Spis treści
Czym jest choroba cybernetyczna?
Najprościej mówiąc, jest to wynik szybkiego rozwoju technologicznego. Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami smartfonów, komputerów, telewizorów. Siedzisz w pracy przed ekranem. To już 8 godzin z krótkimi przerwami. Później przychodzi czas na zasłużony odpoczynek i relaks. Zaczynasz oglądać serial na Netflixie, grać na komputerze albo scrollować media społecznościowe. To kolejne godziny siedzącego trybu życia przed ekranem. Twoje zmysły każdego dnia są bombardowane niezliczoną ilością nienaturalnych bodźców zewnętrznych, aż w końcu organizm zaczyna się buntować.
Efektem jest choroba cybernetyczna, nazywana też chorobą symulatorową. To coraz powszechniej występujące zjawisko, którego najczęściej doświadczają gracze, choć nie jest to regułą. Objawy mogą dotknąć każdego, kto spędza zbyt wiele czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych. I jest to prawdziwa plaga XXI wieku, choć możesz jeszcze nie zdawać sobie z tego sprawy.
Poznaj przyczyny choroby cybernetycznej
Naukowcy wciąż próbują lepiej poznać to zjawisko, ale coś już na ten temat wiadomo. Na szczęście, bo dzięki temu możesz podjąć pewne kroki w stronę poprawy swojego stanu zdrowia. Przeważnie problem leży w niezgodności informacji odbieranych przez wzrok i ciało.
Choroba symulatorowa najczęściej występuje w momencie korzystania z VR. Oczy rejestrują ruch, ale ciało go nie odbiera. Prowadzi to do efektu niestabilnej sceny, co powoduje konflikt sensoryczny. Dodatkowymi przyczynami mogą być:
- Efekt rozmycia w grach i aplikacjach,
- Niewłaściwa częstotliwość odświeżania obrazu,
- Brak synchronizacji miedzy ruchem głowy a obrazem,
- Niewłaściwe ustawienia gry,
- Niewłaściwa konfiguracja stanowiska komputerowego.
Objawy choroby cybernetycznej
Włączasz komputer, odpalasz grę i zaczynasz źle się czuć. To nie są wyrzuty sumienia. Objawy są podobne do choroby lokomocyjnej. Są to m.in.:
- Ból głowy,
- Zawroty głowy,
- Przemęczenie,
- Mdłości i wymioty,
- Potliwość,
- Ogólna dezorientacja,
- Przemęczenie oczu,
- Problemy z koncentracją,
- Zaburzenia równowagi,
- Zaburzenia widzenia.
Pierwsze objawy mogą pojawić się już po kilku minutach rozgrywki. Pamiętaj, żeby w takiej sytuacji od razu wyłączyć grę i odejść od urządzenia. Im dłużej będziesz zmuszać się do gry, tym będzie gorzej. W dodatku symptomy też będą utrzymywać się dłużej – nawet do 24 godzin.
Kiedy zaobserwujesz u siebie objawy choroby cybernetycznej, zacznij zastanawiać się, jak rozwiązać ten problem. Tutaj mamy dla Ciebie kilka porad, które pomogą zwalczyć problem, choć z pewnością potrzeba będzie na to trochę czasu.
Jak odzyskać radość z gry?
Choroba cybernetyczna może pojawić się podczas korzystania ze smartfonów, komputerów, VR czy telewizorów. Nawet bez odpalonych na nich gier. Możesz zrobić kilka rzeczy, które mają szansę poprawić Twoją sytuację:
- Rób częste przerwy od ekranu. W tym czasie patrz w stały, oddalony punkt.
- Zadbaj o dobre warunki oświetleniowe.
- Załóż okulary z filtrem niebieskiego światła.
- Sprawdź ustawienia gry – częstotliwość odświeżania nie może być zbyt niska. Wyłącz też efekty rozmycia.
- Popraw swoje stanowisko komputerowe. Usiądź wygodnie, w oddaleniu od monitora – lepiej jest widzieć monitor i jego otoczenie niż sam ekran.
- Sprawdź oświetlenie… klawiatury. Zmieniające się kolory również mogą być przyczyną wystąpienia choroby cybernetycznej.
Drugą kwestią jest to, żeby powoli się przyzwyczajać. Jeśli masz chorobę cybernetyczną, a powyższe sposoby nie poprawiają Twojej sytuacji, daj sobie 7 dni. W tym czasie odpalaj grę codziennie na kilka minut, żeby na nowo przyzwyczaić swój organizm do tej formy rozrywki. Po tygodniu nie ma efektu i dalej zmagasz się z tym problemem? No to niestety pojawia się problem.
Konsultacja z lekarzem
Mimo usilnych starań, w żaden sposób nie możesz pozbyć się choroby cybernetycznej. Wciąż źle się czujesz, gdy grasz na komputerze. Szczególnie w gry trójwymiarowe, bo problem rzadziej występuje przy platformówkach, tytułach MOBA (takich jak np. „League of Legends”) czy grach z „widokiem z lotu ptaka”.
Niestety w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wycieczka do lekarza, który prawdopodobnie zaleci kilka badań. Będą to m.in. badania obrazowe. Ich celem będzie wykluczenie poważnych schorzeń, takich jak padaczka czy nowotwór. Lekarz doradzi też, co można zrobić, żeby załagodzić występowanie problemu.
Choroba cybernetyczna staje się coraz poważniejszym problemem XXI wieku. Doświadczają go kolejni gracze, ale też pracownicy wykonujący swoje obowiązki przed ekranami. Zadbaj o siebie. Czasem dobrym pomysłem może być odpoczynek od elektroniki i wyjazd na krótki urlop, czy nawet weekend.