Dzień Dziecka to święto pod każdym względem wyjątkowe. Potwierdza to już sama historia tego dnia. Trudno jednoznacznie ustalić rok, w którym Dzień Dziecka zaczął obowiązywać. Bez wątpienia jednak jest to święto honorowane przez wiele państw niezależnie od ich religii i kultury. Kiedy jest Dzień Dziecka w Polsce, a kiedy w innych krajach? Czym różni się świętowanie? Dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści
Kto wymyślił dzień dziecka, czyli niejednoznaczna geneza
Dzień Dziecka obchodzony jest na całym świecie. Różnice dotyczą zarówno samej formy świętowania, jak i daty oraz roku, od którego święto obowiązuje. Za prekursorów tego dnia uważa się państwa azjatyckie. To w Japonii i W Chinach najwcześniej zaczęto obchodzić dzień dziecka. Japońska tradycja jest datowana już na VIII wiek. Przy czym w kalendarzach japońskich Dzień Dziecka oficjalnie zaczął się pojawiać dopiero od 1948 roku. W Chinach natomiast za pierwszy rok obowiązywania dnia dziecka uważa się 1926. Tym samym nawet w tej kwestii trudno jednoznacznie ustalić, które państwo jako pierwsze zaczęło honorować najmłodszych obywateli.
Podobne trudności dotyczą ustalenia inicjatora Dnia Dziecka. Niektóre źródła podają, że pomysłodawcą była Światowa Federacja Kobiet Demokratycznych. To ona w 1949 roku postulowała, by ustanowić Międzynarodowy Dzień Dziecka. Jego celem miało być przede wszystkim zwiększenie świadomości ludzi o potrzebie ochrony dzieci przed okrucieństwem głodu i wojny.
Inne źródła za prekursora Dnia Dziecka, szczególnie tej formy znanej w Polsce, uważają pastora Charlesa Leonarda. To on już 2 czerwca 1857 roku odprawił nabożeństwo w stanie Massachusetts w USA. Sam dzień nazwał Dniem Róży, Kwiatową Niedzielą, a następnie już właściwym Dniem Dziecka.
Zobacz też: Najpiękniejsze piosenki o mamie – piosenki na dzień mamy
Za najczęściej podawaną genezę tego święta uważa się jednak Światową Konferencję na Rzecz Dobra Dzieci. To właśnie podczas niej szukano sposobu na uwrażliwienie dorosłych na dobro i potrzeby dzieci. Jednak większość państw potrzebowała kilkudziesięciu lat, zanim Dzień Dziecka trafił na dobre do ich kalendarza.
Zdecydowana większość państw Dzień Dziecka zaczęła świętować od 1959 roku. To właśnie wtedy, a dokładnie 20 listopada, ONZ uchwaliła Deklarację Praw Dziecka. Niektóre źródła podają jednak rok 1924, który jest związany z uchwaleniem przez Ligę Narodów Deklaracji Genewskiej. To w niej deklarowano, że każde dziecko posiada prawo do opieki i rozwoju. Bez wątpienia stało się to silnym bodźcem do wpisania święta do kalendarzy wielu państw.
Trudno zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie kto wymyślił Dzień Dziecka. W rzeczywistości inicjatywa krążyła od wielu lat i powraca niczym bumerang. Potwierdza to tylko silną potrzebę ustanowienia święta najmłodszych.
Kiedy jest Dzień Dziecka – jedno święto, różne daty
Dzień Dziecka to w rzeczywistości trzy różne święta, którym przyświeca dokładnie ta sama idea: troska o dobro dzieci i ochrona ich przed negatywnymi zjawiskami obecnymi na świecie. Dlatego też nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy jest Dzień Dziecka na całym świecie.
Powszechny Dzień Dziecka, czyli Universal Chridren’s Day, jest obchodzony 20 listopada. Jego geneza sięga 1954 roku, gdy zauważono potrzebę chronienie dzieci przed praca w niebezpiecznych warunkach. Wtedy też podniesiono kwestię dostępu do nauki. Konsekwencją tego było Deklaracja Praw Dziecka z 20 listopada 1959 roku.
Sprawdź: Ciekawostki o Dniu Matki i pomysł na oryginalny prezent
Drugie święto to Międzynarodowy Dzień Dziecka, czyli International Children’s Day. Obchodzony jest w drugą niedzielę grudnia lub pierwszego czerwca. Za datę powstania tego święta uważa się 23 kwietnia 1920 roku. Prekursorem była Turcja. Pokłosiem stała się Światowa Konferencja na rzecz Dobrobytu Dzieci w 1925 roku. Po niej wiele państw wpisało na stałe Dzień Dziecka do swojego kalendarza.
Najmłodszym świętem jest Światowy Dzień Dziecka (World Children’s Day). Jego data również przypada na 20 listopada. Pierwszy raz dzień ten odbył się w roku 2002. Obecnie święto to obchodzi się w ponad stu krajach na całym świecie.
Którego jest Dzień Dziecka w Polsce?
Polska należy do tych państw, które oficjalny Dzień Dziecka świętują pierwszego dnia czerwca, W rzeczywistości jednak w Polsce był on obchodzony już przed wojną. Począwszy od 1929 roku zawsze 22 września dzieci były zwalniane z zajęć szkolnych. Po mszy w szkołach odbywały się zabawy, akademie, a także rozdawano upominki.
Oficjalnie do polskich kalendarzy Dzień Dziecka wpisano dopiero w 1952 roku. To wtedy ustalono, że święto będzie przypadało na 1 czerwca. Dzień Dziecka z taką datą ustaliły również pozostałe państwa socjalistyczne.
Zobacz też: Jak zrobić laurkę dla taty? Laurka dla taty na urodziny, na imieniny i na dzień taty
Jak obchodzony jest Dzień Dziecka w innych krajach
Chociaż idea ustanowienia święta dla najmłodszych obywateli jest wspólna to już w obrębie samego świętowania widać wyraźne różnice kulturowe. Jak obchodzony jest Dzień Dziecka w innych krajach? Bardzo różnie w zależności od kontynentu oraz przekonań kulturowych.
Niemcy
Niemcy mieli swego czasu problem z ustaleniem którego jest Dzień Dziecka. Wynika to z dawnego podziału na NRD i RFN. W tym pierwszym Dzień Dziecka przypadał na 1 czerwca, z kolei w RFN – na 20 września. Dlatego też obecnie część Niemiec wybiera jedną z dat świętowania. Inni natomiast celebrują święto dwa razy w roku.
W Dzień Dziecka najmłodsi biorą udział w festynach, objadają się przysmakami, a także otrzymują podarunki.
Japonia
Bardzo charakterystycznie obchodzi się Dzień Dziecka w Japonii. Przede wszystkim osobno świętują dziewczynki, a osobno chłopcy. Święto dziewczynek przypada na 3 marca. Nazywane jest Dniem Dziewcząt lub Festiwalem Lalek. Tego dnia w wielu domach modli się o dobro dziewczynek. Przygotowuje się także tradycyjne lalki (zazwyczaj z papieru), które są ubierane w tradycyjne japońskie stroje.
Kiedy jest Dzień Dziecka dedykowany chłopcom? Przypada na 5 maja. Tego dnia chłopcy spędzają czas z ojcami. Robią z nimi papierowe zabawki. Wykonują także latawce w kształcie karpi. Wiesza się je następnie przed domem w odpowiednich kolorach: czarnym dla ojca, czerwonym dla matki i niebieskim dla każdego syna.
Turcja
W Turcji obchody tego święta są związane ze Świętem Niepodległości, które przypada na 23 kwietnia. Tego dnia dzieci są ubrane w narodowe stroje. Bawią się i tańczą, a nawet… zasiadają w parlamencie. Jest to również dzień, podczas którego tureckie niebo pełne jest kolorowych latawców.
Włochy
Dzień Dziecka we Włoszech przypada na 6 stycznia. Jest nazywany Dniem Rodziny. Tego dnia dzieci jedzą z rodzicami uroczysty posiłek. Po nim natomiast czekają prezenty, a także spełnianie zachcianek. Nierzadko dzieciom zakłada się na głowę papierowe korony. Dodatkowo maluchy otrzymują ciasteczka z wróżbą na cały nadchodzący rok.
Francja
Dzień Dziecka we Francji również nazywa się Dniem Rodziny i przypada na 6 stycznia. Podobieństwa obejmują także ciasteczka z wróżbą i drobne podarunki. W gruncie rzeczy Francja celebruje ten dzień podobnie do Włoch. Dotyczy to również koron z papieru i spełniania życzeń.
Australia i Filipiny – rekordziści w celebrowaniu święta dzieci
Dzień Dziecka na świecie może trwać znacznie dłużej niż dobę. Dla przykładu, w Australii celebruje się to święto aż tydzień. Jednak do rekordzistów należą Filipiny. Cały miesiąc poświęcają maluchom, traktując każdy dzień jak ich święto.