Większość z nas, jeśli w związku jest dobrze, zakłada, że już zawsze tak będzie. Tego oczywiście wszystkim Wam życzymy, ale niestety – rzeczywistość jest taka, że rozstania, choroby czy wypadki są naturalnym elementem życia, którego nie da się uniknąć. Pomyśl – gdyby teraz wydarzyło się coś niespodziewanego, czy Twoje finanse byłyby zabezpieczone?
Spis treści
Nie chodzi o brak zaufania
Rozmowa o finansach w związku może być czasami nieco krępująca lub nieprzyjemna, szczególnie jeśli dotyczy sytuacji, takich jak rozstanie, poważna choroba czy śmierć partnera. Obie strony związku powinny jednak podejść do takiej rozmowy nie jak do czarnowidzenia czy braku zaufania, a jak do próby stworzenia solidnych podstaw związku opartego na zaufaniu i szczerej rozmowie.
Rozmowę o podziale majątku w razie choroby czy rozstania warto przeprowadzić nie tylko w związku małżeńskim, ale również, a właściwie przede wszystkim w związku nieformalnym. Jeśli jesteś w związku partnerskim, nie dotyczy was wspólnota majątkowa obowiązująca zwykle w małżeństwach. Jeśli małżonkowie nie podpisali intercyzy, biorąc ślub, deklarują, że wszystkie dobra i przedmioty nabyte podczas trwania małżeństwa są wspólne. Sprawy majątkowe osób w związkach partnerskich nie są w żaden sposób uregulowane prawnie, a wszelkie spory po rozstaniu muszą być rozstrzygane przez sąd – często podczas długich i nieprzyjemnych rozpraw.
Jak zadbać o swoje interesy w związku partnerskim?
Dobra informacja jest taka, że jeśli jesteście w związku partnerskim, nie macie związanych rąk! Musicie jednak samodzielnie zadbać o zabezpieczenie swoich interesów. Dbajcie o to, by dokumentować wszystkie większe zakupy oraz zawierać umowy, na których oboje jesteście współwłaścicielami. W wieku 30 lat mało kto myśli o śmierci, ale dobrą praktyką jest również wczesne uregulowanie kwestii dziedziczenia, czyli spisanie testamentu. Jeśli taki dokument nie będzie spisany, majątek przypadnie dzieciom, jeśli takie się pojawią lub najbliższej rodzinie – rodzicom czy rodzeństwu.
O czym warto porozmawiać i co ustalić?
O finansach w związkach pisze również Karolina prowadząca konto zielonakaruzela na Instagramie. Karolina podpowiada, o czym warto porozmawiać na długo przed tym, zanim zaczną się ewentualne kłopoty czy komplikacje. Każdy z partnerów powinien znać loginy i hasła do wspólnych kont i wiedzieć, gdzie są najważniejsze dokumenty. Osoby w związku partnerskim powinny również wiedzieć, jakie są ich zobowiązania i czy mają jakieś wspólne inwestycje. Poza wspólnym kontem każdy z partnerów powinien mieć również swój własny rachunek. Taki podział pozwoli każdej osobie z pary zabezpieczyć się np. w razie śmierci czy rozstania, ale będzie również bezpieczniejszą opcją w razie ewentualnej kradzieży czy awarii bankowości.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jeśli decydujesz się na życie w związku nieformalnym, pamiętaj, że dążenie do uregulowania kwestii finansowanych nie jest przejawem braku zaufania do partnera. Jeśli oboje poświęcacie czas i energię na zgromadzenie środków finansowych czy przedmiotów o dużej wartości, oboje powinniście mieć do nich takie samo prawo – niezależnie od okoliczności.