Jesteś świadkiem niesamowitej pełni, sięgasz po telefon czy nawet aparat, aby móc podzielić się później tym wspaniałym widokiem. Patrzysz w ekran i widzisz, że ten ogromny księżyc, który dziś świeci niezwykle mocno, na zdjęciu przypomina małą rozmazaną, białą kropkę. Jeśli marzysz więc, żeby kiedyś zostać autorem nagrania bądź fotografii, oddającej magię takiego momentu, miej świadomość, że jest to marzenie do zrealizowania.
Na szczęście są na tym świecie ludzie, którzy wiedzą i umieją uchwycić nieziemskość tych momentów, a w dodatku chcą zarażać swoją pasją innych. Niebo na ich fotografiach wygląda, jakby to właśnie im pozowało. Jednym z takich fotografów jest polski twórca Mr SuperMole. W swoich kanałach dzieli się uwiecznionymi przelotami starlinków, zaćmieniami, zachodami i mnóstwem innych spektakli podniebnych. Wraz z publikacją dzisiejszego tekstu, możemy z dumą ogłosić, że Mr SuperMole dołącza do naszej społeczności twórców z kategorii Technologie.
Spis treści
Drogą (mleczną) przez Tatry
Zapis widoku na drogę mleczną i deszcz meteorytów z 9 maja 2021 na tatrzańskiej Łapszance. Technika time-lapse, którą twórca wykorzystał w tym filmie, spotęgowała efekt pokazu, który zafundowała natura.
W tym nocnym teście aparat Sony A7S III, ustawiony w trybie S&Q wypadł naprawdę dobrze. Tryb S&Q to funkcja, która umożliwia nagrywanie filmów poklatkowych i slow motion bezpośrednio w aparacie. Tak zarejestrowane zjawisko, pokazuje wysoki poziom znajomości sprzętu przez operatora, a przy tym równie wysokie wyczucie estetyki. Prawdziwa uczta dla oczu.
Zoom na słońce wyświetlony ponad 4 miliony razy
Jak widać video w dobrej jakości, pokazujące ciała niebieskie jest w Internecie na wagę złota. Film z super zoomem na Słońce, zamieszczony w listopadzie 2020 zebrał już ponad 4 miliony wyświetleń.
Twórca, aby zarejestrować naturalne plamy i nierówności na powierzchni gwiazdy, musiał zastosować specjalny filtr, aby nie doszło do uszkodzenia matrycy aparatu- lunety, w tym wypadku Nikona Coolpix P1000. Informacje takie jak dokładna nazwa filtra, wysokość ustawień w aparacie czy nawet dane lokalizacji na Słońcu, twórca umieścił w opisie filmu. Zaglądając w sekcję komentarzy widać, że twórczość Polaka jest doceniana przez widownię z całego świata.
Kosmos chyba już zawsze będzie olbrzymią zagadką dla ludzkości. Całe szczęście nauka, jaką jest astronomia w połączeniu z najnowszymi technologiami, uchyla nam chociaż rąbka tej tajemnicy. Śledząc twórców, którzy po doświadczenia sięgają ponad chmury, możemy być pewni, że to poszerzy nasze spojrzenie na wiele aspektów tego świata.