Gorszy nastrój zdarza się każdemu. Stres, zmęczenie czy po prostu gorsza pogoda sprawiają, że po prostu czujemy się kiepsko. Okazuje się, że istnieją sposoby na to, by naturalnie (i często również za darmo) poprawić sobie nastrój. Zaciekawieni? W takim razie zapraszamy do czytania.
Spis treści
Dlaczego czujemy dobry nastrój?
Na początek warto zastanowić się co sprawia, że w ogóle odczuwamy dobry nastrój. Pewnie wiele osób odpowiedziałoby bez wahania “czekolada”. Jest w tym trochę prawdy, ale od razu warto zaznaczyć, że wieczór z tabliczkę mlecznej z orzechami to często zgubna droga. Poza tym, wtedy trzeba za tę czekoladę zapłacić, a przecież obiecaliśmy Wam, że sposoby na poprawę nastroju będą za darmo, prawda?
To, co tak naprawdę sprawia, że czujemy się dobrze to neuroprzekaźniki, które powstają w naszym układzie nerwowym. Są one niezbędne do tego, abyśmy mogli na co dzień funkcjonować: ruszać się, odczuwać emocje, czy podjąć wysiłek istotny dla naszego przetrwania, jak np. zdobycie pożywienia. Dobry nastrój zawdzięczamy konkretnie czterem substancjom: dopaminie, serotoninie, oksytocynie i endorfinom.
Gdy ich poziom spadnie, może to skutkować gorszym samopoczuciem. Co więc zrobić, aby do tego nie dopuścić? O tym opowiedziała jedna z naszych twórczyń, psycholog Karolina Tuchalska – Siermińska. Jest autorką bloga odnova.net oraz profilu na Instagramie @odnova.psycholog, na którym regularnie dzieli się wskazówkami, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne, poczucie własnej wartości i relacje.
Jak poprawić sobie nastrój
Właśnie w jednej z rolek na Instagramie, Karolina pokazuje, co zrobić, by zwiększyć produkcję wspomnianych 4 substancji i zyskać dzięki temu lepsze samopoczucie:
Mózg wytwarza je jako nagrodę, za określone zachowania, dzięki którym nasz gatunek mógł przetrwać. I choć zmienił się świat, w którym żyjemy ten mechanizm wciąż jest taki sam. Oto co zrobić, by organizm wytworzył i uwolnił poszczególne neuroprzekaźniki.
Dopamina
Powstaje, gdy wykonamy jakieś proste zadanie. To właśnie jej wyrzut sprawia, że odczuwamy satysfakcję z efektu końcowego. Ten efekt wzmacnia też skreślanie zadań checklisty. Dobrym pomysłem jest np. zrobienie drobnych porządków w domu. Gdy czujemy się gorzej, to oczywiste, że nie mamy ochoty na wielkie sprzątanie, ale wcale nie o to chodzi. Wystarczy odkurzyć, pozmywać naczynia lub wyrzucić śmieci. Jeśli chcecie, możecie najpierw te zadania zapisać na kartce, a potem je skreślić. Od razu poczujecie się lepiej.
Znanym poprawiaczem nastroju jest także muzyka. Wiadomo też, że przy niej znacznie lepiej idą domowe porządki. Warto do nich włączyć np. 8 piosenek, które na pewno poprawią Ci nastrój.
Serotonina
Zwana hormonem szczęścia, uwalnia się wtedy, gdy wychodzimy na słońce i spacerujemy. Warto też zadbać o odpowiednią ilość tryptofanu w diecie. To aminokwas, z którego powstaje serotonina. występuje m.in. w daktylach i ziarnach kakaowca, zwłaszcza w Kakao Ceremonialnym.
Oksytocyna
To hormon przywiązania. Aby go wytworzyć wystarczy kogoś przytulić. Działa też bezinteresowne zrobienie czegoś miłego dla innej osoby.
Endorfiny
To tak naprawdę nie jedna, a cała grupa substancji. Poprawiają nastrój i działają jak środek przeciwbólowy. Organizm uwalnia je podczas aktywności fizycznej. Świetnym wyzwalaczem endorfin jest też śmiech, który wywołać może zabawny film. Jeśli czujecie, że potrzeba Wam endorfin, uwolnicie je dzięki jednej z 5 najlepszych komedii.
Regularność to podstawa
Nie zapominajcie, że dla zdrowia i dobrego samopoczucie kluczowa jest regularność. Dbajcie więc o to, żeby każdego dnia dać organizmowi okazję do wytworzenia jednego z 4 neuroprzekaźników. Chodźcie na spacery, szukajcie powodów do uśmiechu i po prostu dbajcie o siebie.
Teraz już wiecie, jak poprawić swoje nastrój od ręki. Po więcej porad dla zdrowia psychicznego odwiedzajcie profil Karoliny @odnova.psycholog.