Pożary pochłaniają południe Europy – w Grecji sytuacja jest najbardziej dramatyczna, a relacje z tamtejszej walki z żywiołem nie napawają optymizmem. Czy w takim razie jest to dobry czas, aby wybrać się do tego kraju na wakacje? Myślę, że to pytanie retoryczne, więc odpowiedzcie sobie na nie we własnym zakresie. Co jednak mają zrobić osoby, które już są na miejscu lub te, które wykupiły wycieczki z dużym wyprzedzeniem? Zapraszam do lektury!
Spis treści
Kryzysowa sytuacja – pożary w Grecji
Grecja jest trawiona przez pożary. Najgorsza sytuacja jest obecnie na wyspie Rodos, Eubei, na wschodnim wybrzeżu półwyspu apenińskiego oraz w okolicy Aten. Polscy strażacy stanęli na wysokości zadania i dzięki temu, że starają się opanować pożar w okolicy greckiej stolicy, tamtejsi strażacy mogli skupić swoje siły na wyspach i wschodniej stronie kraju. To prawdziwa wojna z żywiołem – „letnie” pożary w Grecji wybuchają co roku, ale sytuacja nie była tak ciężka od lat. Kiedy uda się ugasić ogień lub chociaż opanować go na tyle, by doprowadzić do stopniowego, samoistnego wygaszania? Tego nie wie naprawdę nikt – niestety warunki pogodowe sprzyjają poszerzaniu się obszarów objętych pożarem. W Grecji już panują upały, a w ciągu najbliższych dni prognozuje się temperatury rzędu 40°C, z kolei silne wiatry, które obecnie występują na terenie całego półwyspu, tylko jeszcze bardziej podsycają ogień.
Co obecnie dzieje się z turystami w Grecji?
Osoby przebywające w Grecji na wakacjach w terenach zagrożonych pożarem są ewakuowane – jak przebiega ewakuacja? Cóż, jest to uzależnione od czynników takich jak rzetelność biura podróży oraz możliwości kwaterunkowych sieci hotelowych dlatego nie każdy znalazł nocleg w bezpiecznym miejscu. Wiele osób śpi na lotniskach. Zarówno miejscowi, jak i turyści skarżą się na niezaradność lokalnych władz, chaos informacyjny i co gorsza – narastający chaos komunikacyjny. Ludzie po prostu za wszelką cenę chcą się wydostać z najbardziej zagrożonych obszarów i często w panice ignorują zasady ruchu drogowego.
Miejski transport publiczny w wielu miejscowościach przestaje działać, między innymi ze względu na to, że kierowcy ewakuują się do bezpieczniejszych miejsc, pozostawiając swoją pracę i dobytek. Polski MSZ rekomenduje powstrzymanie się z wyjazdami w miejsca, które greckie władze uznały za niebezpieczne. Biura podróży odwołują kolejne wycieczki do Grecji. Zresztą w takiej sytuacji próżno szukać osób, które z własnej woli wybrałyby się na wakacje na Rodos. Jakie prawa mają klienci biur podróży, którzy jeszcze nie wyruszyli na upragniony urlop, a jakie ci, którzy już są na miejscu? Napisał o tym Business Insider, a ja postanowiłem zebrać dla Was najważniejsze informacje.
Wyjazd a impreza turystyczna
Na początek wyjaśnijmy dwa pojęcia. Jeżeli w ramach biura podróży wykupiliście wakacje z własnym dojazdem lub też same bilety lotnicze, to taki wypad jest traktowany jako wyjazd wakacyjny. Jeżeli natomiast wykupiliście pakiet – czyli na przykład wypoczynek w hotelu plus loty to jest to tak zwana impreza turystyczna. Dlaczego o tym wspominam? Bo udział w imprezie turystycznej można odwołać bez poniesienia jakichkolwiek kosztów.
Bezkosztowa rezygnacja z wycieczki ze względu na nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności
Przepisy polskiego prawa dopuszczają możliwość odwołania udziału w imprezie turystycznej ze względu na wystąpienie nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, jakimi z pewnością są pożary obecnie trawiące Grecję. Klient biura podróży, który wykupił już dany pakiet wakacyjny, może więc w każdej chwili anulować swój udział i otrzymać pełen zwrot kosztów. A co z turystami, którzy wykupili wyłącznie loty lub noclegi? Cóż, ich sytuacja jest trudniejsza, ponieważ możliwości dochodzenia zwrotu pieniędzy wynikają z zapisów zawartych w umowie z biurem.
Prawa ewakuowanych klientów biur podróży
A jakie są prawa klientów biur podróży, którzy zostali już ewakuowani? Takim osobom przysługuje prawo do ubiegania się o obniżenie ceny wakacji ze względu na skrócenie urlopu. Kolejną podstawą do obniżenia ceny pobytu jest nieskorzystanie z części atrakcji przewidzianych na czas pobytu wakacyjnego. Niewykluczone, że biura podróży będą robiły co tylko w ich mocy, aby nie wypłacać wyrównań za skrócone pobyty. Warto więc odpowiednio się przygotować do walki o rekompensatę i skorzystać ze wsparcia prawnego. Już sama rozmowa z radcą może okazać się pomocna w tej sytuacji – warto więc chociażby skorzystać z darmowej pomocy prawnej, która działa w każdym polskim mieście.
Cóż sytuacja nie jest łatwa – zarówno dla wczasowiczów, jak i dla biur podróży. Pamiętajmy jednak, że w czasie kiedy wczasowicze tracą wyczekane urlopy, Grecy tracą domy i cały dobytek. Nasi strażacy dokładają wszelkich starań, aby pomóc Grecji opanować kryzys. Nam jedynie pozostaje trzymać kciuki, aby wrócili cali i zdrowi, a pożary zostały ugaszone jak najszybciej.