Marzy Ci się daleka podróż, ale trochę się boisz lub, po prostu, nie umiesz się zebrać, żeby to wszystko zorganizować? W takim razie jesteśmy tu, żeby Cię przekonać, że naprawdę warto i że to jeden z najlepszych sposobów na rozwój i poszerzanie swoich horyzontów!
Być może myśląc o wakacjach, wyobrażasz sobie ciepłe morze w kolorze lazuru i egzotyczne palmy. Być może kolejną myślą jest tylko kto by miał na to pieniądze? I czas, żeby to wszystko zorganizować? I być może ostatecznie kończysz nad naszym rodzimym Bałtykiem z obiadowymi paragonami grozy w kieszeni.
Prawda jest jednak taka, że dalekie podróże wcale nie muszą być drogie, a ich organizacja skomplikowana. W obecnych czasach przeszkodą nie jest już nawet język, bo na tej płaszczyźnie darmowe aplikacje – translatory radzą sobie świetnie. A zyskać można o wiele więcej, niż krótki wypoczynek z widokiem na palmę.
Tego samego zdania jest Basia Szmydt, która udowadnia, że nawet mając małe dzieci i nie za duży budżet, można zwiedzać świat. W swoim artykule podpowiada, jak taką wyprawę zaplanować oraz wskazuje kilka miejsc, które planuje zwiedzić w tym roku.
Spis treści
Jak podróże pomagają się rozwijać?
Wyjście ze strefy komfortu
Procedury na lotnisku, podróże samolotem, ewentualne przesiadki, zwiedzanie nowych miejsc, załatwianie drobnych spraw w obcym języku – to nie są czynności, które większość z nas robi na co dzień.
Jednak gdy na tym polu odniesie się pierwsze sukcesy i przezwycięży się ewentualny lęk przed nieznanym, to dość szybko zmienia się perspektywa. I to nie tylko w kwestii podróży, ale również zwykłych codziennych spraw – to, co do tej pory mogło się wydawać trudnym wyzwaniem, dzięki nowym doświadczeniom przestaje być postrzegane jako problem.
Poznawanie innych kultur
Wychowując się w danym środowisku, kształtujemy określone poglądy na świat. Jednak im częściej podróżujemy po innych krajach i poznajemy różne kultury, tym bardziej nasz światopogląd może ulec zmianie. Stajemy się bardziej tolerancyjni, empatyczni i rozumiejący różne punkty widzenia. A te cechy mogą nam pomóc w codziennym życiu i w bardziej nieszablonowym sposobie myślenia.
Poznawanie samego siebie
Mierząc się z nowymi wyzwaniami, możemy się wiele dowiedzieć o sobie. To nauka tego, jak reagujemy w niespodziewanych sytuacjach i jak sobie z tym radzimy. Być może gdybyśmy nigdy nie odważyli się wyruszyć w daleką podróż i zdobyć nowych doświadczeń, to nie potrafilbyśmy tak dobrze rozumieć siebie.
Więcej na ten temat pisze Milena Szkyrpan, która wraz ze swoim partnerem Patrykiem, tworzy blog podróżniczy wieczniewolni.pl.
Nabranie dystansu
Daleka podróż i zanurzenie się w inną kulturę może pomóc Ci nabrać dystansu do tego, co otacza Cię na co dzień. Być może z czymś się zmagasz i nie potrafisz się z tym uporać. Odpoczynek, nowe aktywności i odpowiednia odległość od domu, mogą sprawić, że spojrzysz na problem w inny sposób i rozwiązanie przyjdzie do Ciebie samo.
Warto skorzystać z porad Basi Szmydt i nie odkładać podróżowania na później. Zaplanuj konkretną datę, od której nie będzie już odwrotu i… działaj! To najprzyjemniejszy sposób na rozwijanie siebie, testowanie swoich możliwości i poprzez nowe doświadczenia, wprowadzanie pozytywnych zmian w swoim życiu.