Prawie połowa Polaków posiada jakieś zwierzę domowe. Około 83% z nas trzyma pod swoim dachem przynajmniej jednego psa. 44% z kolei, decyduje się na innego czworonożnego przyjaciela – kota. I mimo, że wielbicieli tych drugich zwierząt domowych jest coraz więcej, rzadko kto może powiedzieć, że wie o nich wszystko. Koty to jedne z tych zwierząt, których zachowanie kryje w sobie najwięcej tajemnic.
Przedstawiamy listę faktów dotyczących kotów, o których prawdopodobnie nie mieliście pojęcia!
Spis treści
KOTY JONIZUJĄ POWIETRZE
Jako naturalna elektrownia jonów ujemnych, kot zbiera z powietrza jony dodatnie, które są szkodliwe dla układu nerwowego człowieka. Kotki neutralizują również negatywnie oddziałujące promieniowania żył wodnych.
KOTY NIE WIDZĄ OSTRO
Kot lepiej radzi sobie z rozpoznawaniem sylwetek i kształtów, niż z dostrzeganiem szczegółów. Bardzo sprawnie natomiast, wykrywa ruch. Wbrew temu co uważano kiedyś, koty rozróżniają barwy – nie wszystkie (nie widzą na przykład czerwonego) – ale jednak. Prawdą jest też, że lepiej niż nam, wychodzi im widzenie po zmroku i że miewają problemy z zobaczeniem przedmiotów (w tym jedzenia), które znajdują się tuż przed ich nosem.
KOCIE PODUSZKI
Wielu wielbicieli kocich wdzięków za szczególnie urocze uważa poduszki na ich łapkach. Nie wszyscy mają świadomość jak ważną pełnią one rolę – dzięki poduszkom, koty mogą regulować temperaturę ciała.
KOCIE UBARWIENIE
Nie ma trójkolorowych kotów – takie ubarwienie (no. biało-rudo-czarne) jest charakterystyczne dla kotek.
MRUCZENIE KOTÓW
Mówi się, że częstotliwość mruczenia kota można przyrównać do tej, charakterystycznej dla silnika diesla. Naukowcom do tej pory nie udało się ustalić skąd w zasadzie owe mruczenie pochodzi – jedni twierdzą, że z gardła, inni, że z układu sercowo-naczyniowego.
Młode koty mruczą dość jednostajnie, podczas gdy dorosłe potrafią wydawać z siebie aż 100 różnych dźwięków! Niekiedy zdarza im się wydawać z siebie aż 26 mruknięć na sekundę. Imponujące!
GRUPA KRWI
Grupy krwi kotów nie różnią się wiele od grup krwi ludzi. Co ciekawe, aż 99% tych zwierząt ma grupę A, konkretne rasy odznaczają się grupą B, a tylko nieliczne koty posiadają krew AB.
POŁYKANIE POKARMU
Koty nie muszą rozgryzać i przeżuwać podawanego im pokarmu. Zdarza się, że po prostu połykają pożywienie – nie trzeba się tym stresować.
LICZBA KOŚCI
Dorosły człowiek posiada 206 kości. Koty mają ich 244, z czego aż 40 kości przypada na ogon! Obojczyk kota z kolei, jest zredukowany pod względem kości aż do tego stopnia, że mogą się one wciskać w różne, niekiedy bardzo wąskie szczeliny.
KOCIE ŁAPKI
Jeśli macie pod ręką swojego pupila, zwróćcie uwagę na jego łapy – konkretnie, na ilość kocich palców. Przednie łapy wyposażone są w pięć palców, tylne mają ich tylko cztery.
LINIE PAPILARNE
My posiadamy je na palcach, koty na nosie – mowa o prążkowanym wzorze, który możemy tam znaleźć. Identyfikuje on kota tak samo jak linie papilarne nas!
A A A KOTKI DWA
Koty – podobnie jak ludzie – miewają sny. Małe kociaki zaczynają śnić od drugiego tygodnia swojego życia. Śpią dużo, ponieważ – tak jak w przypadku dzieci – w trakcie snu rosną. Zasadniczo szacuje się, że przykładowo z 9 lat swojego życia, koty przesypiają ich aż 3.
Który z podanych przez nas faktów jest dla Ciebie nowością? O czym nie wspomnieliśmy?