Origami, czyli sztuka składania papieru to świetna zabawa dla dzieci i dorosłych, a jego historia sięga tysięcy lat wstecz. Początkowo było wykorzystywane w Japonii jedynie przez przedstawicieli kultu religijnego oraz arystokrację. Z czasem wraz z rozwojem produkcji papieru stało się bardziej popularne. Origami uczy cierpliwości oraz koncentracji. To fantastyczny pomysł na spędzenie wspólnych chwil z dzieckiem zarówno w ciepłe letnie dni, jak i zimowe wieczory. Taka zabawa zbliża do siebie członków rodziny, a w jej wyniku powstają piękne figurki z papieru, które ozdobią cały dom. Sprawdź, jak wykonać te proste figurki z papieru.
Spis treści
Origami dla dzieci – czy to tylko dobra zabawa?
Każdy rodzic chce dbać o prawidłowy rozwój dziecka. Ważne jest, by dobierać takie zabawy, które będą je w tym wspomagać. Proste origami dla dzieci jest świetnym przykładem takiej rozrywki. Jak się za to zabrać? Dostępne schematy umożliwiają stworzenie przeróżnych figur od samolotu poprzez motyle, dinozaury, łódeczki, rybki, aż po popularnego żurawia. Warto jest zacząć tworzyć je razem z dzieckiem, tak, by czuło ono wsparcie rodzica na każdym kroku. Origami dla początkujących to dobra zabawa, która rozwija u dziecka zdolności manualne, koncentracje i wyobraźnie.
Dodatkowo po złożeniu wybranej figurki można ją przyozdobić według własnego pomysłu. Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się również, gdy chcesz wraz z dzieckiem wykonać nietypowe ozdoby na imprezę urodzinową, czy przyozdobić świąteczną choinkę za pomocą origami. Proste schematy to ułatwiają.
Zobacz też: Umiesz składać origami? Zgłoś się do NASA
Jak zacząć tworzyć figurki z papieru?
Figurki powstają bez użycia dodatkowych narzędzi, takich jak klej i nożyczki. Wszystkie tworzone są za pomocy schematu zaginania kwadratowych lub prostokątnych arkuszy papieru. Jego rodzaj zależy tylko od Twoich preferencji. Do tworzenia origami dla dzieci zastosowanie znajdzie zarówno papier cieńszy, jak i grubszy w dowolnym kolorze. Wybierając papier w innym kolorze, niż biały już sama figurka będzie bardziej strojna i bez wątpienia bardziej przykuje uwagę dziecka. Gdy skończycie wspólne tworzenie figurek z powodzeniem możecie później przyozdobić je, używając flamastrów, farb czy różnych wyklejanek. Czym byłby żuraw bez oczu, rybka bez łusek, czy pies bez fantazyjnego noska? Warto przygotować prędzej potrzebne akcesoria i opracować plan działania.
Trzymaj się schematu
Gdy wybierzesz wraz z dzieckiem figurkę, którą chcecie wykonać i skompletujesz już wszelkie potrzebne rzeczy pora brać się do działania. Jak zrobić origami krok po kroku? Trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, by znalezione schematy nie budziły wątpliwości. Wybrana przez Ciebie instrukcja z pewnością ma narysowanych kilka linii i strzałek.
Jak je rozszyfrować? Linie przerywane na schemacie informują o tym, które części kartki trzeba złożyć na samym początku. Strzałki prezentują, w którą stronę należy zaginać papier, a te z pętelką dodatkowo informują o konieczności odwrócenia kartki na drugą stronę. Jeżeli to wasze pierwsze podejście do tworzenia origami dla dzieci i coś idzie nie tak nie przejmujcie się. Z czasem i wszystko pójdzie jak z płatka.
Origami dla dzieci – co można stworzyć?
Wielość dostępnych instrukcji pozwala z powodzeniem wybrać preferowany kształt figurek. Dla małych dzieci w wieku 3-6 lat warto zacząć od prostych schematów, takich jak samolot. To niejednemu dorosłemu może przypomnieć lata spędzone w szkolnych ławkach i tworzenie papierowych samolotów na lekcjach. Najlepiej jest dostosować dany schemat do wieku dziecka oraz jego zainteresowań. Można również wspólnie stworzyć serca z papieru z okazji Walentynek, papierowe irysy dla babci, czy motylka, który pod wpływem wiatru zacznie latać.
Małe dzieła sztuki z papieru to odpowiednia zabawa dla najmłodszych, która wycisza i potrafi rozwijać koncentrację i zainteresowania małego człowieka.