Jak pokazują badania, nasze mózgi powiększają się z pokolenia na pokolenie. Sprawdzono, że różnica w wielkości mózgu między osobami urodzonymi w odstępnie 40 lat, może wynosić nawet 6,6 %. Inne są także wielkości obszarów w ośrodkowym układzie nerwowym. Zmiany przedstawiają się następująco:
- Hipokamp większy o 5,7%,
- Istota biała większa o 8%,
- Istota większa o 15%.
Zanim jednak zaczniemy z tej okazji świętować, garść faktów, która może nieco ostudzić entuzjazm. W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że wielkość nie zawsze ma znaczenie. Liczy się jakość. A w przypadku pracy mózgu, działanie wielu innych czynników. A co „większy mózg” oznacza w praktyce?
Spis treści
„Zapas” mózgu
Naukowcy przewidują, że w kolejnych latach ilość chorób takich jak Alzheimer czy demencja, może wzrosnąć nawet trzykrotnie. Istnieje jednak spora szansa, że dzięki wzrostowi wielkości mózgów, ich skutki będą mniej odczuwalne. Większe mózgi mają być na nie bardziej odporne. Dlaczego? Choroby mózgu związane z wiekiem powodują kurczenie się organu. Jeśli bazowo będzie on większy, to skutki wspomnianych chorób mogą być mniej dokuczliwe. Przynajmniej w teorii. W praktyce nie zostało to jeszcze potwierdzone.
Więcej nie znaczy wydajniej
Ludzki mózg jest niezwykle złożonym organem. To, że nasz jest większy niż ten naszych przodków, nie oznacza jeszcze, że jest lepszy. W żadnym wypadku nie jest to także gwarancja wyższego ilorazu inteligencji. Nawet mimo tego, że istnieje pewna korelacja pomiędzy objętością mózgu a jej ilorazem. Wziąć pod uwagę należy również strukturę mózgu, gęstość neuronów i samo funkcjonowanie organu. Ważne jest, w jaki sposób jest pielęgnowany i wykorzystywany, a jego wielkość schodzi mimo wszystko na drugi plan.
Zadbaj o swój mózg
Na poziom inteligencji wciąż największy wpływ mają takie czynniki jak styl życia, edukacja, dieta czy suplementacja. Jeśli chcesz podnosić swoje IQ i skuteczniej opierać się chorobom, koniecznie weź to pod uwagę. Ruch na świeżym powietrzu, ćwiczenia fizyczne, ale również gimnastyka dla umysłu. Logiczne gry, łamigłówki czy nawet proste sudoku. To wszystko sprawia, że Twój mózg musi pracować na wyższych obrotach. Tym samym rośnie jego kondycja, a Ty czujesz się zdecydowanie lepiej. No i nie zapominasz ciągle o tym, gdzie odłożyłeś/aś te nieszczęsne klucze.
Ćwiczenia, minerały i witaminy
Regularne spacery, jazda rowerem, jogging albo joga. Co tylko chcesz – byle tylko chociaż na kilka chwil w ciągu dnia wstać i się rozruszać. Poprawisz krążenie, zażegnasz bóle pleców, a Twój mózg będzie Ci wdzięczny. Wydzielone w trakcie treningu endorfiny zmotywują Cię do działania, a przy tym poprawią pamięć i kreatywność. Mózg z kolei poprawi jakość swojego funkcjonowania. Dodatkowo możesz mu pomóc poprzez prostą suplementację, bo niektórych witamin czy minerałów w diecie może zwyczajnie brakować. Ich niedobór powoduje np. uczucie zmęczenia i problemy z koncentracją. Rób wszystko, żeby wspomóc pracę swojego mózgu i zadbać o jego zdrowie.
Tak więc niestety rosnący mózg nie oznacza automatycznego wzrostu inteligencji. Nie jest to jednak bezsensowne, ponieważ rośnie Twoja odporność na choroby przychodzące z wiekiem. Do tego niewykluczone, że połączenie większego mózgu z odpowiednią jego pielęgnacją da naprawdę zaskakujące efekty. Starać się zawsze warto!