Badania wykazują, że ponad 60% osób w Polsce ma wady zgryzu. Jednak strach przed założeniem aparatu stałego lub operacją szczęki sprawia, że większość ludzi unika wizyty u ortodonty. A pogłębianie się problemu może mieć wpływ na rozwinięcie się próchnicy, chorób przyzębia lub układu pokarmowego, częste migreny, a nawet wady postawy!
Trochę Was wystraszyliśmy? Niepotrzebnie, bo wady zgryzu to nie koniec świata! Dziś chcemy Wam przedstawić blogerkę i videoblogerkę Edytę Korsak, która jest twórczynią strony www.ofkorsak.pl i udowodni Wam, że możecie zmienić swoje życie na lepsze!
Edyta jest byłą pacjentką po operacji dwuszczękowej i – jak sama o sobie pisze – jest exprogenikiem oraz weteranem aparatów stałych. Podkreśla, że nie jest lekarzem, ale na podstawie własnych doświadczeń i wieloletnich rozmów ze specjalistami oraz innymi osobami z wadami zgryzu, stworzyła przytulne miejsce w Internecie dla każdego, kto ma wątpliwości dotyczące operacji szczęki lub założenia aparatu stałego. Zachęcamy od rozpoczęcia swojej przygody z blogiem od wpisu Wada szczęki to nie wyrok.
To swoisty łącznik pomiędzy lekarzami i ich skomplikowaną medyczną nomenklaturą, a punktem widzenia doświadczonego pacjenta, który jest w stanie dotrzeć do każdego, kto potrzebuje pomocy, ale wciąż nie wie z czym to się je.
Oprócz bloga i videobloga, Edyta stworzyła również przestrzeń dla wadliwców w postaci facebookowej grupy Zębomaniacy <3. Znajdziecie tam praktyczne porady i wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego lekarza w Waszej okolicy oraz ludzi, którzy dzielą się swoimi historiami związanymi z leczeniem.
Spis treści
Nie bój się zmiany na lepsze
Przed podjęciem tak ważnej decyzji, jaką jest wyleczenie wady zgryzu, może pojawić się wiele wątpliwości. W przypadku operacji może to być strach przed bólem, ogólnym samopoczuciem po operacji, czy przebiegiem rekonwalescencji. Natomiast założenie aparatu ortodontycznego może wydawać się długoletnim wyrokiem na brak uśmiechu i dyskomfortem związanym z comiesięcznymi wizytami u ortodonty. Sprawdźcie, jakie są wrażenia Edyty po operacji dwuszczękowej oraz noszeniu aparatu.
Odwlekanie decyzji o leczeniu może tylko pogorszyć ogólny stan zdrowia, jednak historie innych pacjentów mogą skutecznie oswoić z tym tematem. Na blogu Edyty znajdziecie ogromną ilość artykułów pogrupowanych tematycznie na te o aparacie stałym oraz o operacji szczęki. W jednym z nich doradza, jak przestać się bać operacji.
Autorka stworzyła również specjalny cykl videopodcastów #projektwada, do którego zaprasza gości i rozmawia z nimi o ich doświadczeniach. O swoim projekcie mówi: To może być perspektywa “wadliwca”, jego drugiej połówki, matki, ojca, lekarza, a nawet kota (gdyby moje umiały mówić, to miałyby swój kanał na YT). Chcę dalej oswajać ludzi z tym tematem. Edukować społeczeństwo. A Ty możesz dołożyć do tego projektu swoją cegiełkę. Wystarczy, że zechcesz podzielić się swoją historią. Więcej o projekcie przeczytacie tutaj.
Edyta zwraca również uwagę na psychologiczne aspekty tego zagadnienia. Bo niekiedy pojawiają się również obawy natury estetyczno-wizualnej. W związku z tym powstał artykuł o tym, jak być pewnym siebie z wadą zgryzu.
Leczenie wady zgryzu a higiena
Okej, termin operacji lub założenia aparatu ustalony, ale co dalej? Wszystkie procedury związane z odpowiednią higieną jamy ustnej podczas rekonwalescencji lub noszenia aparatu również mogą wzbudzać wątpliwości. I tu po raz kolejny wkracza Edyta, która na podstawie wieloletnich doświadczeń opisuje, jak się za to zabrać i cieszyć się zdrowymi zębami przez cały okres leczenia. Kilka ważnych wskazówek znajdziecie między innymi w tym wpisie oraz w specjalnym filmie:
Mamy nadzieję, że ci z Was, którzy wciąż rozważają podjęcie leczenia poczuli się pewniej. Zaglądajcie do Edyty regularnie, z jej wpisów dowiecie się również m.in co i jak jeść po operacji, jak wybrać odpowiedniego lekarza oraz jak skutecznie zniwelować dyskomfort związany z leczeniem. Jednak nie taka wada straszna, jak ją malują.