Odpoczywanie to sztuka, której niejeden z nas jeszcze nie opanował. Problem ten szczególnie dotyczy kobiet. Wiele dzisiejszych 30 i 40-latek dorastało w domu, w którym mama zawsze coś robiła i nigdy nie odpoczywała. Błysk w domu, dwudaniowy obiad, zawsze świeża i wyprasowana pościel i… wiecznie zmęczona kobieta.
Spis treści
Czy można odpoczywać w bałaganie?
Na szczęście czasy, w których kobiety sprzątają w pocie czoła, bo „co ludzie powiedzą” powoli odchodzą już do lamusa. W sieci również coraz częściej dostrzec można normalne domy, jakich wiele – mało instagramowe i idealne, a wypełnione codziennym rozgardiaszem.
Codziennie możesz dokonać wyboru – sprzątasz czy odpoczywasz, spędzasz czas z dzieckiem, pracujesz lub robisz cokolwiek innego. Każda z tych czynności może odbywać się w bałaganie. Również odpoczynek! Następnym razem więc, zamiast przed północą szorować kuchnię ze łzami w oczach, wyciągnij nogi przed serialem lub po prostu idź spać. Jutro też jest dzień!
I nie oznacza to, że masz leżeć w bałaganie, kiedy ten realnie Ci przeszkadza, chcesz go posprzątać i masz na to energię. Oznacza to jedynie tyle, że nie warto po męczącym dniu zaciskać zębów i jechać na mopie, bo tak przecież wypada. Więcej na swoim Instagramie pisze o tym Zuza Skrzyńska. Poczytaj i utwierdź się w przekonaniu, że bałagan w domu oznacza… że żaden z mieszkańców go nie posprzątał. Nic więcej.
Prokrastynacja a odpoczywanie
Kiedy już odpoczywasz, rób to na 100%. Łatwo powiedzieć, ale często trudno zrobić? No właśnie. Z efektywnym odpoczynkiem problem bardzo często mają osoby, które… prokrastynują codzienne obowiązki. Wieczne odkładanie zadań do wykonania w czasie sprawia, że niby odpuszczasz i odpoczywasz, ale tak naprawdę cały czas jesteś w napięciu.
W pracy nie robisz tego, co powinno być zrobione i nadrabiasz zaległości w domu w czasie, który powinien być przeznaczony na odpoczywanie. Albo nie nadrabiasz, ale nie odpoczywasz w pełni, bo masz wyrzuty sumienia. I koło się zamyka. Czy istnieje rozwiązanie? Pracuj w czasie przeznaczonym na pracę, a odpoczynek po wykonanych zadaniach będzie pełniejszy i bardziej efektywny. Krótka przerwa na memy podczas pracy jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale zadbaj o to, by ją kontrolować i nie zamienić jej w godzinne scrollowanie.
To jak to jest z tym odpoczywaniem? O czym warto zatem pamiętać? Rób to, co Ci służy. Pracuj wtedy, kiedy jest czas na pracę. Sprzątaj wtedy, kiedy tego potrzebujesz i daj sobie czas na odpoczynek. Nawet jeśli na półkach leży kurz. Poleż i Ty! Bez wyrzutów sumienia.