Trochę się tego spodziewaliśmy, jednak badanie opublikowane przez CBOS w temacie planowania macierzyństwa przez Polki, szokuje. Poznajmy jego szczegóły.
Spis treści
Najniższy wynik badań CBOS od lat
CBOS podało właśnie wyniki badania przeprowadzonego jesienią 2022 r. Wynika z niego, że jedynie 32% Polek w wieku 18-45 lat, planuje kiedykolwiek mieć dzieci, a jedynie 17% z nich planuje je urodzić w ciągu najbliższych 3-4 lat. W tej grupie najwięcej jest Polek zamieszkujących miasta powyżej pół miliona mieszkańców (23%), z wykształceniem wyższym (22%) i tych będących w stałych związkach (20%)
Ostatni raz podobne badanie zostało przeprowadzone w 2017 roku. Wtedy odsetek kobiet, które planowały potomstwo, był wyższy o 9 punktów procentowych. Przesunął się również wiek kobiet, które deklarują chęć posiadania dzieci. Jeszcze 6 lat temu były to Polki w wieku 25-29 lat, obecnie ten wiek to już 30-34 lata.
Więcej wyników oraz własne przemyślenia na ten temat, publikuje Martyna F. Zachorska, znana jako paniodfeminatywów.
https://www.instagram.com/p/CnToQ5EMpsf/
Co sprawiło, że ⅔ mieszkanek Polski, nie chce rodzić dzieci?
Dlaczego Polki nie chcą mieć dzieci?
Przyczyn takiej sytuacji jest dość sporo. Jednak największe piętno odciska:
- wysoka inflacja, która wpływa na niepewną przyszłość,
- problemy na rynku mieszkaniowym – wysokie ceny mieszkań do wynajęcia, wysokie oprocentowanie kredytów i coraz większy problem z otrzymaniem ich
- zaostrzona ustawa antyaborcyjna i obowiązek donoszenia zagrożonej ciąży, nawet kosztem zdrowia kobiety
- strach o urodzenie niepełnosprawnego dziecka i brak odpowiedniej pomocy socjalnej ze strony państwa
- brak miejsc w państwowych przedszkolach i żłobkach oraz wysokie ceny za placówki prywatne
- za mały nacisk rządzących na refundację leczenia niepłodności
- zbyt mała zapomoga od Państwa – przy obecnej inflacji, 500+ to już zdecydowanie niewystarczająca kwota.
Oprócz tego, coraz więcej kobiet skupia się na karierze zawodowej. Nie zapominajmy o tych, które są singlami, z powodów zdrowotnych nie mogą mieć dzieci lub niezależnie od wymienionych wyżej czynników, po prostu decydują się na świadomą bezdzietność.
Jeżeli nic się nie zmieni w zakresie opieki okołoporodowej oraz wsparcia rządu w kontekście zapewnienia młodym rodzinom godnych warunków do życia, to za 5 lat, możemy się spodziewać kolejnych spadków w wynikach badań CBOS. Czy do tego czasu Państwo zadba o Polki?