Tytuł tego artykułu brzmi trochę, jak ostatni firm z serii X-Men i chyba coś w tym jest. Pamiętacie filmy, w których bohaterowie łączyli się ze specjalnymi maszynami i w mgnieniu oka przenosili się do innej (wirtualnej) rzeczywistości? W których mogli oddziaływać na swoje otoczenie, a także je kreować? Dobrym przykładem może być tu seria Matrix, czy film Avatar. Mamy dobrą wiadomość…
Spis treści
Wirtualna rzeczywistość już jest dostępna
I to dla każdego! Wszystko za sprawą bardzo szybkiego rozwoju technologii i motywacji kilku producentów specjalnych sprzętów oraz oprogramowania.
Czym jest tzw. VR?
Wirtualna rzeczywistość (z angielskiego virtual reality) to po prostu możliwość połączenia się z wykreowanym wcześniej światem za pomocą specjalnych gogli, a czasami także rękawic i innych części garderoby (umożliwiających interakcję z wirtualnym otoczeniem). To tak, jakby mieć kino 3D we własnym domu i w dodatku móc samemu nim zarządzać.
Co oferuje wirtualna rzeczywistość?
Jak każda nowoczesna technologia, VR rozwija się niezwykle szybko. Początkowo oferował jedynie proste filmiki 3D, które podczas ich oglądania pozwoliły praktycznie poczuć otaczające, niezwykłe okoliczności (np. świat dinozaurów, przestrzeń kosmosu czy choćby egzotyczną dżunglę).
Obecnie technologia poszła kolejny krok na przód. VR służy do rozrywki (coraz więcej gier powstaje z myślą o właśnie tej technologii), a także bardziej ambitnych zadań (wielu projektantów czy architektów zaczyna korzystać z wirtualnej rzeczywistości, aby tworzyć jeszcze bardziej dopracowane obiekty).
Jak dołączyć do tego świata?
W zależności od zasobności portfela do świata VR można dołączyć na 3 sposoby:
- Najtańszy – za pomocą zwykłego smartfona oraz specjalnej (tekturowo-plastikowej) nakładki – sprzęt ten dostarcza np. Google (jego nazwa to Google Cardboard). Umożliwi to podziwianie filmów 3D np. z youtuba.
- Średnio drogi – przy użyciu bardziej specjalistycznego sprzętu (gogli Oculus Rift, Project Morpheus od Sony lub Samsung Gear VR). Jest to świetna opcja zwłaszcza dla zapalonych graczy.
- Najdroższy i najbardziej zaawansowany – używając bardzo rozwiniętych urządzeń (gogli HTC Vive). Umożliwiających profesjonalne projektowanie, tworzenie nowych obiektów). To opcja zarezerwowana dla użytkowników komercyjnych.
Przeżyliście już swoją przygodę z VR? Podzielcie się swoimi wrażeniami!