Zauroczenie kojarzone jest przede wszystkim z fascynacją, silnym pożądaniem i motylami w brzuchu. To zazwyczaj wczesny etap miłości, choć nie zawsze się w nią przeradza i wygasa dość szybko. Po zauroczeniu musi bowiem nadejść zakochanie, a dopiero później prawdziwa miłość. Jak rozróżnić wszystkie te pojęcia? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Spis treści
Zauroczenie a zakochanie
Definicja zauroczenia nie jest zbyt prosta, ponieważ większość osób myli to uczucie z zakochaniem. Warto zatem zastanowić się, jakie różnice dzielą zauroczenie a zakochanie. To pierwsze pojawia się zazwyczaj bardzo niespodziewanie i objawia się przede wszystkim w sposób fizyczny. Odczuwamy wówczas silny pociąg do drugiej osoby, a na jej widok nasze serce przyśpiesza. Często czujemy również napływające fale gorąca, na naszej twarzy pojawiają się wypieki, a głos delikatnie drży. Wszystkie te objawy są efektem konkretnych emocji, które wywołuje fascynacja drugą osobą. Zauroczenie nie jest jednak uczuciem ciągłym – z czasem (zazwyczaj maksymalnie w ciągu kilku miesięcy) zaczyna słabnąć i albo całkowicie zanika, albo przeradza się w głębsze uczucie, czyli zakochanie.
Uwaga! Warto dodać, że etap zauroczenia bardzo często wiąże się z silnym idealizowaniem drugiej osoby i przypisywanie jej cech, które nie zawsze mają pokrycie w rzeczywistości. Z tego powodu zauroczenie bardzo często kończy się gorzkim rozczarowaniem i poczuciem zawodu.
Jak natomiast brzmi definicja zakochania? Jest to przede wszystkim uczucie, które niesie za sobą określone czyny. Wówczas chcemy spędzać z partnerem każdą wolną chwilę, poznawać go i nieustannie z nim rozmawiać. O ile zauroczenie często ogranicza się jedynie do kontaktu wzrokowego i rozmyślań na temat drugiej osoby, to zakochanie jest już związane z intymnością oraz konkretnymi krokami podjętymi w celu zdobycia odwzajemnionego uczucia. Warto jednocześnie zaznaczyć, że zakochać można się również nieszczęśliwie. Wówczas stan ten nie ma większych szans na dalszy rozwój, czyli przerodzenie się w prawdziwą miłość.
Co to jest miłość od pierwszego wejrzenia?
Wiele osób uważa, że miłość czy zauroczenie to jedno i to samo uczucie. Przychodzi bowiem nagle i łączy dwie zupełnie obce sobie osoby, które odtąd chcą spędzić ze sobą resztę życia. Intuicyjnie czują, że są sobie przeznaczeni i wszystkie znaki na niebie wskazują, że pisany jest im długi, szczęśliwy związek. Miłość od pierwszego wejrzenia oczywiście istnieje i jest to fakt absolutnie niepodważalny, ponieważ definicja ta jest potwierdzona przez tysiące osób z całego świata. Czy nagła fascynacja drugą osobą może być jednak zgubna i złudna? Oczywiście, że tak! Z tego powodu warto nauczyć się rozróżniać miłość a zauroczenie, aby uniknąć gorzkich rozczarowań i miłosnych zawodów. Każdy z nas zna bowiem zapewne choć jedną osobę, która nadużywa pojęcia miłości i każdą nową relację określa mianem tej dozgonnej i prawdziwej. I choć czasem ciężko poskromić silne emocje i uczucia, dobrze jest wziąć trzy wdechy i podejść do nich w sposób racjonalny. Jak jednak rozróżnić zwykłe zauroczenie a zakochanie od pierwszego wejrzenia?
Miłość czy zauroczenie – jak rozpoznać prawdziwe uczucie?
Co to jest prawdziwa miłość i czym się objawia? Psychologowie i seksuolodzy wciąż badają namacalne cechy prawdziwej miłości, jest to jednak kwestia na tyle indywidualna, że ciężko wytypować konkretne aspekty. Możemy jednak wyszczególnić kilka znaków szczególnych, które z pewnością pomogą Ci rozróżnić miłość a zauroczenie.
- Zauroczenie znika najczęściej maksymalnie po kilku miesiącach. Miłość natomiast jest uczuciem długofalowym, które trwa i nieustannie ewoluuje. Jeśli zatem Twoja fascynacja partnerem trwa dłużej, to bardzo prawdopodobne, że przerodziła się w coś głębszego.
- Miłość uskrzydla i daje siłę do walki z codziennymi przeciwnościami losu. To uczucie niezwykle motywujące, które związane jest również z poczuciem bezpieczeństwa. Jeśli nie masz wsparcia w drugiej osobie lub także go nie okazujesz, nie możesz raczej mówić o prawdziwej miłości.
- Miłość to również pewność i absolutne zaufanie. Są to podstawowe filary każdego związku. Jeśli z jakichś powodów czujesz zazdrość lub jesteś jej ofiarą, a dodatkowo w Twoim związku brakuje pewności co do własnych uczuć i zaangażowania, relacja ta może nie przetrwać próby czasu.
- Zauroczenie to nagły zryw namiętności i przypływ hormonów szczęścia. To, co stanie się później, zależy w dużej mierze od woli partnerów. Warto pamiętać, że prawdziwa miłość wiąże się z odpowiedzialnością za podejmowane decyzje, które prędzej czy później muszą nastąpić. Jeśli zatem nie potrafisz podjąć konkretnego działania w celu określenia swojej relacji z partnerem, najprawdopodobniej kiełkuje w Tobie uczucie niepewności. W prawdziwej miłości nie ma miejsca na jakiekolwiek wątpliwości, dlatego jeśli pojawiają się one już na początku relacji, jest to raczej zwykła fascynacja, która z czasem osłabnie.
- Co to jest prawdziwa miłość? Wiele osób twierdzi, że to przede wszystkim małe rzeczy. Silne uczucie nie potrzebuje bowiem wielkich słów, drogich prezentów czy szalonych podróży. W miłości najważniejsza jest obecność partnera, niezależnie od okoliczności czy aktualnej sytuacji. Jeśli się kogoś naprawdę kocha, wiele rzeczy schodzi na dalszy plan, a prawdziwą wartość mają wspólnie spędzone chwile.
Oczywiście powyższe kwestie należy traktować z dystansem. W każdej sytuacji są bowiem wyjątki, a każde uczucie jest inne, ponieważ łączy zupełnie różne osoby. Jedno jest jednak pewne: prawdziwa miłość to coś, co nie pozostawia wątpliwości, napędza do działania i sprawia, że czujemy się szczęśliwi.
Warto pamiętać, że miłość często jest po prostu pogłębioną przyjaźnią, która stanowi podstawę każdego udanego związku. Wiele osób żyje obok siebie wiele lat, nie sądząc nawet, że są sobie pisani. Z tego powodu warto zachować czujność i słuchać głosu serca, które niejednokrotnie najlepiej podpowie nam, czy czujemy miłość, czy zauroczenie.