Po co tak właściwie wyjeżdżamy na wakacje? Z pewnością większość ludzi odpowiedziałoby bez wahania: „żeby odpocząć!”. Ale czy naprawdę można odpocząć, decydując się na nocleg w ogromniastym hotelu, w którym od bladego świtu do późnej nocy jest gwarno? A może relaks zapewni nam wypełniony po brzegi grafik zwiedzania? Co prawda każdy lubi coś innego i z pewnością są osoby, dla których jest to recepta na idealny wypoczynek, ale coraz więcej z nas szuka podczas wyczekanego urlopu czegoś więcej…
Spis treści
…a tym czymś są wakacje w stylu slow
Slow life to styl życia zupełnie sprzeczny ze standardami, jakie narzucają nam współczesne realia, ze swoją nieustającą pogonią za pracą, dodatkowymi pieniędzmi, dodatkowymi zajęciami i dodatkowymi wrażeniami. Ideologia slow w dużej mierze skupia się na uważności. Gotując w stylu slow, wybieramy lokalne, wysokiej jakości składniki, zamiast przemysłowe jedzenie dostępne na półkach hipermarketów. Żyjąc w duchu slow, skupiamy się na relacjach i ich pogłębianiu a także poszukiwaniu tego, co sprawia nam autentyczną radość.
Podróżując i wypoczywając w duchu slow, szukamy miejsc oddalonych od wielkomiejskiego zgiełku, w których można wziąć głęboki oddech, pozachwycać się pięknem przyrody i cieszyć się prostymi przyjemnościami, takimi jak wspólny spacer do lasu, puszczanie kaczek na jeziorze albo wyprawy w okoliczne góry.
Jak zabrać się za organizację takiego wyjazdu?
Przede wszystkim nie należy szukać wśród ofert dużych biur podróży. Do wakacji w stylu slow najlepiej pasują agroturystyki, niewielkie pensjonaty albo prywatne kwatery, położone z zacisznych i urokliwych miejscach. Ponieważ moda, a właściwie potrzeba i pragnienie wypoczywania na łonie natury, w otoczeniu przepięknych jezior, łąk, lasów i gór są coraz większe i coraz bardziej widoczne na rynku usług turystycznych, powstaje mnóstwo portali promujących tego rodzaju miejscówki. Można także poszukać polecajek na ulubionych blogach. Mnie zainteresowały propozycje Jakuba Roskosza – jednego z najbardziej wpływowych twórców polskiej blogosfery, który znany jest przede wszystkim z nienagannego stylu, zamiłowania do mody i doskonałego wyczucia. Można więc się domyślić, że miejsca, które poleca, są naprawdę tip-top. Sprawdźcie sami!
Wakacje slow life. 15 wyjątkowych i spokojnych miejsc w Polsce, w których odpoczniesz od świata
Czy warto na wakacjach w stylu slow cokolwiek planować?
Oczywiście przygotowanie się do wyjazdu wymaga zaangażowania i dobrej organizacji, ale głównie po to, by zabrać ze sobą wszystko, co może być nam potrzebne. I właściwie na tym nasze obowiązki powinny się skończyć.
Reszta czasu niech upływa nam na spaniu do oporu, delektowaniu się wyśmienitym, przygotowywanym przez gospodarzy jedzeniem, czytaniu zaległych książek, powolnych spacerach, poznawaniu lokalnej historii oraz poszukiwaniu intrygujących miejsc poza utartymi szlakami. To całkiem niezła perspektywa, prawda?