Słoneczna pogoda szczególnie zachęca do spacerowania na łonie przyrody. Niektórzy wybierają wyprawy w górach, inny spacery na plaży. Jeśli jednak szukasz sposobu na przyjemne spędzenie popołudnia bez konieczności udania się na daleką wyprawę, odwiedź miejskie parki. Warszawa jak mało które miasto obfituje w wyjątkowe miejsca do spacerowania. Poznaj je i wybierz cel następnej wycieczki.
Spis treści
1. Najbardziej znane parki – Warszawa zaprasza do Łazienek Warszawskich
Nietrudno wskazać najładniejszy park w Warszawie, który zadowoli wielbicieli spacerów na łonie przyrody i osoby chcące poszerzać swoją wiedzę. Łazienki warszawskie doskonale spełniają obie te funkcje, dlatego są jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w stolicy.
Na terenie parku znajduje się wiele zabytków. Pałac na wyspie, Stara Oranżeria, Amfiteatr, a także Biały Dom i Pałac Myślewicki to tylko niektóre z miejsc wartych odwiedzenia. Te wyjątkowe zabytki są doskonałym przerywnikiem dla niespiesznego spacerowania po parku. To również sposób na bliższe poznanie historii polskiej sztuki.
Ogrody na terenie Łazienek same w sobie zachwycają różnorodnością. Jeśli szukasz miejsca, w którym zobaczysz różne rośliny i charakterystyczne projekty terenów zielonych, koniecznie przespaceruj się po Ogrodzie Chińskim, Królewskim, Romantycznym i Modernistycznym.
W okresie letnim dodatkowo na terenie Łazienek znajduje się strefa leżakowania.
2. Ogród Saski – w towarzystwie zwierząt i sztuki
Warszawskie parki to miejsca, w których możesz obcować z historią Polski. Jednym z takich wyjątkowych terenów jest Ogród Saski. Ten zabytkowy, barokowy park prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie. Odnowione alejki imitują drogi z czasów saskich. Z kolei w samym centrum ogrodu znajduje się przepiękna fontanna.
Ogród Saski to nie tylko miejsce pełne zabytków. To również park, w którym możesz urządzić piknik lub pojeździć na hulajnodze. Wszystko to natomiast w towarzystwie licznego ptactwa oraz oszałamiających rabat kwiatowych i starych dębów.
Ogród Saski łączy w sobie historię z nowoczesnością, czego nie zapewniają wszystkie parki i ogrody Warszawy.
3. Pole Mokotowskie – dla aktywnego i spokojnego wypoczynku
Pole Mokotowskie jest kompleksem parkowym znajdującym się na terenie trzech dzielnic: Mokotowa, Śródmieścia i Ochoty. Pierwotnie był poligonem woskowym. Obecnie słynie z potencjału rekreacyjnego.
Na terenie parku pełno jest alejek spacerowych, stawów i fontann. Wschodnia część jest skoncentrowana wokół fontanny. Z kolei zachodnia część parku charakteryzuje się luźną kompozycją.
Parki miejskie w Warszawie kuszą miejscem do odpoczynku na trawie lub bardziej aktywnego spędzania czasu na hulajnodze. Pole Mokotowskie zapewnia obie te rzeczy. Możesz także popłynąć wynajęta łódką po stawie lub ochłodzić się w cieniu starych drzew.
4. Ogród Krasińskich – park dla całej rodziny
Nie tylko w ciepłe dni szczególnie kuszącym miejscem do spędzania wolnego czasu są parki. Warszawa zapewnia wiele terenów, które mogą stać się celem pieszych wędrówek dla całych rodzin. Jednym z takich miejsc jest Ogród Krasińskich.
Ten malowniczy park może nie obfituje w zabytki, które zostały w większości zniszczone w trakcie Drugiej Wojny Światowej, ale nadal cieszy się dużą popularnością. Na terenie parku znajduje się fontanna, staw z wyspą i kaczkami, a także wiele rabat kwiatowych bezpośrednio przed Pałacem Krasińskich.
Zobacz też: Najlepsze aquaparki w Polsce
Obecnie na terenie parku znajduje się również bardzo atrakcyjny dla najmłodszych plac zabaw, wypełniony huśtawkami, karuzelami i konstrukcjami przeznaczonymi dla starszych dzieci.
5. Królikarnia – miejsce dla wielbicieli sztuki
Wystawy rzeźb nie muszą odbywać się w zamkniętych przestrzeniach. Najlepszym przykładem na to są parki. Warszawa słynie z co najmniej kilku terenów, na których wielbiciele spacerów i sztuki będą czuli się wyjątków dobrze. Jednym z takich parków jest Królikarnia.
Swoją nazwę zawdzięcza czasom saskim. To właśnie wtedy na terenie tym urządzono zwierzyniec. Modnym zwyczajem było polowanie na króliki, które bezpośrednio odpowiadają za nazwę parku. Sam teren rozwinął się na tyle, że oprócz pałacu znalazł się tam również browar, cegielnia, młyn, stodoła i karczma.
Obecnie Królikarnia na uwagę zasługuje przede wszystkim z powodu Parku Rzeźby. Wokół pałacu na terenie romantycznego parku odbywają się też liczne wydarzenia takie jak koncerty, pokazy filmowe i inne imprezy plenerowe.