Skokowa obniżka stóp procentowych i wreszcie spadająca inflacja spowodowały, że pod znakiem zapytania pozostawało przedłużenie tzw. wakacji kredytowych o kolejny rok. Okazuje się jednak, że kredytobiorcy najprawdopodobniej znów będą mogli zawiesić część swoich rat i nieco odetchnąć finansowo lub też zmniejszyć swoje zadłużenie za sprawą nadpłaty zobowiązania. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z nowych wakacji kredytowych, o ile te w ogóle zostaną wprowadzone?
Spis treści
Wsparcie, którego nie potrzebowaliśmy?
Wprowadzenie wakacji kredytowych od samego początku niezwykle mocno podzieliło nasze społeczeństwo i nie ma co się temu zupełnie dziwić. Możliwość zawieszenia spłaty świadomie zaciągniętego kredytu kilka razy w roku, zwłaszcza przez sporą grupę kredytobiorców, którzy takiej pomocy nie potrzebują, było rozwiązaniem delikatnie mówiąc kontrowersyjnym.
W kontrze pojawiały się i takie głosy, że skoro to państwo jest odpowiedzialne za obecną sytuację gospodarczą, takie wsparcie się po prostu należy. Kto zaś go nie potrzebuje, może wykorzystać wolne środki w dowolny sposób np. na nadpłatę kredytu i zmniejszenie zadłużenia względem banku.
I tak oto w 2022 roku kredytobiorcy mogli zawiesić aż cztery raty w drugiej połowie roku. W bieżącym było to już po jednej racie na każdy kwartał i wszystko wskazuje na to, że w 2024 roku będzie podobnie.
A kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych? Informacje na ten temat zebrał zawsze dobrze poinformowany w kwestiach kredytowych Maciej Samcik, autor bloga Subiektywnieofinansach.pl (kliknij tutaj i przeczytaj wpis).
„Gorący kartofel dla następców”
Pierwsza podstawowa zmiana względem lat ubiegłych jest taka, że z nowych wakacji kredytowych będą mogły skorzystać wyłącznie osoby, których zaciągnięty na starcie kredyt nie był wyższy niż 400 tysięcy złotych.
Jeśli zaś kredytowaliście się na kwotę większą, również możecie skorzystać z programu. Warunkiem jest trudna sytuacja finansowa, a dokładnie mówiąc: kredyt musi „zjadać” więcej niż 50 procent dochodów Waszego gospodarstwa domowego.
Dla tych, którzy w przyszłym roku spełniają jedno z powyższych kryteriów będzie oczywiście skorzystanie z programu i inwestycja wolnych środków lub oczywiście nadpłata kredytu hipotecznego i np. zmniejszenie comiesięcznej raty.
Najpierw jednak projekt musi zostać przyjęty przez polityków, co ze względu na powyborcze zawirowania, obecnie wcale nie jest takie oczywiste.