Wraz z nadejściem 2017 roku cała Australia przesunie się aż o 1,8 metra. Wszelkie wątpliwości są tu jak najbardziej uzasadnione, jednak przesunięcie Australii odbędzie się jedynie na mapach, a to wszystko z powodu postępującej technologii.
Australijska płyta tektoniczna obejmująca swoim zasięgiem Australię, Nową Gwineę i większą część Nowej Zelandii przesuwa się co roku o 7 centymetrów na północ. Choć może się wydawać, że nie jest to imponująca prędkość, to przez lata różnica pomiędzy mapami i autentyczną pozycją Australii urosła do 1,8 metra.
Spis treści
Technologia wymusza zmiany
Przesunięcie Australii na mapach nie byłoby konieczne gdyby nie system GPS, powszechnie wykorzystywany w powszechnie w smartfonach, samochodach czy niezliczonych usługach. Błąd rzędu 1,5 metra może uniemożliwić sprawne funkcjonowanie wielu technologii. Zmiany te nie przez przypadek następują w czasie, gdy prace nad autonomicznymi samochodami zbliżają się do finiszu. Systemy takich pojazdów w dużej części oparte będą na systemie GPS
85 milionów lat temu Australia odłączyła się od Antarktydy i od tego momentu stale prze na północ. Płyta indoaustralijska jest jedną z najbardziej ruchliwych co powoduje bardzo często trzęsienia ziemi i silne tsunami, które nawiedzają mieszkańców tego regionu.
Nie tylko przesunięcie na mapie
Sejsmologom udało się stworzyć komputerowy algorytm, który już niedługo może zapewnić miastom narażonym na tsunami znacznie wcześniejsze ostrzeżenie. Studiując zachowanie płyt tektonicznych badaczom z Australian National University udało się stworzyć system, który jest w stanie odtworzyć ruchy typowego tsunami by ocenić stopień zagrożenia.
Komputerowy algorytm stosuje metodę odwracania czasu, która wykorzystuje dane z oceanicznych sensorów by stworzyć symulację powstania danego tsunami. Obecne metody polegają na przewidywaniu uderzenia na podstawie specyfiki danego regionu. Nie pozwala to jednak na przewidzenie jak dużo wody i z jaką siłą uderzy w wybrzeże.
Zobacz również: Indonezja: trzęsienie ziemi u wybrzeży Sumatry
(źródło: iflscience.com, reddit.com)