Spis treści
Potrafisz postawić siebie na pierwszym miejscu
Ten punkt nie ma nic wspólnego z samolubstwem. Stawianie siebie na pierwszym miejscu jest czasem konieczne, aby w ogóle odpoczywać. Jeśli tego nie robisz i wszyscy inni mają u Ciebie priorytet, to możliwe, że od dawna nie udało Ci się prawdziwie zrelaksować. Jeśli bierzesz kilka dni wolnego w pracy dla siebie, to nie po to, aby przekopać cioci ogródek albo zaprowadzić psa siostry na od dawna przekładana kontrolę u weterynarza.
Tzw. zdrowy egoizm jest konieczny, aby rozpoznać i zaspokoić swoje potrzeby, w tym potrzebę odpoczynku. Bez tego zawsze znajdzie się coś lub ktoś ważniejszy, a Ciebie pomału zacznie doganiać wypalenie. W końcu odpoczynek nie będzie już opcją do przyjemnego spędzenia czasu, tylko koniecznością niezbędną do dalszego funkcjonowania.
Wiesz, co możesz kontrolować, a czego nie
Gdyby dało się zrobić tak, aby świat działał dokładnie w sposób, w jaki tego chcemy, byłoby świetnie. Jednak wiele rzeczy (jeśli nie większość) po prostu od nas nie zależy. Niekiedy jest to źródłem silnej frustracji, gdyż potrafimy przejmować się absolutnie wszystkim: miało być słońce, a pada, sąsiad akurat robi remont, kolejka w sklepie jest za długa itp. W dodatku, gdy na każdym kroku próbujemy się zabezpieczyć na okoliczność nieprzewidzianych zdarzeń, tych zdaje się być jeszcze więcej.
Dlatego umiejętność rozpoznawania, na co masz wpływ, a na co nie, jest niezwykle cenna. Gdy nauczysz się odpuszczać i poświęcać uwagę tylko temu, co faktycznie od Ciebie zależy, od razu zauważysz, że częściej odczuwasz spokój i mniej się martwisz. W efekcie lepiej też odpoczywasz.
Masz stały rytm dnia
Tak się składa, że nasze mózgi kochają rutynę. Powtarzalność oznacza dla nas bezpieczeństwo. Dzięki niej mózg oszczędza energię i nie musi na szybko dostosowywać się do nowych, niekoniecznie korzystnych dla siebie warunków. Stałe rytuały porządkują także nasz dzień i uczymy się tego, jeszcze w dzieciństwie, na długo zanim poznamy, jak działa zegar. Bez rutyny zaczynamy odczuwać podenerwowanie i stres, a te skutecznie zaburzają efektywność wypoczynku. Dlatego warto mieć kilka stałych rytuałów, które możesz wykonać zawsze i wszędzie, również poza domem. Szczególnie ważny jest rytuał przed snem. W ten sposób zawsze zdołasz wrócić do emocjonalnej równowagi i skutecznie zregenerować siły.
Umiesz zorganizować sobie czas
Jeśli uważasz, że aby odpoczywać, wystarczy jedynie nic nie robić, to jesteś w błędzie. Wbrew pozorom, czas wolny również warto sobie zaplanować. Nie chodzi oczywiście o to, by od razu rozpisać sobie grafik na wszystkie dni wolne w roku i kurczowo się go trzymać, ale minimum planowania przydaje się, aby ten czas wolny fajnie wykorzystać. Jeśli tego nie robisz, ryzykujesz, że wstaniesz w sobotni poranek i zamiast zrobić coś, co dałoby Ci satysfakcję i pozwoliło odpocząć, znów zalegniesz przed telewizorem, zjesz byle co i pójdziesz spać z poczuciem, że nic ciekawego się w Twoim życiu nie dzieje.
Dlatego warto planować, co będziesz robić po pracy lub w najbliższy wolny dzień. Niesie to jeszcze jedną, nieoczywistą korzyść – będziesz odczuwać radość i pozytywne emocje, już w chwili, gdy przypomnisz sobie o swoich planach.
Rozdzielasz pracę od życia prywatnego
Jak to mówią, praca nie zając — nie ucieknie. Gdy wybija konkretna godzina, wszystkie obowiązki zawodowe zostawiasz na kolejny dzień i jesteś już w całości dla rodziny, znajomych, no i przede wszystkim dla siebie. Umiejętne rozdzielanie czasu na pracę od reszty dnia pozwala na efektywny wypoczynek. W przeciwnym razie będziesz mieć wrażenie, że Twoja praca nigdy się nie kończy i z czasem faktycznie tak będzie. Twoi współpracownicy przyzwyczają się, że mogą zadzwonić o każdej porze dnia i nocy. Nawet wiedząc, że jesteś na urlopie, będą woleli zawrócić Ci głowę, ponieważ będzie to prostsze, niż szukanie rozwiązania samemu. W końcu Ty zawsze jesteś na posterunku.
Jesteś w ruchu
Aktywność fizyczna to nie tylko sposób na zachowanie sprawności. To również przepis na skuteczny relaks. Solidna dawka ruchu uwalnia ciało od nagromadzonego napięcia, obniża poziom hormonów stresu i pozwala na lepsze dotlenienie organizmu. Po porządnej sesji treningowej jesteśmy naładowani endorfinami, więc świat od razu wydaje się piękniejszy, a głowa znów jest pełna pomysłów. Co więcej, wiele badań naukowych wskazuje na to, że regularna aktywność fizyczna poprawia jakość snu, a więc i w ten sposób przyczynia się do efektywniejszego wypoczynku.
Nabierasz sił na łonie natury
Jeszcze lepiej, jeśli swoją aktywność fizyczną „wynosisz” z domu. Ciągłe siedzenie w 4 ścianach nie sprzyja odpoczynkowi, wychodzenie w plener natomiast, poprawia samopoczucie. Widok pięknej przyrody i słuchanie śpiewu ptaków to przyjemny sposób na ukojenie zmysłów. Przebywanie w lesie lub ogrodzie sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi i na chwilę łatwiej nam się oderwać od stresujących spraw. Jeśli więc w ramach wypoczynku spacerujesz po pobliskim parku lub regularnie zażywasz leśnych kąpieli, to prawdopodobnie Twoje baterie są porządnie naładowane.
Umiejętnie pracujesz z oddechem
Jeśli potrafisz kontrolować to, jak oddychasz, z pewnością potrafisz się odprężyć w każdych warunkach. Głębokie, powolne wdechy i wydechy pomagają ciału się odprężyć i są szybkim sposobem na złagodzenie stresu. Ćwiczenia oddechowe są szczególnie pomocne, gdy na wypoczynek mamy jedynie krótką przerwę lub brakuje nam dostatecznie wygodnych warunków do relaksu. Będą idealne np. w podróży lub podczas intensywnego dnia w pracy. Jeśli wykonasz ćwiczenia oddechowe przed snem, możesz spodziewać się, że szybciej zaśniesz i lepiej wypoczniesz w nocy.
Technik pracy z oddechem jest wiele, od prostego liczenia kolejnych wdechów i wydechów, po bardziej zaawansowane jak oddychanie kwadratowe, 3-3-6 lub metoda Buteyko.
Znasz już najważniejsze elementy sztuki efektywnego wypoczywania. Wprowadź je w życie, a przestanie Ci doskwierać zmęczenie i będziesz w stanie zrelaksować się w każdym miejscu na Ziemi. Jeśli zaś wszystkie te porady są Ci znane i praktykujesz je każdego dnia, to chylimy czoła – jesteś bowiem mistrzem/mistrzynią relaksu. Może nawet masz własne sposoby na lepszy wypoczynek, którymi zechcesz się podzielić?