Spis treści
Nowy wymóg w 800+
Do tej pory 800+ przysługiwało na każde dziecko poniżej 18 roku życia. Dochodziły do tego pewne obwarowania, ponieważ świadczenie nie było przyznawane dzieciom:
- dzieciom uczęszczającym do placówek zapewniających całkowite utrzymanie,
- małoletnim dzieciom pobierającym 800+ na własne dziecko,
- małoletnim dzieciom w związkach małżeńskich,
- małoletnim dzieciom przebywającym w rodzinach zastępczych, aresztach lub placówkach opiekuńczo wychowawczych (w tym przypadku to dana placówka otrzymywała pieniądze ze świadczenia).
Oczywiście nie dostawały pieniędzy również rodziny, które nie złożyły wniosku o przyznanie 800 plus lub otrzymujące podobne świadczenie za granicą.
Oznacza to, że zdecydowana większość rodzin mogła cieszyć się tym wsparciem. Teraz ich odsetek się zmniejszy, ponieważ nowy wymóg jest powiązany z realizacją obowiązku szkolnego. Oznacza to, że 800+ trafi tylko do rodzin tych dzieci, które realizują 1 z obowiązków:
- obowiązek szkolny,
- obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (zerówka),
- obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji.
https://twitter.com/MEN_GOVPL/status/1800869426473869725
Wbrew pozorom w Polsce jest dużo dzieci nierealizujących tego obowiązku. Najczęściej pochodzą one z trudnych rodzin, które zaniedbują edukację swoich pociech. One nie będą wspierane przez państwo, dopóki dziecko nie pójdzie do przedszkola lub szkoły. Rzadszym przypadkiem są rodziny bogate, często będące w stanie (lub twierdzące, że są) zapewnić swojej pociesze lepsze warunki edukacyjne w domu niż w placówce edukacyjnej.
Warto jeszcze mieć na uwadze, że powyższe zasady nie dotyczą dzieci zbyt młodych, żeby chodzić do przedszkola. Pod uwagę nie jest brany również żłobek, który nie jest obowiązkowy i do decyzji każdego rodzica pozostaje, czy wyśle tam swoje dziecko.
Pomysł rozszerzony na Polaków
Do niedawna głośno było o tych zasadach, ale w kontekście uchodźców z Ukrainy. Pojawił się pomysł, żeby świadczenie 800 plus przyznawać tylko tym ukraińskim rodzinom, które realizują obowiązek szkolny w Polsce. Teraz postanowione zostało, że dotyczyć będzie to nie tylko Ukraińców, ale również Polaków.
Nowe zasady wejdą w życie z dniem 1 września 2024 roku. Oczywiście już teraz rodziny, które nie zapomniały dopełnić formalności, mają zapewnione świadczenie na kolejny rok rozliczeniowy, czyli do ok. połowy 2025 roku. Jednak już w lutym 2025 roku ruszy nabór nowych wniosków. To właśnie wtedy pod uwagę będą brane nowe warunki przyznawania świadczenia, a duża część rodzin w Polsce pożegna się z 800 plus.
Co myślicie o tych zmianach? Bez wątpienia nie przejdą one bez echa. Zbyt wiele zmienią w życiu wielu Polaków (i nie tylko). Czy powiązanie świadczenia 800+ z realizacją obowiązku szkolnego jest dobrym pomysłem?