Spis treści
Renta alkoholowa – czym jest?
Zacznijmy od tego, że jest to nazwa potoczna i może nieco wprowadzać w błąd, jednak takie świadczenie naprawdę istnieje. Wypłacane jest przez ZUS i przysługuje osobom, których stan zdrowia pogorszył się na tyle, że nie są one zdolne do dalszej pracy zarobkowej. Powodem utraty zdrowia może być także uzależnienie od alkoholu. Przepisy zawarte w art. 12 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wskazują, że renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje tym, którzy stracili zdolność do pracy zarobkowej. Obejmuje to także osoby uzależnione od alkoholu, które mogą ubiegać się o wsparcie finansowe, jeśli lekarz orzeknie ich niezdolność do pracy.
Komu przysługuje renta alkoholowa?
Choć takie świadczenie istnieje, nie jest jednak powiedziane, że przysługuje każdemu. Aby uzyskać częściową lub całkowitą niezdolność do pracy, konieczne jest spełnienie kilku kryteriów. Pierwszym z nich jest uzyskanie opinii lekarza orzecznika. Jest to lekarz specjalista, który posiada odpowiednie uprawnienia do wydania orzeczenia. Podczas badania może on sprawdzić stan zdrowia osoby, która ubiega się o orzeczenie, a w razie potrzeby poprosić także o dodatkowe wyniki badań. Otrzymanie orzeczenia, które zaświadcza o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy to dopiero pierwszy krok do otrzymania renty alkoholowej. Osoba, która się o nią stara musi bowiem spełnić także pozostałe kryteria. Musi posiadać odpowiedni staż ubezpieczenia, który w przypadku kobiet wynosi 20 lat, a w przypadku mężczyzn 25 lat. Ważne jest także to, kiedy powstała niezdolność do pracy. Świadczenie przysługuje bowiem tylko tym, których niezdolność powstała w trakcie trwania okresu składkowego lub w ciągu 18 miesięcy od ich ustania.
Jaka jest wysokość renty alkoholowej?
Renta alkoholowa wypłacana jest zgodnie z zasadami renty z tytułu niezdolności do pracy, a kwota zależy od stopnia niezdolności. Pieniądze mogą być wypłacane w ramach renty stałej, jeśli nie ma rokowań na odzyskanie zdolności do pracy, lub w ramach renty okresowej, gdy istnieje szansa na poprawę stanu zdrowia. W przypadku częściowej niezdolności do pracy osoba uprawniona może liczyć na kwotę 1191,33 zł, natomiast w przypadku całkowitej niezdolności do pracy może otrzymać 1588,44 zł. Warto podkreślić, że świadczenie to podlega waloryzacji, więc w marcu 2024 roku można spodziewać się wzrostu jego kwoty.
Alkoholizm problemem narodowym?
Według najnowszych badań okres pandemii przyczynił się do pogłębienia problemu, który i tak był dość poważny w naszym społeczeństwie. Statystyki są bezlitosne. Pokazują bowiem, że problem z nadużywaniem alkoholu dotyczy ponad 2,5 miliona Polaków i są to osoby pochodzące z różnych grup społecznych. Jeśli chodzi o osoby uzależnione to jest ich około 700-900 tysięcy. Coraz częściej mówi się także o alkoholikach wysokofunkcjonujących, czyli osobach które z pozoru funkcjonują normalnie w społeczeństwie, jednak borykają się z uzależnieniem. Alkohol jest także przyczyną zgonu około 12 tysięcy ludzi rocznie.
Wsparcie dla osób, które nie poradziły sobie z uzależnieniem jest potrzebne, jednak z całą pewnością nie jest to rozwiązanie, które zakończy ten problem. Na szczęście coraz więcej osób świadomie podchodzi do kwestii picia i zwraca dużą uwagę na swój stosunek do alkoholu. Idealnym przykładem tego jest wciąż trwający dry january, który zachęca do całkowitego odstawienia trunków na miesiąc i przyczynia się do podniesienia świadomości dotyczącej problemów związanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Być może warto rozwijać takie inicjatywy, które skupiają się na profilaktyce i edukacji społecznej, dając każdemu szansę na zdrowy restart i lepsze zrozumienie własnego stosunku do alkoholu.