Ten pochodzący z Południowej Afryki krzew od lat stanowi obiekt badań naukowców. Rooibos, bo o nim mowa wykorzystywany jest do produkcji prozdrowotnych naparów. Sprawdź, kiedy warto po nie sięgnąć. W tym poradniku znajdziesz wszystkie szczegóły!
Spis treści
Czym jest rooiboos?
Pełna nazwa tej rośliny to czerwonokrzew afrykański. Rośnie w RPA, w górach Cederberg, 300 km od Kapsztadu. Naturalny teren bytowania krzewu dziś wykorzystywany jest do upraw zorganizowanych. Piaszczyste i bardzo suche podczas lata gleby nie sprzyjają innym uprawom. Jednak rooibos rośnie tam na tyle dobrze, że nie ma potrzeby stosowania nawozów czy środków ochronnych.
Chociaż roślina często kojarzona jest z herbatą i cieszy się zainteresowaniem wśród miłośników słodkich napojów, tak naprawdę z krzewami herbacianymi nie jest spokrewniona. Czerwonokrzew afrykański osiąga do 1,5 metra wysokości i charakteryzuje się wąskimi, podłużnymi listkami, które mają kształt igieł. Najczęściej zbierane są w styczniu. Wówczas w RPA panuje lato.
Rooibos dotarł do Europy na początku XX wieku dzięki rosyjskiemu kupcowi Benjaminowi Ginsbergowi. Napój cieszył się również uznaniem Holendrów, którzy osiedlili się w Afryce, gdyż stanowił znakomitą alternatywę dla drogiej w tamtych czasach czarnej herbaty. Czerwonokrzew afrykański stał się bardzo popularny po roku 1930, gdy Peter Le Fras Nortier rozpoczął eksperymenty związane z uprawą rośliny.
Roiboos poddaje się procesom fermentacji, zupełnie jak herbatę. Wystarczy zwilżyć listki, usypać je na niewielkie kupki i pozostawić w ciepłym miejscu na kilka dni. Przez ten czas zmieniają kolor na czerwono-brązowy. Suszenie na słońcu trwa do momentu, w którym wilgotność spadnie do poziomu 10%.
Jak przygotować rooibos?
Chcesz przygotować smaczny napój, który korzystnie wpływa na zdrowie? Nic prostszego! Otóż rooibos należy parzyć przez 4-5 minut w temperaturze 95 °C. Do jednej filiżanki wody zaleca się dodać czubatą łyżeczkę herbaty. Ta dostępna jest w dobrych sklepach zarówno w formie liści, jak i w torebkach.
Pamiętaj jednak, aby liście zaparzać przy użyciu papierowego filtra, gdyż te drobne fragmenty mogą przechodzić przez sitka. Napar z czerwonego rooibos charakteryzuje się kolorem brązowym oraz delikatnie słodkawym smakiem, natomiast aromat może przypominać owoce połączone z ziemistymi nutami. Z kolei rooibos zielony wyróżnia się posmakiem trawiastym.
Warto zaznaczyć, że herbata nie zawiera zbyt wielu garbników, więc goryczka nie jest wyczuwalna. Napój nie ma również kofeiny i nie pobudza, dlatego można go z powodzeniem wypić przed snem. Susz bardzo często stanowi podstawowy lub dodatkowy składnik różnych ziołowych mieszanek. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po napar z aromatem truskawki, bergamotki czy wanilii. A to tylko niektóre spośród wielu propozycji.
Ponadto rooibos można podawać z mlekiem i cukrem, a także przygotować napar na zimno z dodatkiem owocowych soków. Efekt przyjemnego orzeźwienia uzyskasz również, pijąc herbatę mrożoną z 3 łyżkami suszu, łyżką miodu i sokiem z połowy cytryny. Warto również stosować inne naturalne dodatki, dzięki którym samemu odkryjesz wiele znakomitych przepisów.
Rooibos – właściwości
Badania jasno wykazały pozytywne działanie rooibos na organizm człowieka. Przede wszystkim liście stanowią bogate źródło witaminy C. Ponadto w przygotowanym napoju znajduje się potas, sód, magnez czy wapń. Nie brakuje również przeciwutleniaczy w postaci polifenoli czy flawonoli. Natomiast obecny kwas cynamonowy oraz benzoesowy wyróżnia się działaniem grzybobójczym i bakteriobójczym.
Chociaż dzisiejsze badania nie pozostają cienia wątpliwości, rooibos od wieków ceniony jest w lecznictwie ludowym. Obecnie sięga po niego wielu entuzjastów zdrowego stylu życia, którzy zgodnie podkreślają, że to naturalny sposób na uniknięcie wielu schorzeń.
Regularne spożywanie naparu chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Zawarte w liściach przeciwutleniacze hamują działanie wielu szkodliwych substancji, co w praktyce oznacza ograniczenie ryzyka zachorowań na liczne nowotwory.
W dodatku rooibos ma wpływ na obniżenie ciśnienia krwi, a także poprawia kondycję psychiczną. Napój można więc polecić osobom, które zmagają się ze stresem i napięciem nerwowym. W dodatku korzystnie wpływa na układ krwionośny i zapewnia poprawę pracy układu sercowo-naczyniowego. Regularna konsumpcja hamuje rozwój groźnych enzymów, które mogłyby doprowadzić do chorób serca. Potwierdzają to statystyki, gdyż u smakoszy naparów stwierdzono niższy odsetek zgonów związanych z problemami sercowo-naczyniowymi.
Do cennych przeciwutleniaczy zaliczany jest aspalathin, który również stanowi składnik naparu. Otóż pomaga on w leczeniu cukrzycy typu II i ma wpływ na wyrównywanie poziomu cukru we krwi. Picie rooibos zwiększa również wrażliwość tkanek na insulinę, poprawia wykorzystywanie glukozy przez mięśnie oraz produkcję insuliny przez trzustkę. Rooibos zalecany jest nie tylko w leczeniu, ale również przy profilaktyce cukrzycy. Według badaczy ten prozdrowotny produkt wspomaga również regenerację wątroby, a dziś wiele osób zmaga się z chorobami tego organu.
Wiele wskazuje na to, że podawanie napoju dzieciom, może łagodzić kolki oraz bóle brzucha. Już w medycynie ludowej podawano go najmłodszym z dodatkiem mleka, które wpływało na poprawę smaku. Oczywiście rooibos sprawdzi się również u dorosłych przy rozstrojach żołądka. Nawet jedna filiżanka przynosi ulgę w bólu, zapobiega biegunkom oraz wielu innym problemom jelitowym. Nic więc dziwnego, że napary cieszą się tak dużą popularnością w każdej grupie wiekowej.
Cenne właściwości naparów doceniły również osoby, które zmagają się z problemami dermatologicznymi. Rooibos pozytywnie wpłynie na leczenie egzem, wysypek, trądziku, podrażnień, oparzeń słonecznych czy suchości skóry. Ponadto zapewnia ochronę przed zmarszczkami oraz wczesnym starzeniem. Nie każdy wie, że można go również stosować w formie okładu.
Nie bez znaczenia jest wpływ liści na drogi oddechowe. Napary można polecić wszystkim, którzy zmagają się astmą oraz zapaleniem oskrzeli. Badania jasno wykazały, że zawarte w rooibos związki wspomagają odkrztuszanie oraz rozszerzają oskrzela.
To tylko najważniejsze atuty regularnego spożywania naparów. Naukowcy stale odkrywają coraz więcej korzyści!
Czy warto pić rooibos?
Nie ulega wątpliwości, że wpływ naparów na zdrowie jest bardzo korzystny. Potwierdzają to zarówno badania naukowe, jak i opinie osób, które znalazły ukojenie przy wielu schorzeniach. Bardzo ważna jest również profilaktyka chorób nowotworowych i zawarte w rooibos przeciwutleniacze sprawdzają się w tej roli doskonale.
Smak naparów znalazł zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Pamiętaj jednak, że możesz wybrać produkt z przeróżnymi dodatkami, a także przygotować susz na jeden z wielu sposobów i wzbogacić go słodkim smakiem. Wszystko to sprawia, że popularność mieszanek stale rośnie. Zdecydowanie warto rooibos wypróbować, znaleźć ulubioną kompozycję i regularnie spożywać. Twój organizm na pewno Ci za to podziękuje!