W ostatnim czasie mamy do czynienia z lawinowo rosnącą popularnością jednorazowych papierosów elektronicznych. Ponoć ich palenie ma mniej negatywny wpływ na stan środowiska, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych papierosów. Czy aby na pewno? No nie do końca i całe szczęście, coraz więcej organizacji zaczyna podkreślać szkodliwość elektronicznych jednorazówek. W ostatnim czasie zakaz wnoszenia tego rodzaju papierosów na teren swojego festiwalu oraz wszystkich imprez towarzyszących wprowadzili organizatorzy Glastonburry Festival – czy to dobry kierunek?
Spis treści
Papierosy jednorazowe – szkodliwość dla środowiska
Tak to prawda, w trakcie palenia tradycyjnych papierosów wydzielamy do środowiska aż 90% więcej substancji smolistych. Z drugiej jednak strony, niedopałki tego rodzaju wyrobów tytoniowych o wiele łatwiej poddać recyklingowi, niż zużyty plastikowy papieros jednorazowy. Jednorazowe papierosy plastikowe są produkowane z twardego tworzywa sztucznego, a w ich wnętrzu znajduje się bateria litowa. Takie produkty o wiele trudniej jest przetworzyć i pozyskać z nich surowce wtórne. Nic więc dziwnego, że problem ten dosłownie z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej zauważalny, a w ograniczenie użycia tego rodzaju papierosów angażują się już nawet instytucje kulturalne – w ostatnim czasie zakaz wnoszenia takich produktów wprowadził Glastonbury Festivals Ltd. czyli organizator Glastonburry – jednego z największych na świecie festiwali muzycznych, który od lat odbywa się w hrabstwie Somerset w Anglii.
Warto w tym miejscu nadmienić, że to właśnie popularne Glasto uznaje się za prekursora trendów dla innych plenerowych imprez muzycznych takich jak hiszpańska Coachella Valley Music czy nasz rodzimy Open’er. To właśnie Glasto jako jeden z pierwszych wprowadził na swojej imprezie wielorazowe kubki na kaucję oraz naczynia papierowe. Jak myślicie, czy wprowadzony zakaz również przerodzi się w trend i za jakiś czas wielorazowe papierosy elektroniczne zostaną zabronione również na innych dużych eventach?
Lawinowy wzrost popularności jednorazowych papierosów elektronicznych
Posunięcie organizatorów Glasto jest słuszne i dzięki temu zakazowi, więcej osób zrozumie, jak dużym problemem jest rosnąca popularność jednorazowych elektroników.
Ostatnie dane wskazują, że w samej Wielkiej Brytanii do kosza (bądź niestety do środowiska) co sekundę trafiają dwa papierosy jednorazowe. To zatrważająca ilość – 1,3 miliona elektronicznych jednorazówek tygodniowo, czyli aż 67,6 miliona papierosów rocznie. Nie neguję palenia – samemu czasem zdarza mi się zapalić na imprezie. Neguję natomiast produkcję śmieci po jednorazówkach. Skoro odchodzimy od plastikowych naczyń i słomek, to dlaczego wprowadzamy na rynek plastikowe jednorazowe papierosy?