W tym roku nie możemy raczej liczyć na naprawdę długie weekendy, w dodatku 2020 będzie miał ich niewiele. Oznacza to więcej dni pracujących, ale przy dobrym planowaniu i tak da się całkiem długo odpocząć bez konieczności wykorzystywania wielu dni urlopu na raz.
Spis treści
Ile jest dni pracujących w 2020 roku?
Różnica w stosunku do 2019 roku jest niewielka. Wtedy dni pracujących było 251. W 2020 roku będzie 253 dni pracujących. Jest to rok przestępny, więc o jeden dzień dłuższy ‒ gdyby nie to, pracowalibyśmy zaledwie dzień więcej niż w 2019 r.
Znacznie mniej korzystny jest jednak układ świąt. Wiele z nich wypada w weekendy, co oznacza, że aby mieć dłuższy urlop, najczęściej trzeba wziąć 4 dni wolnego.
Kalendarz świąt 2020 – dni ustawowo wolne
- 1 stycznia ‒ Nowy Rok (środa)
- 6 stycznia ‒ Trzech Króli (poniedziałek)
- 12 kwietnia ‒ Wielkanoc (niedziela)
- 13 kwietnia ‒ Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek)
- 1 maja ‒ Święto Pracy (piątek)
- 3 maja ‒ Święto Konstytucji 3 Maja (niedziela)
- 31 maja ‒ Zielone Świątki (niedziela)
- 11 czerwca ‒ Boże Ciało (czwartek)
- 15 sierpnia ‒ Wniebowzięcie NMP (sobota)
- 1 listopada ‒ Wszystkich Świętych (niedziela)
- 11 listopada ‒ Narodowe Święto Niepodległości (środa)
- 25 grudnia ‒ Boże Narodzenie (piątek)
- 26 grudnia ‒ drugi dzień Bożego Narodzenia (sobota)
Długie weekendy 2020
W tym roku szans na długi weekend będzie sześć, z czego trzy krótkie (weekend plus piątek lub poniedziałek). Niestety w okresie wiosenno-letnim większość świąt przypada na weekendy, więc o kilkudniowych przerwach na spontaniczne wypady za miasto można raczej zapomnieć. Jak więc zaplanować urlop, żeby jak najwięcej wyciągnąć z niezbyt przychylnego kalendarza 2020?
Styczeń
Pierwszy długi weekend przypada już teraz, na początku roku. Ci, którzy wzięli wolne w czwartek i piątek po Nowym Roku, mogą cieszyć się aż 6 dniami wypoczynku, bowiem Święto Trzech Króli jest w poniedziałek 6 grudnia.
Kwiecień
Na kolejny bonus od losu przyjdzie nam poczekać aż do Wielkanocy ‒ ta zawsze ma miejsce w niedzielę, a po niej następuje wolny Poniedziałek Wielkanocny. Wielkanoc 2020 jest 12 kwietnia, co daje nam przedłużony weekend w dniach 11-13 kwietnia. Jeśli ktoś tęskni za długim wypoczynkiem, musi wykorzystać 4 dni urlopu.
Maj
Majówka 2020 wypada wyjątkowo niekorzystnie. 1 maja to piątek, więc znów weekend wydłuży się zaledwie o jeden dzień. Aby zaplanować dłuższy wyjazd, trzeba ponownie wziąć 4 dni urlopu, od poniedziałku 27 kwietnia ‒ wtedy wolnych dni będzie 9.
Czerwiec
Trochę wytchnienia przyniesie czerwiec. Boże Ciało 2020 jest w czwartek 11 czerwca, więc żeby mieć 4 dni wolnego, w pracy wystarczy wziąć jeden. Tylko jeśli weźmiemy 4, od poniedziałku 8 czerwca, możemy znów powtórzyć 9-dniową przerwę.
Listopad
Druga połowa roku zmusi nas do zaciśnięcia zębów aż do listopada. Choć Wszystkich Świętych wypada w niedzielę, to Święto Niepodległości 11 listopada ‒ w środę. Tutaj opcje urlopowe są trzy: dwie zakładają 2 dni urlopu i 5 dni wolnego, trzecia znów 4 dni urlopu i 9 dni wolnego.
Grudzień
Boże Narodzenie 2020 nie będzie nas rozpieszczać: pierwszy dzień wypada w piątek, drugi w sobotę. Nowy Rok przypadnie w kolejny piątek, zatem i w grudniu opcje urlopowe nie porywają.
Nie jest jednak tak źle, jak mogłoby się wydawać. Załóżmy, że za każdym razem, kiedy wypadają dni wolne od pracy w 2020 r., zdecydujemy się na wykorzystanie tylu dni urlopu, żeby maksymalnie długo odpoczywać (załóżmy też, że szef patrzy na to przychylnie). W ten sposób zużyjemy 22 dni, a w zamian otrzymamy pięć 9-dniowych przerw i jedną 6-dniową.
Od stycznia zaostrzony zakaz handlu w niedziele. Jest szansa, że nie na długo
Z kolei w opcji minimum potrzebujemy zaledwie 5 dni urlopu, aby mieć w sumie jedną przerwę 6-dniową, jedną 5-dniową, jedną 4-dniową oraz 3 weekendy przedłużone o 1 dzień.
Podsumowując, w tym roku najlepiej planować urlop w maju lub w czerwcu, ponieważ tylko wtedy wypadają ciepłe dni wolne w inny dzień niż weekend i można choć trochę zaoszczędzić urlop. Ci, którzy preferują tropikalne kierunki, powinni rozważyć połowę listopada lub okres wielkanocny.