Idzie zima. I choć po ostatnich latach mało kto spodziewa się mrozów stulecia, to ciepłe ubranie zdecydowanie się przyda. Szczególnie, że w wielu domach na ogrzewaniu będzie się raczej oszczędzać. Okazuje się jednak, że sweter swetrowi nierówny. Może się zdarzyć, że to, co wydaje się cieplutkim ciuszkiem, tak naprawdę wcale Was nie ogrzeje. Które swetry są warte swojej ceny i jak rozpoznać je wśród setek kolekcji?
Spis treści
Kiedy sweter nie grzeje?
Wydawać by się mogło, że sklepy odzieżowe są dobrze przygotowane na sezon chłodów. Na wieszakach znajdziemy kurtki, płaszcze, no i oczywiście wszelkiego rodzaju swetry. Niestety, choć to modne i pewnie ładne rzeczy, to oglądając metki wiadomo już, że nie spełnią swojej podstawowej funkcji. A to dlatego, że poliester i akryl kiepsko zatrzymują ciepło i w dodatku nie oddychają. Nie dość więc, że będzie nam zimno, to jeszcze możemy zalać się potem. Super połączenie, szczególnie zimą, prawda?
Poliestrowa ekościema
Sztuczne materiały to ulubieńcy wielu producentów przede wszystkim dlatego, że są tanie. Mają co prawda tę zaletę, że szybko schną (co jest dość istotne jeśli się w nich spocimy) i są lekkie. Co więcej, producenci przekonują nas, że część kupowanych przez nas poliestrowych tkanin powstała z recyklingu. Niestety, to nie do końca prawda, o czym na swoim profilu na Instagramie informuje nasza twórczyni – Ania Gemma.
Tkaniny poliestrowe nie nadają się do recyklingu, a smutna rzeczywistość jest taka, że najprawdopodobniej wylądują na gigantycznym wysypisku śmieci, gdzie będą zalegać. Szkodliwe dla środowiska jest też samo pranie poliestrowych ubrań, ponieważ uwalniają one mikroplastik. Ten później przedostaje się do wód, a następnie do organizmów żywych. W tym naszych.
Skąd brać dobre swetry?
Według tego, co radzą nasze twórczynie, najlepiej więc zainwestować w naturalne tkany: len bawełnę, kaszmir i wełnę. Są oddychające i odpowiednio zadbane, będą nam służyć przez wiele lat. W przypadku wełnianych swetrów wystarczą te 3 triki.
Trudno jednak liczyć na to, że naturalne materiały znajdziemy w popularnych sieciówkach. Najlepiej od razu nastawić się na szukanie ich w Internecie, u małych producentów z Polski. Na dobrej jakości swetry i płaszcze można też polować w second-handach, zaś Julia Wizowska, propagatorka ekologicznego stylu życia i less waste, autorka bloga nanowosmieci.pl, radzi też robić swetry własnoręcznie – na drutach. Wtedy sami dobieramy nie tylko materiał, ale też kolor i fason.
Możliwe też, że macie już ciepłe okrycie, ale… po prostu o nim nie pamiętacie. Dlatego, za radą Kasi Wągrowskiej z profilu @Kasia_ograniczamsie, poszukiwania ciepłych swetrów zacznijcie od własnej szafy.
Cały film o wybieraniu swetrów nagrała jakiś czas temu wspomniana już Anna Gemma. Materiał jest dostępny na jej kanale YouTube.
Widzicie już, że szukanie swetra na jesień może być nie lada wyzwaniem. Nie martwcie się jednak, bo już wiecie, jak i gdzie wybrać dobre ubrania, które są ekologiczne i skutecznie Was ogrzeją.