Spis treści
Świadomy sen na zawołanie?
Start-up Prophetic opracował opaskę magnetyczną, którą na czas snu zakłada się na głowę. Jej zadaniem jest wywoływanie świadomego snu. Osiąga to w bardzo prosty sposób: po wykryciu fazy REM snu zaczyna wysyłać sygnały dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Tym sposobem śniący przejmuje pełną kontrolę nad swoimi marzeniami sennymi, a cały świat staje przed nim otworem. Jest to połączenie technologii EEG (elektroencefalografia rejestrująca aktywność mózgu) oraz fMRI (funkcjonalne obrazowanie rezonansu magnetycznego). Tym sposobem prosta opaska jest w stanie wybrać odpowiedni moment, aby rozpocząć dźwiękową stymulację mózgu.
Jest to niezwykłe osiągnięcie i prawdopodobnie spełnienie marzeń wielu ludzi. Oczywiście za tę możliwość trzeba będzie zapłacić. Koszt opaski to ok. 2 tys. dolarów. Jej premiera jest zapowiedziana już na 2025 rok. Teraz nie będzie trzeba robić nic, żeby zacząć świadomie śnić. Można zapomnieć o wszelkiego rodzaju medytacjach, naparach, ziołach czy ćwiczeniach. Wystarczy założyć opaskę – i gotowe. Tylko czy to na pewno jest dobre rozwiązanie? Naukowcy mają w tej kwestii poważne zastrzeżenia.
Real-life Inception headband lets you control your dreams – but experts fear zapping the brain with $2,000 device could hinder cognitive abilities during waking hours https://t.co/lZz7bQ43jn
— Baronian Consulting (@BaronianConsult) February 6, 2024
Sny są skomplikowanym zagadnieniem, a ich natura wciąż nie jest dobrze znana. Wiadomo, że pełnią istotne funkcje, takie jak rozwój zdolności poznawczych czy przetwarzanie doświadczeń życiowych. Zaburzenie snów może prowadzić do poważnych komplikacji w kwestii zdrowia psychicznego. Wśród najłatwiejszych do przewidzenia skutków ubocznych jest pogorszenie higieny snu, a w związku z tym notoryczne zmęczenie i zwiększony poziom stresu. Istnieje także ryzyko, że osoby zbyt często korzystające z opaski, z czasem będą miały problem w odróżnianiu jawy od snu.
Magia świadomych snów
Świadome śnienie jest wyjątkowym zjawiskiem, które w naturalny sposób występuje niezwykle rzadko. Jednak kiedy to się stanie, osoba śniąca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że właśnie śni. Jednocześnie ma dostęp do swoich wspomnień, zachowuje jasność myślenia i dowolnie może kierować snem – w tym przypadku ograniczeniem jest tylko i wyłącznie wyobraźnia, ponieważ dosłownie wszystko staje się możliwe.
Wiele osób stara się wyćwiczyć świadome śnienie. Czasem motywacją jest zwykła ciekawość, rozrywka, a bywa również tak, że motorem napędowym jest mistycyzm. Istnieją przekonania, że w stanie świadomego snu można z łatwością opracowywać rozwiązania rzeczywistych problemów i odnajdywać odpowiedzi na trudne pytania. Niektórzy twierdzą również, że jest to droga do poznania przyszłości. Te kwestie nigdy nie zostały jednak udowodnione naukowo. Faktem natomiast jest, że świadome sny mogą mieć działanie terapeutyczne i skutecznie zwalczają koszmary senne. Czy jednak zaburzenie naturalnego snu w sztuczny sposób może przynieść coś dobrego?
Świadome sny są niesamowite, ale czy zbyt częste ich występowanie nie byłoby szkodliwe? Długoterminowe konsekwencje i skutki uboczne stosowania opaski nie są jeszcze znane. Mimo to perspektywa wywoływania świadomych snów na zawołanie wydaje się kusząca. Czy zdecydowalibyście się na takie rozwiązanie, żeby przejąć pełną kontrolę nad swoimi snami?