W poprzednim wpisie powiedzieliśmy sobie o wybranych typach rowerów. Co zrobić, jeśli rower to nie nasz ulubiony środek lokomocji, a jednocześnie nie chcemy korzystać z samochodu lub komunikacji miejskiej? W takim wypadku może warto przesiąść się na…
Spis treści
…hulajnogę
Czyli coś prawie, jak rower (choć „prawie” w tym przypadku robi różnicę). Hulajnoga składa się z dwóch kółek połączonych ze sobą specjalną platformą, na której można stać. Do sterowania służy kierownica, do zwalniania specjalny hamulec umieszczony nad tylnym kołem (czasami także na kierownicy). Za napęd odpowiada noga osoby korzystającej – jedną nogą stoimy na platformie, drugą się odpychamy, proste.
Podobnie do rowerów, wyróżniamy przynajmniej kilka typów hulajnóg:
- Uniwersalne, za pomocą których da się wjechać praktycznie wszędzie.
- Wyczynowe, służące do wykonywania różnych ewolucji (skoków itp.). W przeciwieństwie do innych mają podwyższoną odporność, a ich kółka są znacznie mniejsze.
- Elektryczne, w których za napęd odpowiada silnik (nie trzeba się odpychać, żeby jechać).
…rolki
Czyli kółka przyczepione do butów – no może nie tak dosłownie. Rolki to specjalnie wyprodukowane buty, które zamiast podeszwy mają tzw. szyny z kółkami. Odpowiednio usztywnione, posiadające bezpieczne zamknięcia i w niektórych przypadkach hamulec, umieszczony z tyłu.
Tu również występuje kilka rodzajów tego sprzętu:
- Klasyczne, wyposażone w hamulce, służące do spokojnej i bezpiecznej jazdy.
- Wyczynowe, przeznaczone do wykonywania niebezpiecznych ewolucji (skoków itp.). Są dużo wytrzymalsze niż inne rodzaje rolek.
- Wyścigowe, zarezerwowane dla osób lubiących prędkość. Najlepiej sprawdzają się na specjalnie przygotowanym torze lub prostej ulicy.
…deskorolkę
Niegdyś sprzęt kojarzony jedynie ze skate’ami. Obecnie dostępny praktycznie dla każdego. Deska wyposażona w 4 kółka, to jeden z bardziej oryginalnych sposobów podróżowania. Podobnie, jak w przypadku hulajnogi, napęd odbywa się za pomocą odpychania od podłoża. Steruje się natomiast za pomocą nóg, odpowiednio odchylając deskę to w lewo to w prawo.
W tym przypadku również rozróżniamy kilka deskorolek:
- Klasyczne, przeznaczone do spokojnej jazdy.
- Wyczynowe, utożsamiane ze skate’ami, służące do skoków i innych wyczynów.
- longboard’y, długie deski służące do zjazdów po płaskich powierzchniach. Potrafią rozpędzać się do naprawdę imponujących prędkości.
Jaki sposób podróżowania, Waszym zdaniem jest najlepszy? Decydujecie się na hulajnogę, rolki, deskorolkę, a może jednak pozostaniecie przy poczciwym rowerze?