Każdemu z nas może zdarzyć się słabszy moment, gdy samopoczucie nie jest najlepsze. Okazuje się jednak, że jest kilka sprawdzonych psychologicznie sposobów na jego poprawę. I są naprawdę proste i przyjemne!
Bardzo wiele czynników decyduje o tym, jaki mamy nastrój. A ten, jak dobrze wiemy, potrafi być zmienny. Czasem czujemy się gorzej z powodu konkretnych przeżyć i wydarzeń. Zdarza się jednak, że nie jesteśmy w najlepszej formie bez specjalnego powodu (choć zazwyczaj jest on po prostu nieuświadomiony). Jak zatem możemy sobie pomóc? Mamy dla Was proste i sprawdzone sposoby!
Spis treści
Złota czwórka odpowiedzialna za dobre samopoczucie
Jest coś, co ma większy wpływ na nasze życie, niż część z nas mogłaby się spodziewać. Hormony. To one odpowiadają za regulację procesów chemicznych w naszym organizmie. Tym samym mają również wpływ na nasze samopoczucie.
I tu właśnie dochodzimy do, zwanych przez naszą twórczynię i psycholożkę Karolinę Tuchalską-Siermińską złotą czwórką, hormonów odpowiedzialnych za poprawę naszego nastroju. Należą do nich dopamina, serotonina, oksytocyna i endorfiny.
Dopamina
Jest wytwarzana przez neurony zlokalizowane w mózgu i rdzeniu kręgowym. Gdy jej poziom jest wystarczający, to jesteśmy pełni energii, motywacji oraz chęci do działania, odczuwamy również szczęście. Dopamina odpowiada też za działanie systemu nagrody – czujemy radość, gdy wiemy, że zaraz nastąpi coś, co sprawi nam przyjemność. Np. spotkanie ukochanej osoby, smaczne jedzenie, zakupy, koniec pracy itd. Wpływa również m.in. na ciśnienie tętnicze krwi, napięcie mięśniowe i odczuwanie emocji.
Co zatem możemy zrobić, żeby ją uwolnić?
- Słuchanie odpowiedniej muzyki – naukowcy jednoznacznie wskazują, że słuchanie utworów, zwłaszcza instrumentalnych, w których harmonie są przyjemne dla ucha, a rytm piosenki regularny, pomaga uwalniać dopaminę.
- Potrawy bogate w białko i witaminę B6 – wpływają na prawidłową pracę mózgu, a właśnie tam głównie wytwarzana jest dopamina.
- Listy “to do” – produkcja dopaminy jest mocno związana z systemem nagrody. Gdy odhaczamy kolejne podpunkty w naszej liście “to do”, odczuwamy satysfakcję i przyjemność.
- Medytacja – uspokojenie myśli pozytywnie wpływa na zwiększenie poziomu dopaminy w mózgu.
Serotonina
Zwana hormonem szczęścia, jest wytwarzana przede wszystkim w jelitach. Ten neuroprzekaźnik pomaga swobodnie przepływać bodźcom pomiędzy określonymi obszarami organizmu. Reguluje m.in. nastrój, sen i poziom skupienia. Odpowiada również za prawidłową pracę jelit i krzepnięcie krwi.
Co zrobić, żeby podnieść poziom serotoniny?
- Ruch – krótkie spacery, lekki trening – ćwiczenia aerobowe, pilates, joga. Najlepsze efekty osiąga się przy regularnych aktywnościach fizycznych – po ich ukończeniu można odczuć to przyjemne uczucie, że zrobiło się dla siebie coś dobrego.
- Przebywanie na słońcu – światło słoneczne jest niezbędne do utrzymywania prawidłowego poziomu serotoniny w organizmie. Dlatego warto korzystać z tego darmowego suplementu jak najczęściej (pamiętając o odpowiedniej ochronie przed promieniami UVA oraz UVB!).
- Spożywanie potraw bogatych w węglowodany – to właśnie dzięki nim serotonina może być transportowana do mózgu i dawać nam uczucie szczęścia.
Oksytocyna
Zwana hormonem przywiązania lub hormonem miłości, w dużej mierze odpowiada za nasze relacje społeczne. Jest wydzielana w podwzgórzu, a jej wyższe stężenie naukowcy zaobserwowali u osób będących w stałych związkach. Odpowiada m.in za empatię, zaufanie, budowanie relacji oraz aktywność seksualną.
Co pozytywnie wpływa na prawidłowy poziom oksytocyny w organizmie?
- Kontakt fizyczny z drugą osobą – podczas uprawiania seksu, oksytocyna wyzwala się naturalnie (choć badania dowodzą, że w przypadku mężczyzn ma to miejsce jedynie wtedy, gdy z partnerką łączy ich romantyczna relacja). Jednak to nie jedyny sposób na regulowanie poziomu oksytocyny. Wystarczy przytulenie do drugiej osoby, a nawet do ukochanego zwierzaka! O tym jak duży wpływ na nasze funkcjonowanie ma przytulanie pisaliśmy już tutaj.
- Robienie dla innych czegoś bezinteresownie – pomoc, wsparcie, drobne przysługi, czy prezenty bez oczekiwania czegoś w zamian, również pozytywnie wpływają na produkcję oksytocyny. Według naukowców już samo pomyślenie o drugiej osobie z miłością i serdecznością sprawia, że możemy poczuć wdzięczność, szczęście i spełnienie.
Endorfiny
To grupa około 20 hormonów, które wywołują dobre samopoczucie, a nawet stany euforyczne. Są również naturalnym środkiem przeciwbólowym! Są produkowane w mózgu i rdzeniu kręgowym.
Jak zapewnić sobie wystrzał endorfin?
- Intensywny wysiłek fizyczny – przede wszystkim uprawianie sportu. Po intensywnym treningu endorfiny produkowane są naturalnie.
- Zimne prysznice – pobudzenie krążenia dotlenia mózg, dzięki czemu wyzwalane są endorfiny.
- Śmiech – być może to zaskakujące, ale to najszybszy i najprostszy sposób na wystrzał endorfin i poprawę samopoczucia. Czasem już nawet samo myślenie o śmiechu może doprowadzić do produkcji tych hormonów.
Wszystkie z powyższych propozycji możecie na stałe włączyć w swój harmonogram dnia. Pamiętajcie jednak, że jeśli stan, w którym brakuje Wam energii i chęci do działania, ani nic Was już nie cieszy, utrzymuje się przez dłuższy czas, to koniecznie sięgnijcie po fachową pomoc psychologa lub lekarza, który skieruje Was na specjalistyczne badania.