Istnieją dwa rodzaje ludzi – tacy, dla których drzemka to obowiązkowy element każdego dnia oraz tacy, którzy po drzemce czują się rozstrojeni aż do wieczora. Dlatego dzisiaj sprawdzimy jakie są wady i zalety popołudniowej drzemki i czy istnieją sposoby, żeby przekonać do niej tych, którzy są przeciwko.
W dzieciństwie przychodzi nam to naturalnie. Codzienna drzemka to najlepszy sposób na regenerację dla dorastającego malucha. Jednak po opuszczeniu przedszkola, gdy codzienne leżakowanie przestaje być obowiązkowe, a każdy kolejny dzień wypełnia nam coraz więcej obowiązków, zapominamy o tym dobrodziejstwie. Aczkolwiek wielu z nas w późniejszym wieku powraca do tego rytuału i bardzo go sobie chwali.
Spis treści
Jakie są zalety popołudniowej drzemki?
To, że drzemka pomaga odzyskać energię jest oczywiste. Jednak niewiele osób wie, że wpływa również na naszą kreatywność i poprawia pamięć. Do tego może działać relaksująco, a nawet przeciwbólowo!
Więcej na temat zalet drzemki przeczytacie u naszej autorki Karoliny Wilk z bloga kinka.com.pl, która postanowiła sprawdzić, dlaczego jej mąż tak bardzo lubi taką formę odpoczynku w ciągu dnia.
W drzemkę trzeba umieć!
Czujesz, że w ciągu dnia masz spadek energii i postanawiasz na chwilę przymknąć oko, jednak po przebudzeniu jest jeszcze gorzej i jedyne pytanie, jakie masz ochotę zadać to który mamy rok? A może masz potem problem z zaśnięciem wieczorem? Przyczyn może być kilka.
Po pierwsze. Zdrowa drzemka nie powinna być dłuższa, niż 15-30min. W tym czasie Twój organizm się zregeneruje i z nową energią powrócisz do codziennych zajęć. Dlaczego tak krótko? Mogłoby się wydawać, że im dłuższy sen, tym lepszy odpoczynek, jednak wszystko opiera się o fazy snu. Jedna pełna faza trwa ok 90min i przerwanie drzemki np. po godzinie lub dwóch – a tak zazwyczaj niedoświadczeni drzemkowicze nastawiają budzik, może prowadzić do bezwładności sennej. Czyli do stanu rozdrażnienia, rozkojarzenia, czy niezdarności.
Po drugie. Godzina, o której rozpoczniesz swoją drzemkę ma znaczenie. Jeżeli zrobisz to minimum 4 godziny przed planowanym pójściem spać, to możesz mieć potem problem z zaśnięciem i przespaniem nocy. Według naukowców najbardziej optymalny czas na drzemkę to ok 6 godzin po przebudzeniu. Jednak nic się nie stanie, jeśli utniesz ją sobie od razu po pracy.
Po trzecie. Warto się odpowiednio przygotować – przyciemnić pomieszczenie, na 30min przed planowaną drzemką odstawić sprzęty, które emitują niebieskie światło (ekran telefonu, tabletu, czy komputera) i unikać hałasu.
Więcej dobrych rad, które pomogą Wam przygotować się do drzemki znajdziecie na blogu www.zorganizowani.com, którego autor Dawid Machalica przedstawia sprawdzone sposoby na to, jak poprawić swoje życie na co dzień.
Kawowa drzemka, czyli coffee nap
Wierzcie lub nie, a najlepiej przetestujcie to sami, ale połączenie kofeiny i drzemki daje zaskakująco pozytywne efekty! Kawę pijemy zazwyczaj po to, żeby nie zasnąć. Jednak wypicie jej tuż przed samą drzemką może zwiększyć poziom naszej energii o wiele bardziej, niż robienie tych dwóch czynności oddzielnie. Jak to możliwe? O tym opowie Kasia Gandor, która jest biotechnolożką, vlogerką i popularyzatorką wiedzy.
Jeżeli do tej pory byliście przeciwnikami popołudniowej drzemki, to spróbujcie jeszcze raz z pomocą naszych porad. Może nic z tego nie będzie, bo drzemka jednak nie jest Wam do niczego potrzebna, a może faktycznie doda Wam energii i skoncentruje na resztę dnia? O tym warto się przekonać osobiście.