Kilka dni temu ukazał się pierwszy trailer remake’u znanej wszystkim bajki pt. Mała Syrenka. Tym razem w wersji z aktorami. Jednak zapowiedź nie wszystkim przypadła do gustu. Problemem okazał się kolor skóry aktorki odgrywającej główną rolę. Czy słusznie?
Każdy z nas pamięta czerwonowłosą Ariel o niebiańskim głosie, którego w imię miłości, a raczej podstępu, została pozbawiona. Po 33 latach od premiery, większość z nas z przymrużeniem oka patrzy na wartości moralne tej baśni. Co poniektórzy tłumaczą też swoim córkom, że w prawdziwym życiu chodzi o coś więcej, niż o całkowite poświęcenie prawdziwej siebie na rzecz miłości. Jednak nie ma co ukrywać, że myśląc o Małej Syrence, czujemy nostalgię.
I czy ta właśnie nostalgia jest powodem, dla którego takie oburzenie wzbudza czarny kolor skóry aktorki odgrywającej rolę Ariel w nowej wersji baśni?
Spis treści
I żyli długo i szczęśliwie?
Autorem powieści o Małej Syrence jest Hans Christian Andersen i jego wersja w wielu elementach różni się od tej przedstawionej przez Walta Disneya. Na próżno tam szukać czerwonych włosów u głównej bohaterki, mówiących ludzkim głosem kraba i ryby, a przede wszystkim, happy endu. Bo szczęście książę znajduje u boku innej kobiety, a Mała Syrenka, a raczej Syrena, na zawsze zamienia się w morską pianę po tym, jak pękło jej serce. Również kwestie techniczne dotyczące poświęcenia jej głosu w zamian za dwie nogi są… zatrważająco krwawe.
Opis wyglądu Syreny jest dość krótki – ma złote włosy i jest najpiękniejszą dziewczyną w podwodnym królestwie. Nie ma żadnej wzmianki o kolorze jej skóry, dlatego podczas przeniesienia historii na ekrany, tę kwestię można interpretować dowolnie, co też twórcy zarówno bajki, jak i adaptacji z udziałem aktorów, uczynili.
Więcej na ten temat przeczytacie u Maćka Makselona, który jest redaktorem w Wydawnictwie Wab, specjalistą od copywritingu oraz pasjonatem zawiłości języka polskiego.
To nie nasza Mała Syrenka
Czy podczas premiery animowanej wersji bajki w 1989 roku podniosły się głosy, że twórcy sprofanowali to, co stworzył Hans Christian Andersen? Możliwe. Jednak pod koniec lat 80’ nie za bardzo mieliśmy możliwość dotrzeć ze swoimi opiniami na skalę globalną. Dziś komentarz możemy zostawić niemalże wszędzie i wielu z nas z zaangażowaniem z tej możliwości korzysta, uważając przy tym swoje opinie za fakty.
Można przeczytać głosy, że trzeba było stworzyć całkowicie nową bajkę na ten sam temat, a naszą bladolicą, rudowłosą Arielkę zostawić w spokoju! Naszą? Oryginalna syrenka była złotowłosa i nie miała nawet imienia!
Pierwsza bajka Disneya ujrzała światło dzienne w 1937 roku. Była to Królewna Śnieżka, i tak jak bohaterki kolejnych baśni, była wzorem dla dziewczynek z całego świata. Niestety, głównie białych. Bo pierwsza bajka z czarnoskórą księżniczką w roli głównej (Księżniczka i żaba) wyszła ze studia dopiero w 2009 roku! Dopiero wtedy czarnoskóre dziewczynki dostały bohaterkę, która reprezentowałaby ich kolor skóry i z którą mogłyby się utożsamiać.
Na takie szczegóły nie zwraca się uwagi, dopóki nas nie dotyczą. Dlatego warto sprawdzić reakcje czarnoskórych dziewczynek po obejrzeniu nowego trailera.
I jeszcze sam trailer, od którego wszystko się zaczęło.
Świat kina i seriali się zmienia. Coraz częściej pokazywane są różnorodne grupy etniczne i osoby o różnych orientacjach seksualnych. Często też przy kolejnych produkcjach, które są adaptacjami znanych dzieł, można przeczytać oburzone komentarze dotyczące zamiany płci, orientacji seksualnej, czy właśnie koloru skóry głównego bohatera. Dużo głosów mówi wtedy o poprawności politycznej, bo twórcy nie chcą nikogo urazić, w związku z czym urażeni czują się wszyscy.
Producenci nowej Małej Syrenki mówią, że podczas castingów, odtwórczyni głównej roli Halle Bailey urzekła ich przede wszystkim swoim niesamowitym głosem, a to właśnie na nim opiera się fabuła całej opowieści. Kolor jej skóry nie miał w chwili obsadzania jej w roli Arielki żadnego znaczenia. Zapewniają też, że w żadnym wypadku nie kierowali się poprawnością polityczną.
Czy naprawdę zatem w przypadku bajki, w której oddychająca pod wodą dziewczyna z rybim ogonem umie rozmawiać z rybą i krabem, daje zamknąć swój głos w muszelce w zamian za dwie nogi, które pomogą zdobyć jej miłość życia, najwięcej kontrowersji powinien budzić akurat kolor jej skóry?