Słońce coraz chętniej wygląda zza chmur. Temperatura na zewnątrz rośnie w szybkim tempie. Ogólnie przebywanie na dworze zaczyna sprawiać coraz więcej przyjemności. Co jednoznacznie oznacza, że pora pogrillować! Jaki grill wybrać, aby cieszyć się dobrym jedzeniem? Zapraszamy na nasz przegląd.
Spis treści
Grille na węgiel
To najbardziej klasyczny sposób przyrządzania potraw na świeżym powietrzu. Wystarczy kupić grill, rozpałkę, węgiel drzewny, no i oczywiście jedzenie. Potem można już grillować! Coraz popularniejsze są także stacjonarne rozwiązania, czyli grille montowane na stałe (zbudowane z kamienia lub solidnej i grubej blachy). W przeciwieństwie do jednorazówek z marketów posłużą one przez wiele lat, niestety nie da się ich przenosić.
Grillować za pomocą węgla można na 2 sposoby – na tzw. grillu otwartym oraz zamkniętym.
W przypadku otwartego istnieje ryzyko, że grill rozpali się aż „za bardzo”, przez co potrawy szybko ulegną przesuszeniu, a nawet zwęgleniu. Zamknięty natomiast (posiadający specjalną pokrywkę) zapobiega tego typu sytuacjom, przez co potrawy nie są przesuszone. Grill podgrzewa je żarem, a nie płomieniem, co również oddziaływuje na ich jakość (i wpływ na nasze zdrowie).
Zalety: cena (tzw. jednorazówki można kupić nawet za 20 – 30 zł) i dostępność (dostępne są praktycznie w każdym markecie).
Wady: jakość (niska cena to niska jakość, więc grille te bardzo łatwo ulegają zniszczeniu), obsługa (rozpalenie wymaga czasu i umiejętności, podczas grillowania należy także pamiętać o ciągłym pilnowaniu ognia) i dym (który może przeszkadzać zarówno biesiadnikom, jak i sąsiadom).
Grille gazowe
Jedzenie na nich przyrządzane praktycznie nie różni się smakiem, od tego robionego na grillach węglowych. Ich podłączenie jest trochę bardziej skomplikowane, jednak jak już się to zrobi to obsługa jest banalna. Należy tylko pamiętać o zapewnieniu dopływu gazu LPG.
Zalety: obsługa (nie trzeba ich rozpalać ani ciągle pilnować ognia) i czyszczenie (w przeciwieństwie do węglowych, nie znajdują się w nich żadne niedopałki, stąd ich czyszczenie jest proste).
Wady: cena (są znacznie droższe od węglowych odpowiedników), gabaryty (są ciężkie i duże, przez co trzeba je traktować bardziej jako rozwiązanie stacjonarne).
Grille elektryczne
Stanowią one połączenie grilli węglowych oraz gazowych. Z jednej strony ich gabaryty są małe (jak grilli węglowych), z drugiej strony są czyste i proste w obsłudze (jak gazowe odpowiedniki). Aby zacząć grillować, wystarczy podłączyć je do prądu.
Zalety: obsługa i czyszczenie (łatwo się je włącza, a po wszystkim równie prosto czyści).
Wady: cena (może koszt zakupu nie jest największy, jednak samo korzystanie, a konkretnie zużycie prądu może już powodować palpitacje serca).
Gdzie grillować?
Tak naprawdę ogranicza nas jedynie wyobraźnia (i obowiązujące przepisy prawa). Oczywiście, najlepszym miejscem do grillowania jest własny ogródek bądź działka. Najgorszym natomiast balkon (no chyba, że ktoś bardzo nie lubi swoich sąsiadów i ma ogromną potrzebę spotkania się z policją).
A Wy jak najbardziej lubicie grillować? Jakich grilli używacie i gdzie najczęściej się to odbywa? Podzielcie się!