Uścisk dłoni to obecnie najpopularniejszy sposób witania się na całym świecie. W kulturze europejskiej praktykowany jest od co najmniej XX wieku, choć jego geneza sięga aż IX w. p.n.e. Wówczas za pomocą gestu rozłożonych i uniesionych w górę dłoni poszczególne plemienia okazywały sobie przyjazne zamiary. Co tak naprawdę oznacza uścisk ręki i jakie są jego rodzaje? Czym jest masoński uścisk dłoni? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym dzisiejszym artykule!
Spis treści
Współczesny uścisk dłoni i jego znaczenie
Podanie dłoni to z całą pewnością najpopularniejszy współczesny gest powitalny i pożegnalny. Stosowany jest zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Co ciekawe, nawet w krajach azjatyckich (takich jak np. Tajlandia czy Japonia), gdzie dotąd tradycyjnym sposobem powitania był ukłon, uścisk dłoni staje się coraz powszechniejszy.
Jakie tak naprawdę znaczenie ma ten gest? To przede wszystkim istotny element ogólnie przyjętych zasad savoir vivre. Najczęściej jest wyrazem szacunku i sympatii w stosunku do drugiej osoby, jednak bardzo często zdarza się, że podanie dłoni jest jedynie pozorną życzliwością. Z badań bowiem wynika, że rodzaj uścisku (m.in. jego moc czy sposób podania ręki) może pomóc w ocenie intencji drugiej osoby i wstępnie zorientować się, jaki ma charakter.
Jak powinien wyglądać prawidłowy uścisk ręki?
Niegdyś uścisk dłoni zarezerwowany był jedynie dla mężczyzn. Obecnie zwyczaj ten praktykowany jest przez wszystkich – ludzi o każdej płci, w każdym wieku i o zróżnicowanej pozycji społecznej. Jedynym wyjątkiem może być jedynie tajemniczy uścisk dłoni iluminatów, o którym nieco więcej opowiemy w dalszej części artykułu.
Podając dłoń nietrudno popełnić gafę. Zdecydowanie warto poznać zatem kilka kluczowych zasad dotyczących tego gestu!
- Podczas powitania dwóch mężczyzn obowiązuje prosta zasada, że to osoba starsza pierwsza podaje rękę. Podobnie jest np. podczas oficjalnych powitań, kiedy to przełożony powinien pierwszy wyciągnąć dłoń do swojego podwładnego.
- Jeśli w przywitaniu uczestniczy kobieta i mężczyzna, to savoir vivre mówi, że jako pierwsza podaje rękę kobieta, dając tym samym przyzwolenie na taki rodzaj przywitania. Jest to jednak zasada, która obowiązuje jedynie w sferze prywatnej. W życiu zawodowym pierwsza wyciąga dłoń osoba wyższa rangą, niezależnie od płci i wieku.
- Jeśli nie mamy pewności, czy wypada przywitać się poprzez podanie dłoni, lepiej poprzestać na uprzejmym skinieniu głowy połączonym z życzliwym uśmiechem.
Uścisk dłoni – rodzaje
Zasadniczo uścisk ręki powinien być serdeczny i delikatny lub oficjalny i stanowczy. Wszystko zależy tak naprawdę od okoliczności towarzyszących tej formie powitania lub pożegnania. Sposób, w jaki ktoś ściska naszą dłoń, może bowiem wzbudzić w nas zarówno sympatię, jak i zdecydowaną niechęć.
Co ciekawe, w społeczeństwie nie funkcjonuje tylko jeden, uniwersalny uścisk dłoni. Rodzaje znane na całym świecie mają nawet swoje specjalne określenia! Poniżej prezentujemy osiem najbardziej popularnych.
- Śnięta ryba – podawana dłoń jest bezwładna, a uścisk praktycznie całkowicie pozbawiony energii. Taki gest może symbolizować uległość lub brak zaangażowania w daną relację.
- Imadło – to mocny uścisk rąk. Znaczenie tego gestu odnosi się do psychologii, ponieważ używają go najczęściej ludzie słabi, którzy obawiają się zdominowania przed druga osobę.
- Łamacz kości – lepiej nie decydować się na tego typu uścisk dłoni z kobietą. Jest to bowiem gest charakterystyczny dla osób agresywnych, prostackich i mylących serdeczność z nadmiernym użyciem siły.
- Uchwyt za palce – chwytanie jedynie za palce wyciągniętej ręki oznacza chęć zachowania dystansu.
- Sztywna ręka – uścisk sztywną dłonią jest typowy dla osób chcących zachować dystans i chronić swoje terytorium.
- Pompka – osoba witająca się mocno i szybko potrząsa drugą dłonią i przytrzymuje ją, sygnalizując w ten sposób chęć osłabienia przeciwnika oraz swojej determinacji.
- Wyrywanie ręki ze stawu – gwałtowne przyciąganie do siebie podanej ręki. Tego typu uścisk dłoni jest charakterystyczny dla osób niepewnych lub lubiących dominację.
- Uścisk holenderski – to dość nietypowe podanie dłoni, gdzie ułożenie palców jest tak bezwolne, że przypomina „pęczek marchewki”.
Masoński uścisk dłoni
Istnieje kilka ciekawych historii dotyczących witania się przez podanie dłoni. Jedną z nich jest legenda, która głosi, jakoby istniał tajny uścisk dłoni iluminatów. Na czym polega ten wyjątkowy gest? Otóż jeden mason uciska czubkiem kciuka przestrzeń między pierwszym a drugim stawem palców dłoni drugiego masona, a ten odwzajemnia uścisk poprzez analogiczną cześć dłoni pierwszego. Podobno masoński uścisk dłoni symbolizuje przejście pomiędzy kolejnymi poziomami wtajemniczenia do tego historycznego i owianą tajemnicą stowarzyszenia.
Na koniec warto podkreślić, że w poszczególnych krajach zauważyć można ciekawą różnorodność w kwestii ilości potrząśnięć ręki podczas uścisku. Dla przykładu: W Niemczech ręką potrząsa się 2-3 razy, w Polsce dodatkowo chwilę się ją przytrzymuje, a w krajach arabskich potrząsanie dłoni witalnej osoby trwa wyjątkowo długo i często jest kilkukrotnie ponawiane.