Zamki w Polsce to w wielu przypadkach wspaniale zachowane budowle. Zwiedzając je, można zobaczyć, jak wyglądało życie władców Polski, arystokracji czy magnatów. Sporo zamków ma charakter trwałej ruiny — te zamki zostały zniszczone głównie w czasie potopu szwedzkiego. Wojny rozgrywające się na terenie kraju oznaczały też grabieże i dewastację skarbów. Zaginęło wiele dzieł sztuki. Dzisiejsze zamki pozwalają Ci pochylić się nad historią. Wyobraź sobie, że jesteś panią lub panem na takim zamku. Sprawdź, który zamek w Polsce najbardziej nadaje się na Twoją siedzibę!
Spis treści
Największy zamek w Polsce
Budowa zamku trwała zazwyczaj wiele lat. Niektóre z nich ulegały licznym przebudowom, dzięki czemu można podziwiać mariaż stylów architektonicznych. Najbardziej imponujące jest to, że zamki przetrwały do czasów obecnych, a sama technika budowy może być cenną lekcją dla współczesnych ludzi. Potężne budowle, piękne tereny je okalające, imponujące detale architektoniczne, ich umiejscowienie — wszystko to sprawia, że zamki w Polsce są uwielbiane przez turystów. Dla najmłodszych jest to fantastyczny kontakt z historią, który na dodatek uruchamia wyobraźnię. Kto nie lubi turniejów rycerskich, które w sezonie letnim są jedną z najciekawszych atrakcji na zamkach? Jeśli czujesz się damą dworu lub rycerzem, zabierz rodzinę i przenieś ją w odległe czasy!
Za największy zamek w Polsce uznawany jest Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. W ścisłej czołówce znajduje się również Zamek w Malborku i Zamek Królewski na Wawelu. Ich powierzchnia sprawia, że możesz poczuć, że wyprawa jednodniowa na zamek to zdecydowanie za mało. Jeśli chcesz te zamki zwiedzić dokładnie, zaplanuj sobie dłuższy pobyt w ich okolicy. Potęga tych zamków była znana w całej Europie. Będąc na jednym z zamków, możesz napotkać na wielu turystów krajowych i zagranicznych, którzy są gotowi rozpocząć poszukiwania legendarnych skarbów. Czy chcesz dołączyć do gromady śmiałków, którzy nie boją się wałęsających po zamkach Czarnych lub Białych Dam?
Zobacz też nasz artykuł: Co jeszcze warto zwiedzić? Ciekawe miejsca w Polsce.
Zamek Krzyżtopór zachwyca wszystkich
Zamek Krzyżtopór to unikatowa w skali światowej perła architektury z XVII wieku, która swego czasu była największą budowlą w Europie. Miał być najpotężniejszą magnacką wizytówką — tak też było do czasu powstania pałacu wersalskiego we Francji. Jest to duma województwa świętokrzyskiego i miejscowości Ujazd. Pod względem architektonicznym jest pałacem mieszkalnym, który jednocześnie jest twierdzą obronną.
Krzysztof Ossoliński, pierwszy pan na Zamku Krzyżtopór, zmarł zaraz po powstaniu głównej części pałacu. Ducha jego syna, Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego, możesz spotkać w trakcie zwiedzania Zamku.
Być może zaprowadzi Cię do miejsc, w których za czasów świetności Zamku Krzyżtopór było akwarium ze złotymi rybkami, które imitowało gwieździste niebo. Miało być szklanym stropem nad salą balową. Przejawem przepychu były kryształowe stajnie. Co więcej, pan na włościach nakazał pokryć dach kaplicy złotem. Niestety, zostało ono skradzione przez Szwedów. W tym potężnym magnackim obiekcie ponoć znajdują się ukryte skarby. Mówi się, że cuchną siarkowodorem, gdyż zgromadzono je na ludzkiej krzywdzie. Jeśli zaczniesz ich szukać, uważaj na zejścia do lochów.
Podziemne korytarze, jeśli tylko do nich trafisz, najprawdopodobniej zaprowadzą Cię do innych magnackich pałaców. Pytanie, czy będzie Ci się chciało z nich wrócić?
Najpiękniejsze pałace w Polsce
Pałace w Polsce słyną ze swej niezwykłej urody. Ociekające złotem wnętrza, ogromne przestrzenie i bajeczne parki czy ogrody to standard w tego typu miejscach. Wiele takich budynków niestety już nie istnieje. Wojny, wrogie i często barbarzyńskie wojska, a także epoka PRL zubożyły Polskę o wiele pałaców. Nie ma ich już na powierzchni ziemi lub stoją w ruinie, błagając o litość. Te, które możesz zwiedzać, z pewnością zahipnotyzują Cię swoim urokiem. Być może zapragniesz własnego pałacu. Kiedy zlecasz projekt i budowę?
Pałac w Pszczynie i wspomnienie księżniczki Daisy
Elegancka sylwetka budowli zachwyca turystów, ale największą popularnością nadal cieszy się legendarna księżna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless. Mówiono na nią Daisy. Cieszyła się renomą najpiękniejszej niewiasty epoki edwardiańskiej. Była znana z działalności charytatywnej. Jej pamiętniki zatytułowane „Taniec na wulkanie” swego czasu wywołały skandal. Dzisiaj stanowią cenną wiedzę o życiu i obyczajach arystokracji. Natomiast propozycje wprowadzenia zasad higieny i sanitariatów generowały protesty. Czy przyjedziesz odwiedzić miejsca, po których chadzała księżna Daisy von Pless?
Pałac w Nieborowie i pobliska Arkadia
Perła barokowej architektury kojarzona jest głównie z rodem Radziwiłłów. Pałac należał do niej od II połowy XVIII wieku aż do zakończenia II wojny światowej w 1945 roku. Obecnie jest placówką muzealną. Zazwyczaj Pałac ten zwiedza się w połączeniu z wyprawą do Arkadii, jednego z najbardziej romantycznych parków w Polsce. Kraina wiecznego szczęścia z pewnością Cię zauroczy!
Zamki w Polsce na weekend — w których można przenocować?
Oferta pobytów weekendowych jest bardzo obfita. Jeśli chcesz skorzystać z noclegów w niepowtarzalnych miejscach, zdecydowanie kieruj się do zamku. Możesz takim pomysłem na weekend zaskoczyć całą rodzinę! Z pewnością będzie to pełna emocji wyprawa! Nie każdy przecież wie, jak w królewskim lub w magnackim stylu spędzić weekend.
Zamek w miejscowości Moszna
Województwo opolskie może pochwalić się jednym z najbardziej bajkowych zamków na świecie. Zamek Moszna ma 99 wież, aż 365 komnat i przepiękny park ze starodrzewiem. Pobyt można łączyć ze zwiedzaniem Zamku i parku. Możesz zdecydować się na pokój w wersji turystycznej, standardowej, luksusowej i na pobyt w apartamencie.
Zamek Kliczków — zarezerwuj pobyt już dziś!
Ten średniowieczny zamek znajduje się w województwie dolnośląskim. Leży nad rzeką Kwisą, w otulinie Borów Dolnośląskich. Jest więc fantastyczną propozycją dla osób, które chcą odpocząć w majestatycznej scenerii, z dala od energii wielkich miast. Każdy może skorzystać z zabiegów w zamkowym spa. Na zamku możesz uczestniczyć w licznych festynach i pokazach rycerskich.
Zamek Czocha jednym z najbardziej obleganych zamków
Jeśli chodzi o zamki w Polsce na weekend, to położony nad Zalewem Leśniańskim w miejscowości Sucha zamek, bije wszelkie możliwe rekordy popularności. Jest w nim jakaś szczególna magia, która i Ciebie może zwabić do zamkowych komnat. Możesz zdecydować się na pokoje tematyczne, nocne zwiedzanie zamku, a także na wizytę w Spa.
Zamek Joannitów w Łagowie
Przepięknie położony kompleks o charakterze hotelarsko — restauracyjnym to obowiązkowa pozycja w Twoim planie na weekend. Znajduje się w województwie lubuskim, pomiędzy dwoma jeziorami. Piękna okolica (Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy) to pokusa dla osób, które są spragnione kontaktu z naturą. Krajobraz można również podziwiać z wieży. Goście chwalą zamkową kuchnię. Możesz zarezerwować komnatę dla dwóch osób, komnatę rodzinną, apartament rycerski, a nawet Katownię!