Hongkong to bez wątpienia miejsce technologicznych rewolucji i mądrych rozwiązań. Wpływy brytyjskie nadają temu terytorium unikatowości i nuty zachodu, a chińska myśl techniczna i pracowitość – pędu i innowacyjności. To megalopolis nie osiada jednak na laurach, a plan Smart City Blueprint zapowiada wiele nowości.
Spis treści
Więcej niż latarnia
Już pod koniec czerwca planowane jest wdrożenie zupełnie nowych latarni miejskich. Skoro oświetlenie i tak jest niezbędne dla miasta, to czemu nie skorzystać trochę z tego na pozór prostego urządzenia? Nowe latarnie mają mieć wbudowane specjalne obręcze wypełnione kilkoma ciekawymi funkcjonalnościami. Najnowsze kamery pomogą w ochronie ulic, stacje 5G już czekają na nową technologię, a dodatkowe odbiorniki Wi-Fi pozwolą na jeszcze lepsze dostarczanie darmowego internetu. Ponadto latarnie mają mieścić malutkie stacje pogodowe i systemy nawigacji. 50 takich lamp zostanie rozmieszczonych w różnych częściach Hongkongu.
Kłódki na łódki!
Ten tytuł na pewno sugeruje coś zupełnie innego, ale w rzeczywistości mowa o specjalnych, najnowszych kłódkach zabezpieczających transportowane między portami kontenery. Hongkong to jedno z ważniejszych miejsc łączących transport morski, a ważne ładunki wymagają odpowiednich zabezpieczeń. Specjalne kłódki mają automatycznie blokować się, gdy kontener jest w drodze i szybko odblokowywać, jak tylko dotkną lądu. Ma to znacznie ułatwić pracownikom wszelkiego rodzaju rozładunki.
Fitbit dla więźniów
Nowe opaski dla osób przebywających w więzieniach to nie zabawny gadżet, a bardzo potrzebne narzędzie, które wykrywać ma zagrożenia dla zdrowia, a także próby ucieczki! Opaski mają ponadto mierzyć liczbę kroków. Narzędzie testowane jest już w jednym z damskich więzień i ma zrewolucjonizować system panujący w takich miejscach.
Dane dla wszystkich
Hongkong planuje rozszerzać zakres danych, które będą udostępnione mieszkańcom. System działający online ma pokazywać bardzo szczegółowe dane komunikacji miejskiej, pomiary pogodowe, ruch na drogach oraz dostępność miejsc parkingowych. System ma działać również na urządzeniach mobilnych.
Cyfrowa identyfikacja
Dostęp do różnych usług urzędowych zwykle wymaga tradycyjnej weryfikacji i wyrobionych wcześniej dokumentów. Cyfrowe rozpoznawanie twarzy i dwupoziomowa weryfikacja ma ułatwić ten czasochłonny proces. Mieszkańcy Hongkongu będą mieli dostęp do rządowych serwisów już prosto ze swojego smartfona.
Szybsze odprawy
Inteligentne punkty odprawy to nie nowość, ale teraz mają być już szerokodostępne. Na lotnisku w Hongkongu pojawiły się urządzenia, które zeskanują nasz paszport i zrobią nam zdjęcie. Taka szybsza odprawa znacznie ułatwi podróże, a skorzystać z niej będą mogli również turyści.
Komputerowi bliźniacy
Hongkong to metropolia o największej na świecie ilości drapaczy chmur. Fantastyczne, spektakularnie wyglądające budynki tworzą przepiękny urbanistyczny krajobraz tętniącego życiem miasta. Aby jeszcze lepiej planować wykorzystywanie drapaczy powstać ma specjalny system, który za pomocą realistycznych modeli 3D odda faktyczny wygląd wnętrz i pomoże sprawdzić, jak ciekawie zaprojektować poszczególne pomieszczenia. W budynkach znaleźć się mają również urządzenia IoT, które jeszcze lepiej pozwolą oddać klimat i funkcjonalność drapaczy.
Hongkong od lat sprawnie łączy nowoczesność z naturą, biznes z odpoczynkiem i różnorodność kultur. Takie centrum technologii wymaga najnowszych rozwiązań, które zapewnią ponad 7 milionom mieszkańcom wygodne życie. Jak Wy zapatrujecie się na takie cyfrowe realia? Myślicie, że na dłuższą metę sprawdzą się lepiej niż tradycyjne metody?