A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają! Tak w XVI wieku Mikołaj Rej podkreślał jak ważna jest świadomość języka polskiego. W czasach, kiedy mamy do czynienia z bardzo zaawansowanym przenikaniem się kultur, stwierdzenie to, zdaje się być jeszcze bardziej aktualne.
Mówi się, że język polski jest jednym z najtrudniejszych języków świata. Coś w tym jest! Ale jest równocześnie jednym z tych bardziej interesujących. Oto lista ciekawostek związanych z językiem polskim!
Spis treści
Około 50 milionów
Tyle ludzi mówi po polsku na całym świecie! Oczywiście najwięcej z nich mieszka w Polsce, jednak polskojęzyczne społeczności odnajdziemy także w wielu innych krajach. Wystarczy wspomnieć USA, Kanadę, Wielką Brytanię czy Izrael.
Pierwsze pełne zdanie po polsku
Możemy odnaleźć w pochodzącej z 1270 roku Księdze Henrykowskiej. Nie jest ono tak znane jak sentencja o języku polskim i gęsiach, niemniej wiele osób z pewnością je kojarzy: Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj. Oznacza to po prostu: Ja popracuję, Ty odpocznij!
Zdrobnienia
Uwielbiamy zdrabniać słowa. Zarówno zwykłe rzeczowniki (Zjesz kanapeczkę?), jak i przymiotniki (Ale to słodziutkie!), jak i zwykłe imiona. Niektóre z nich mają po kilka wersji. Dla przykładu, każda Aleksandra to dla bliskich Ola, Olunia, Olusia, Olinka, Oleczka, Oleńka albo… Olka.
Specjalne znaki
Polski alfabet powstał na bazie alfabetu łacińskiego. Składa się on z 32 liter, z czego aż 9 jest przypisanych tylko nam! Są to litery ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź. Co ciekawe, my te litery uwielbiamy! W głosowaniu na najpiękniejsze polskie słowo zwyciężyło m.in. ŹDŹBŁO. Śliczne!
Kolejny koszmar obcokrajowców, którzy marzą o tym, aby opanować zasady pisowni naszego języka. Z jednej strony prześladują ich głoski cz, ch, sz, rz, dz, dż i dź, z drugiej – połączenia tych dwuznaków. Chociażby w słowie SZCZEBRZESZYN.
Liczba słów
Bardzo ciężko odpowiedzieć na pytanie o liczbę słów, które składają się na język polski. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że jest to niemożliwe! Wydawcy niektórych słowników prześcigają się w opisywaniu i podawaniu coraz to większych liczb haseł, które zawierają ich dzieła – teoretycznie im słownik jest obszerniejszy, tym lepszy.
Sprawdziłam, co o Polsce i Polakach piszą zagraniczne przewodniki
Wielki Słownik Ortograficzny PWN zawiera ich ok.140 tysięcy (przy czym ok.10 tysięcy z nich się nie liczy – to nazwy własne). Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, można uznać ten szacunek za najbardziej rzetelny. Ale czy prawdziwy? Warto pamiętać, że wydawnictwa tego rodzaju nie uwzględniają wyrazów potocznych, środowiskowych, fachowych, specjalistycznych czy dawnych. Może język polski jest językiem nieskończonym?
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Pamiętajcie, aby w tym dniu zwracać szczególną uwagę na to co i jak mówicie! A może znacie inne ciekawostki na temat naszego języka? Podzielcie się nimi w komentarzu.