Spis treści
Czy zero waste jest możliwe?
Generujemy całe tony odpadów, które – niestety – nie rozpływają się w powietrzu. Odpowiedzią na narastający konsumpcjonizm oraz lekkomyślne podejście do pozbywania się przedmiotów, jest idea zero waste, którą zapoczątkowała aktywistka Bea Johnson. Promowany przez nią styl życia zakłada zredukowanie generowanych odpadów niemal do zera. Czy dla przeciętnej polskiej rodziny taki model jest osiągalny?
Cóż… mało prawdopodobne. Zredukowanie odpadów do minimum wymaga przede wszystkim czasu. Wycieczek w różne zakątki miasta do ekologicznych sklepów z własnymi słoikami i pojemnikami. Przerabiania starych rzeczy tak, by posłużyły dłużej. Zakładania kompostownika, by pozbyć się odpadów roślinnych. Czy przy dwójce dzieci i etatowej pracy jest to realne? Szczerze wątpię.
Paulina Górska zachęca do tego, by dbać o swoją codzienność po prostu wystarczająco – tak, by ograniczać plastik i konsumować nieco mniej. Nie kupować niepotrzebnych rzeczy, a te, co już mamy, używać ponownie, a surowce, które mogą być wykorzystywane ponownie, przekazywać do recyklingu.
Jak być eko wystarczającym?
Paulina zachęca do tego, żeby po prostu na co dzień się starać. Jeden dzień może być gorszy, inny lepszy. Na profilu na Instagramie eko.paulinagorska znajdziesz sporo inspiracji. Paulina motywuje do tego, by jeść sezonowo, poleca książki związane z klimatem i podpowiada, jak zadbać o drobiazgi, które składają się na naszą codzienność.
Przykładowo – na profilu Pauliny znajdziesz 10 sposobów na to, jak zmniejszyć emisje ze swojego śladu cyfrowego, czyli jak w mikroskali ograniczyć negatywny wpływ technologii na środowisko. Na przykład możesz regularnie sprzątać swoją skrzynkę mailową, by niepotrzebne wiadomości i załączniki nie zajmowały miejsca. Możesz też wypisać się z newsletterów, które Cię nie interesują, albo ograniczyć czas przeznaczony na bezmyślne scrollowanie (to nie tylko dla dobra planety, ale również i dla Twojego dobra!).
Zoom na wielkie korporacje
Paulina na swoim profilu nie tylko pokazuje, jak być bardziej eko w codziennym życiu, ale przybliża również to, co ekologii szkodzi na znacznie większą skalę. Dużo mówi o fast fashion i o tym, jak branża modowa wpływa na stan naszej planety. To właśnie u Pauliny pierwszy raz przeczytałam o kulisach działania popularnego sklepu Shein. Paulina przypomina też, jak bardzo rozwijające się technologie wpływają na zmiany klimatyczne – sam ChatGPT pozostawia po sobie ogromny i trudny do wyobrażenia ślad węglowy.
Nie tylko złe wieści
Informacje w sieci na temat klimatu zwykle są kiepskie i pisane w alarmistycznym tonie. Paulina chcąc coś zmienić w tej tendencji, wprowadziła na swój kanał #dobreczwartki, czyli jeden dzień w tygodniu, w którym dzieli się dobrymi newsami dotyczącymi ekologii. Warto do niej zaglądnąć i zobaczyć, że wokół nas dzieje się też całkiem sporo dobrego!
Świadome podejście do ekologii jest bardzo ważne – w końcu każdego dnia tworzymy świat nie tylko dla siebie, ale też dla naszych dzieci i wnuków. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat ekologii, zaglądnij na Instagram Pauliny lub posłuchaj jej podcastu Lepszy klimat. Gwarantuję – dowiesz się całkiem sporo!