Przedstawiamy najczęstsze mity o alkoholu, w które wierzymy. Istnieje wiele stereotypów, które zakorzeniły się w naszym społeczeństwie, mających z prawdą niewiele wspólnego. Przekonaj się, w jakie mity powinieneś przestać wierzyć.
Zobacz również: Alkohol na planie filmowym. Przypadki pijanych aktorów

giphy.com
Spis treści
1. Różne rodzaje alkoholu powodują różne skutki
Być może słyszałeś o tym, że tequila czyni Ciebie bardziej szalonym, a whisky sprawia, że jesteś bardziej ożywiony. Jednak nie ma na to niezbitych dowodów naukowych. Alkohol to alkohol i będziesz reagował na niego tak samo. Różnica przypisana może być w sposobie picia. Szoty tequili będziesz pić szybciej a whisky z lodem i napojem gazowanym będziesz się delektować.

flipboard.com
2. Biorąc ibuprofen przed piciem alkoholu unikniesz kaca
Jest to jeden z najpopularniejszych mitów, którego stosowanie nie tylko, że nie działa ale możemy sobie poważnie zaszkodzić. Przede wszystkim istnieje możliwość wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego. Ibuprofen narusza błonę śluzową żołądka i może spowodować zapalenie wątroby.
3. Alkohol zabija szare komórki
Możesz czuć się otępiały w związku z ubiegłą nocą, ale spokojnie Twoje szare komórki pozostaną na swoim miejscu, pomimo tego co Twoi przyjaciele mogą Ci mówić. Alkohol zaburza czynność mózgu, ponieważ po jego spożyciu, dochodzi do nieprawidłowego przepływu neuronów, co skutkuje zdestabilizowaniem np. koordynacji ruchowej.

pinterest.com
4. Alkohol w połączeniu z energetykami sprawi, że nie będziesz pijany
Jak się okazuje, działa to w drugą stronę. Zawierające kofeinę i taurynę napoje energetyczne działają pobudzająco i osłabiają usypiające działanie alkoholu. Podsumowując możemy wypić więcej, niż normalnie pozwoliłby nam na to nasz organizm. Dodatkowo skutkiem połączenia alkoholu z napojami energetycznymi może być silny kac – silniejszy niż ten po wypiciu samego alkoholu, ponieważ zawierają one kofeinę, która dodatkowo odwadnia organizm.

flickr.com
5. Piwo przed cięższymi alkoholami niweluje kaca
Mieszając alkohole, nie zapobiegniemy przykrym skutkom dnia następnego. Jedynie możemy nabawić się mdłości. Prawda jest taka, że ilość spożytego alkoholu ma większe znaczenie, niż jego rodzaj i kolejność. Wypicie zbyt dużej ilości alkoholu w zbyt krótkim czasie skończy się źle niezależnie od tego, czy będzie to wino, piwo czy whisky.

flipboard.com
6. Możesz szybko wytrzeźwieć
Niestety nic nie przyspiesza procesu trzeźwienia, ani filiżanka kawy, ani zimny prysznic. Średni wskaźnik trawienia alkoholu to 100 miligramów na kilogram masy ciała na godzinę.

flipboard.com
7. Alkohol lekarstwem na serce
Nic bardziej mylnego. Alkohol powoduje niebezpieczne skoki ciśnienia tętniczego krwi, a przy dłuższym jego używaniu uszkodzenie ścianek naczyń krwionośnych i wystąpienie zmian zwyrodnieniowych w mięśniu sercowym.

flickr.com
8. Alkohol jest dobry na rozgrzanie się
Efekt ten jest fałszywy i utrzymuje się tylko na moment. Wypicie alkoholu powoduje bowiem, na krótki czas, poczucie ciepła spowodowane napłynięciem do rozszerzonych naczyń skórnych ciepłej krwi z organizmu.

flipboard.com
9. Wspomaga trawienie
Niestety przez alkohol możemy jedynie przybrać na wadze. Etanol stymuluje wydzielanie estrogenów i w ten sposób powoduje odkładanie się tłuszczu w okolicy talii i brzucha. Poza tym napoje wyskokowe są bardzo kaloryczne i są to kalorie puste.
Zobacz również: 5 negatywnych skutków picia alkoholu podczas diety

pinterest.com
(źródło: medicaldaily.com, bustle.com)