także występowania udarów i zakrzepów. Warto pamiętać, że wraz z wiekiem niebezpieczeństwo takich stanów rośnie.
Warto nadmienić, że dorada polecana jest paniom w ciąży. Zawarte w rybie składniki doskonale chronią kobiety przed występowaniem różnych infekcji. Natomiast nienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka. Ponadto kwasy omega-3 poprawiają zdrowie pań przy cukrzycy ciążowej.
Przypominamy o wyborze zaufanego źródła, z którego pochodzi ryba. Pomimo wielu wartościowych składników, kobietom w ciąży zaleca się ograniczone ilości spożywania dorady z uwagi na śladowe ilości rtęci. Najlepiej tę kwestię omówić z lekarzem, który zaproponuje prawidłową dietę.
Dorada – smak
Ta ryba nie tylko pozytywnie wpływa na zdrowie, ale również wyróżnia się znakomitym smakiem. Dorada cieszy się olbrzymim zainteresowaniem w kuchni śródziemnomorskiej i można podawać ją z dodatkiem przypraw czy warzyw. Doskonale smakuje faszerowana lub panierowana. O rybach warto pamiętać, planując swoją dietę.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać rybę do przygotowania sushi. Ponadto potrawa z warzywami i owocami sprawdzi się znakomicie jako źródło witaminy C. Wystarczy dodać szpinak, cytrynę, czosnek czy sałatę, a to tylko niektóre spośród wielu propozycji.
Zastanawiasz się, jak przygotować tę znakomitą rybę? Istnieje wiele świetnych przepisów. Przede wszystkim pamiętaj, że dorada nie wymaga wielu dodatków. Wystarczy sięgnąć po olej, sól i pieprz. Dobrze sprawdzi się również rozmaryn i sok z cytryn.
Najpierw umyj rybę i osusz ręcznikiem papierowym. Następnie natrzyj ją olejem, posyp solą i pieprzem zarówno w środku, jak i na zewnątrz oraz dodaj gałązkę rozmarynu. Ryby ułóż na blasze z papierem do pieczenia. Później wystarczy włożyć ją na pół godziny do nagrzanego piekarnika i piec w temperaturze 200°C, Dodatki możesz wybrać samodzielnie, gdyż dobrze przyrządzona dorada zawsze smakuje wyśmienicie.
Jak smakuje ryba dorada smażona? Otóż mięso charakteryzuje się łagodnym, słodkawym smakiem, który może przypominać konsumpcję dorsza. Dzięki temu ryba świetnie komponuje się z wieloma składnikami i można ją przyrządzić na dziesiątki sposobów. To doskonała wiadomość dla wszystkich osób, które uwielbiają kulinarne eksperymenty, a jednocześnie szukają ryb pierwszorzędnej jakości. Wszystko to sprawia, że zdecydowanie warto z takiej propozycji skorzystać. Wystarczy udać się do dobrej restauracji lub samemu przyrządzić znakomite danie.
Pamiętaj również, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyrządzić doradę na grillu. Dokładnie umytą rybę należy natrzeć solą morską i świeżo zmielonym pieprzem, a następnie nasmarować oliwą z oliwek. Do środka możesz włożyć plastry cytryny. Rybę wystarczy grillować przez 4 minuty na każdej stronie. Doskonałe dodatki to pieczywo, frytki, a także różnego rodzaju dressingi.
Jak rozpoznać dobrą doradę i gdzie ją kupić?
O wyborze ryby nigdy nie powinien decydować przypadek. Przede wszystkim pamiętaj, aby sięgać po sprawdzone i polecane przez klientów źródła. Ponadto należy zastanowić się nad kilkoma kryteriami. Na początku zwróć uwagę na oczy – źrenice ryby powinny być wyraźne, natomiast rogówki przezroczyste.
Skrzela dobrej ryby mają jasną lub czerwoną barwę. Z kolei skóra się błyszczy i pokryta jest delikatną warstwą śluzu. Świeże mięso będzie jędrne i dosyć elastyczne. Warto również powąchać rybę, gdyż jej zapach nie może być zbyt ostry.
Ponadto zwróć uwagę, czy ryba pochodzi ze zrównoważonych połów, czyli takich, które nie zaburzyły równowagi ekosystemów. Jak to sprawdzić? Mówi o tym Marine Stewardship Council, czyli Certyfikat Zrównoważonego Połowu. Odpowiednie oznaczenie z literami MSC zauważysz podczas zakupu. Ponadto możesz zapytać o szczegóły sprzedawcy.
Certyfikat mówi o tym, że połów nie zaburzył ciągłości populacji dorady, a także nie wpływa negatywnie na rozwój innych gatunków oraz siedlisk morskich. Ponadto rybacy przestrzegają przepisów i dostosowują się do warunków środowiska. Chodzi tu np. o zmianę liczebności ryb.
Warto dodać, że w przypadku ryb hodowlanych należy rzucić okiem na certyfikat ASC (Aquaculture Stewardship Council). Oznacza to, że dorada królewska pozyskana została przy zachowaniu norm związanych z ochroną środowiska naturalnego.
Pamiętaj, że ryby te nie żyją w polskich wodach. Natomiast połowy w wielu krajach wymagają zakupu pozwolenia. Jednak podczas wakacji możesz z powodzeniem sięgnąć po ryby od lokalnych dostawców. Zastosuj się do powyższych wskazówek, a na pewno uda Ci się wybrać idealny okaz.
Dorada a inne ryby
W naszym kraju możesz kupić przeróżne gatunki ryb. Jednak niektórych należy unikać. Panga, ryba maślana czy tilapia to gatunki azjatyckie i słabo kontrolowane. Opinie ekspertów jednoznacznie wskazują, że takie ryby zawierają wiele szkodliwych substancji. Ich lista obejmuje wysoką zawartość tzw. wosków, a nawet pasz z antybiotykami. Natomiast ilość zdrowych kwasów omega-3 jest znikoma w przeciwieństwie do rtęci, której może być stosunkowo dużo.
Natomiast ryba dorada stanowi doskonałą alternatywę. Wyróżnia się bardzo wysoką jakością zarówno pod względem smaku, jak i składników odżywczych. W tym przypadku zawartość rtęci jest śladowa, więc nie musisz martwić się o zagrożenia zdrowotne. Ostrożność powinny zachować jednak panie w ciąży.
Ponadto cena dorady jest wyższa od wielu innych gatunków. Należy jednak podkreślić, że za ceną podąża jakość oraz prozdrowotne właściwości ryby. To sprawia, że przy wyborze morskich przysmaków nie warto oszczędzać i zawsze należy wybierać sprawdzone propozycje.
O czym warto pamiętać?
Wiesz już, czym jest dorada – smak oraz jej prozdrowotne właściwości przedstawiliśmy w niniejszym poradniku. Ponadto możesz wrócić do naszych wskazówek, aby sprawdzić, jak przygotować najlepsze danie.
Pamiętaj jednak, aby unikać ryb z niecertyfikowanych źródeł i wziąć pod uwagę porady związane z zakupami. Gdy już znajdziesz sprawdzonego dostawcę, otworzą się przed Tobą kulinarne możliwości.
Lista przepisów jest bardzo bogata. To nie tylko popularna ryba dorada smażona, ale również potrawy pieczone czy grillowane. Przepisy z powodzeniem znajdziesz w sieci lub dobrej książce kucharskiej.